Horthy valóban kiakart ugrani a háborúból mint ahogy azt a románok tették vagy ez nem igaz?
Hogy is volt ez?
Konkrétan azt hallottam,hogy Horthy is kiakart lépni gyorsan, de akkor jött Szálasi,leváltották és a többit tudjuk.
Nem tudom,úgyhogy nem kell hülyézni meg ostobának titulálni, csupán érdeklődöm,hogy tisztában legyek az igazsággal, így ha te tisztában vagy vele kérlek oszd meg velem is.
Köszönöm!:)
Két kiugrási kísérlet is volt.
Az első a március 19-i megszállás előtt, a második október 15-én. Már október elején tárgyaltunk a szovjetekkel a fegyverszünet feltételeiről (hadüzenet Németországnak, a szovjetekkel való ellenségeskedés beszüntetése, visszavonulás a 37-es határok mögé). Pár nappal a kiugrási kísérletet megelőzően aláírásra került az egyezmény.
Október 15-én miközben a kormány ülésezett a rádióban beolvasták a "Horthy hadparancsot" amely felszólítja a katonákat az ellenségeskedés megszüntetésére.
De mivel közben megtörtént a nyilas puccs nem jutott el a parancs az összes katonához és így nem került sor a fegyverszünet végrehajtására. A parancs közvetítését több tiszt is hátráltatta.
Fontos előzmény még, hogy a román kiugráskor Sztójai Dömét Horthy lecserélte Lakatos Gézára és ez után kezdődtek meg a tárgyalások a fegyverszünetről.
Majd tanulsz történelmet. Mikor az orosz csapatok közeledtek, és látszott, hogy a németek el fogják veszteni a háborút (konkrétan mikor a szovjetek Magyarország határánál jártak), történt egy magyar kiugrási kísérlet. Csak bénák voltunk, és nem sikerült a dolog.
Szóval Horthy nem akart gyorsan kilépni, csak volt egy kis agy a fejében és mikor látta, hogy az oroszok le fogják tarolni az országot, fel akarta adni a harcot. Nem ideológiai alapon, csak ránézett az orosz tankokra és berezelt. De elkapták és a helyére raktak valakit, akinek még annyi agya sem volt.
Horthy Miklós már 1942-ben tudta, hogy a németek vereséget szenvednek, a fia, Horthy István, aki a keleti fronton harcolt és látta a fejleményeket, már akkor megüzente az apjának, hogy vége a dalnak. Nem véletlen, hogy a németek merényletet követtek el ellene.
A kiugrást az utolsó pillanatig húzni kellett, mert a németek túl közel, az oroszok még túl távol voltak.
Ha Magyarország 1942-ben "kiugrik", a németek azonnal lerohanják az országot.
Ebből a helyzetből nem jöhettünk ki jól, akárhogy is dönt Horthy.
Szálasi ellenben végig hitt a német győzelemben.
Ilyenkor tényleg olyan nehéz bepötyögni a wikibe a Horthy szót?
Amúgy igen, volt kiugrási kísérlet, sajnos elég gyatrán volt megszervezve maga a kísérlet, viszont már magába a háborúba is úgy szálltunk be, hogy végig megpróbáltunk a két oldal között egyensúlyozni, Horthy mindig fellépett a túlzottan németbarát miniszterelnökök ellen és leváltatta őket. (Kállai kettősnek hívták a külpolitikánkat, elég találóan. Egy lépés ide-egy lépés oda.)
Mondjuk ha sikerült is volna a kiugrás, valószínűleg tök ugyan úgy alakul a történelem.
Viszont ebből látni lehet, hogy Horthy nem volt az a véres szájú fasiszta diktátor aminek egyesek próbálják mind a mai napig behazudni mindenkinek. (Gyengébbek kedvéért: se nem hentes, se nem náci, se nem diktátor nem volt.)
Igen.
A románok mindig váltogatták hogy épp kinek az oldalán állnak, mindig oda álltak, akik nagyonb veszélyt jelentettek rájuk. Kétszinű undorító, gyáva nép ez a román.
Az épp aktuális szövetségeseiknek is hasonló volt a véleményük a románokról.
Nem véletlenül zavarták a románokat maguk előtt golyófogónak meg aknaszedőnek az oroszok...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!