Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok erről az alanyi...

Mit gondoltok erről az alanyi jogon járó alapjövedelemről? Támogatjátok?

Figyelt kérdés

[link]


Szerintem ez visszafejlődést.

Aki kitalálta valami kommunista lehet.


Inkább minél visszább kellene vágni a szociális juttatásokat és minél nagyobb önállóságra nevelni az embereket.


A jelenlegi helyzetben pedig ez kivitelezhetetlen ,max ha találnak nagyon nagy és gazdag olajmezőket az országban.



#kommunizmus #marxizmus #szocialiazmus
2013. aug. 20. 14:37
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
39%
mennyi kimostt agy van itt.. az ember már el sem tudja képzelni hogy valami jár neki, csak azt hogy állandóan fizetni kell. Meg megszorítani. a magyar pszichének már ez a "normális" El ne jussatok egyszer skandináviába mert hamar rájöttök hogy egy bizonyos érdeszféra úgy szpatja (már elnézést) a magyar nemzet, és közben röhög rajta, hogy azzal szembe sem bírnátok nézni. Good luck.
2013. szept. 2. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
51%

Sajnos itt Magyarországon az emberek jó részének olyan kártékony a "gondolkodásmódja", hogy még azt se veszi észre, ha saját maga alatt vágja a fát. Svájcban már szinte biztos, hogy bevezetésre kerül, Amerikában is már tárgyalnak róla, az EU-ban az országok nagy része már túl is teljesítette az előírt aláírás-kvótát, míg Magyarország még a felénél sem tart. A magyarok jó szokásukhoz híven inkább főnek a saját levükben, irigykednek másokra.

Továbbra is a töretlen a népszerűsége a "dögöljön meg a szomszéd tehene is" elvének...

2013. nov. 7. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
51%
Azért vagyunk olyan lúzer nép, mert minden kihívásban csak a buktatókat keressük, azt hogy miért nem lehet megoldani, míg mások ellenben mindenben a lehetőséget látják...
2013. nov. 7. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 shark01 ***** válasza:
Az alapjövedelem egy szuper kezdeményezés de azt tudomásul kell venni hogy ha bevezetik sok terméknek a fogyasztási adója emelkedni fog ...amiről már most is szó van ,lesz itt még 50 % os áfa is -a luxus termékeken !
2013. nov. 13. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
74%

"Azért te baromm nert egyrészt akkor nem csak a 85ezret kapja. hanem a fizetést is."


Ja, csak az ő plusz fizetéséből vonnának még le egy csomót, hogy a többiek 85 ezer Ft-ját fedezni tudják. Így már nem biztos, hogy megérné bárkinek dolgozni.

2013. nov. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:

Többféle alapjövedelem-szerű elképzelés fogalmazódott már meg Magyarországra vonatkozóan, én ezek közül a Párbeszéd Magyarországért párt-féle alapjövedelmet támogatom, de nem vagyok elvakult, egy-két századrangú részletkérdésben eltér a véleményem, de szerintem ez a legjobb mások szociális javaslataihoz képest, vagy ahhoz viszonyítva, ami idáig volt. Válaszomban az ő javaslatukat alapul véve válaszolok. Érdemes elolvasni az egészet. alapjovedelmet.hu/kiszamoltuk/

Javaslatuk (kiadásoldala), hogy

18 éves korig 25 ezer forint mindenkit megillet, ami kiváltana több gyermekek után járó támogatást.

18 éves kortól a munkanélküliek vagy inaktívak (nyugdíjasok, rokkantak) jövedelme 50 ezer, így a minimálnyugdíjasok 2008 óta nem emelt 28.500 forintos összegnél jóval többet kapnának, de az afölötti összegekre nem lenne hatással az alapjövedelem Mivel közmunka se folyamatosan jut mindenkinek, egy komoly biztonságot nyújtó dolog ez a számukra, csakúgy, mint a rengeteg hajléktalannak, akik képtelenek munkát vállalni. Ebből csak a TB-hozzájárulást vonnák le (kivéve a nyugdíjasokat, akik eddig se fizettek TB-t).

A teljes munkaidőbe bejelentett dolgozók nettó minimáljövedelme 105 ezerre emelkedne, egy újfajta SZJA számítás által (pl. többkulcsos SZJA), aminek nettó előnye a jövedelem mértékének aránya szerint a középjövedelemig fokozatosan csökken. Ez a munkáltatóra semmilyen többletterhet nem jelentene, így az ország versenyképessége és a vállalkozási hajlandóságra nem gyakorolna negatív hatást.

