Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez jó hír, vagy nem? (IMF hitel)

Ozmium42 kérdése:

Ez jó hír, vagy nem? (IMF hitel)

Figyelt kérdés

[link]


A forrás címe arra utal, hogy a kuruc.info szerkesztője nem örül neki. Persze itt most eszembe jut, hogy ők megtagadnák a fizetést, újratárgyalnák stb. Mindez most, fideszes vezetés alatt nincs napirenden szerintem.


Én viszont úgy látom, hogy az egy pozitív dolog, hogy sikerült visszatörleszteni valamit, mert gondolom innentől annyival több pénz marad meg, mint amennyit korábban törlesztésre szántak volna.


Sajnos nem nagyon értek hozzá, és nem értek pár szót a cikkben. Paraszti ésszel azt gondolom, hogy előre fizetni jobb, mint megkésve, azt sugallja, hogy "mert megtehetjük". Bár azt nem tudom, hogy ez pontosan miért jó nekünk, de az úgynevezett hitelminősítőknek lehet köze hozzá gondolom.


Összességében azért tettem fel ezt a kérdést, mert hozzá nem értésem okán bizonytalan vagyok, hogy ennek most örülni kellene, vagy inkább sopánkodni.


2013. aug. 7. 19:36
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
32%
Jó de nyugi mindjárt jönnek a balosok, és meg magyarázzák, hogy annyira még sem az
2013. aug. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
63%
Legalább olyan jó hír mint a rezsicsökkentés. Ha nem örülsz neki akkor van egy csepp eszed és mögé is látsz.
2013. aug. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Csöpp eszem van, de mondom, hogy nem értek hozzá. Nem látom át. Mit lássak mögötte? Te mit látsz mögötte?
2013. aug. 7. 20:37
 4/15 anonim ***** válasza:
16%

Mit kéne látni mögötte?


A Fidesz vissza fizeti azt amit az MSZP felvett, ugyanis kölcsönből könnyű jólétet teremteni...

2013. aug. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
83%
Rossz hír, mert egy olcsóbb hitelt cseréltünk drágábbakra. Nem arról van szó, hogy itt most csökkent az ország adósságállománya, mert folyamatosan vesszük fel az új hiteleket. Ez az egész csak azért és arra volt jó, hogy Orbán népszerűsködhessen a buta tömegek körében, akik nem látnak tovább az orruknál, na meg ezzel kikapcsolt egy újabb lehetséges kontrollt a korlátlan uralkodása útjából.
2