Bevételoldalát nem tudnám ide részletesen leírni, de néhány elnagyolt példa: sok jelenlegi szociális segély kivezetése, igazságos személyi jövedelemadó, átlátható gazdaság, állami megbízások harácsolóira különadó, offshore megelőzése, adócsalások kiskapuinak bezárása (pl. áfa visszaigénylése), ÁFA bevétel növekedés (a növekvő forgalom által, nem áfaemelés miatt), romániaihoz hasonló korrupcióellenes ügyészség…

Ez a fajta alapjövedelem-koncepció kellő motivációt biztosítana a munkavállalásra, és nem tartana vissza senkit olyan segélyek miatt, amik a munka által elvesztenének. Hangsúlyozom, nem 85 és 105 közötti 30 ezerről beszélek, hanem az 50-esből kézhez kapott 42-ről (kb. 8 elmegy TB-re) és a 105 közötti 63 ezres különbségről. 42 csak nyomorra elég kb., nem is az ebből történő tisztes megélhetés a célja, hanem csak egy olyan kiszámítható szociális háló biztosítása, ami sokkal egyszerűbb, amivel kevésbé lehet visszaélni.

Mivel növekedne a kiskeresetűek körében fizetőképes kereslet, a gazdaság élénkülne, és főleg az elmaradottabb településeken lehetne ugrásszerű fejlődésre számítani.

Javulna a közbiztonság, az emberek mentális és fizikai egészségi állapota egyaránt.

Ráadásul mivel kiszámolták, hogy mennyibe is kerülne mindez, és megfogalmazták a forrást, nem növelné a hiányt, az államadósságot, inflációt, és 10 családból 8 összességében biztosan jól járna.


Egyáltalán nem lenne visszafejlődés, sőt: kifejezetten nagy és pozitív előrelépés lenne az ország és az emberek többségének érdekét tekintve egyaránt.


„Aki kitalálta valami kommunista lehet”

Nehogy azt hidd! Az alapjövedelmet számos közgazdász támogatja, köztük Nobel-díjas is. Több országban is téma, és érdekes módon ahol a leginkább az, semmiképpen nem mondható kommunistának, de még szocialista utódállamnak se, szóval az sem igaz, hogy valami szocialista berögződésről lenne szó.

A Horthy-korszakban nem volt se nyugdíj, se munkanélküli segély, zéró szociális háló volt. A mélyszegénység pedig az egekben. Mégis idővel kialakult a nyugdíjrendszer, és a társadalmi felelősségvállalás többi formája. Hasonló lépés lesz előbb-utóbb az alapjövedelem is, amire igen nagy szükség is lenne.


„Inkább minél visszább kellene vágni a szociális juttatásokat és minél nagyobb önállóságra nevelni az embereket.”

Szerintem te se vagy tisztában azzal, hogy mit mondasz. Ha úgy lenne, ahogy mondod, fogadni mernék, hogy nagyon sírnál, ha nem kapnál nyugdíjat öregségedre, nem kapnál a betegséged ideje alatt egy vasat se, vagy ha véglegesen munkaképtelenné válnál egy betegség következtében, hagynának éhen dögleni. Az alapjövedelem egyáltalán nem zárja ki az öngondoskodás intézményét. De tudomásul kell venni, hogy amíg az emberek nagyon nagy százaléka létminimum alatt él, addig ez a gondolat irreális. Ráadásul ha létminimumba be lenne számítva az önkéntes nyugdíjpénztár, az ilyen-olyan biztosítás, pénztár stb. fenntartása, akkor még kevesebb emberről beszélhetünk. Így irreális elvárás ez a társadalom felé. A javaslatod azért is kivitelezhetetlen, mert ahhoz a nettó minimálbérnek is olyannak kellene lennie, hogy ebből a dolgozó a kiskorú gyermekeit, magát, nyugdíjas szüleit és nagyszüleit is el tudja tartani, és biztosítani tudja nekik is az általad említett dolgokat, valamint persze emellett lakásra és egyebekre is tudjon spórolni, meg éljen is valahogy. Egy az előbbit fedező minimálbér bevezetése esetén szerinted Magyarországon nem nőne a munkanélküliség, ahelyett, hogy megszűnne?!

Ennek milyen társadalmi következményei lennének?


„A jelenlegi helyzetben pedig ez kivitelezhetetlen ,max ha találnak nagyon nagy és gazdag olajmezőket az országban.”

Nem kell ehhez olajmező. 2015-ben a PM készített egy vitairatot, amiben publikálták, hogy abban az évben mennyibe is kerülne ez az egész, és hogy miből is lehetne ezt finanszírozni. Surányi György volt jegybank elnök is elismerte ennek működőképességét, csak kisebb észrevételei voltak, ami szerinte alapjában véve egyáltalán nem kérdőjelezi meg a hosszú távú fenntarthatóságot.


„Természetesen támogatom, hisz ez minden magyar embernek jár.”

Ez nem egészen így van. Az átlagjövedelem felett nem járna már kedvezőbb adó, a kifejezetten magas fizetésűeknek pedig többlet adót jelentene. Számukra a haszon inkább másban mutatkozik meg.


„Amúgy én inkább az új munkalehetőségek megteremtését támogatnám, erre kellene kitalálni valamit.”

Az alapjövedelem pozitív mellékhatása lenne egy gazdasági fellendülés, számos új munkahellyel, főleg az elmaradott térségekben.


„Ezzel sok visszaélés lenne. A mostani szociális rendszerrel is sokan élnek vissza.”

Konkrétan milyen jellegű visszaélésre gondolsz ezáltal? Főleg, ami a jelenlegi mértéket is meghaladná?

„85 ezer forintra teszik az összeget. Manapság egy ember ennyi pénzért robotol havonta Magyarországon. A kérdés, hogy ki menne el akkor dolgozni?”

Ennyiért valóban kevesen mennének el, hacsak nem emelnék meg a nettó minimálbért, de hogy az versenyképes legyen, már nem lenne elég az adó módosítása, hanem a munkáltató terhét is emelni kell, amivel kiüldöznénk őket, és csökkenne a GDP, és kevesebb is lenne a munkahely, és elszabadulna az infláció.

„Csányinak minek adunk”

A PM-es változatban szó sincs arról, hogy a nagy keresetű emberek is kapnának, de a gyerekeikre ez már nem vonatkozik, ők éppen annyihoz jutnának, mint a munkanélküli szülők gyereki, aminek az az oka, hogy spóroljanak a bürokráciai költségeken, ami többe kerülne, mint a szelektálás által megtakarított kiadás.


„De hogy a két szép szemükért... minek? Mit akarnak ezzel elérni?”

A kiszolgáltatottság csökkenését, közbiztonság növekedését, gazdasági fellendülést, a szegénység megfeleződését, egészség javulását, társadalmi elégedettség javulását stb.


„Én is közgazdász vagyok, mégis azt mondom, hogy kivitelezhetetlen.”

A mindenki számára 85 ezer szerintem még most is kivitelezhetetlen, fenntarthatatlan. Az általam említett összeggel és módon azonban már nem. Később, ha már tartósan olyan mértékben fellendül a gazdaság, akkor el lehet gondolkozni a további emelésen, de lépésről lépésre kell haladni, és minden előre elemezni, felelősséggel kell gondolkodni.


„De hiszen ehhez hasonló már régóta működik Magyarországon.

Úgy tudom, ahol a családban nincs egyéb jövedelem, ott az állam ad 24 ezer Ft körüli segélyt, hogy ne haljanak éhen.

A Fidesz csak annyit szigorított, hogy ennek az lett a feltétele, hogy az előző egy évben legalább legyen 1 hónap munkaviszonya vagy valamilyen alapítványi, közösségi munka.”

Azért hozzá kell tenni, hogy együttműködési kötelezettség is van, tehát ha valaki nem megy a neki ajánlott állásinterjúra, és nem vállalja el a munkát, akkor ugrott az a kis segély is. Pár napja volt a botrány, hogy a katonai állásajánlatot adták a munkanélkülieknek, és így még a terhes nőnek, mozgássérültnek is kötelező volt megjelennie. Ennyi pénzből meg nem lehet becsületesen éhen halni se, szóval valóban csak bűnözésre csábít. A nulla jövedelem pedig még inkább.

2016. aug. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
A link helyesen: [link]
2016. aug. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!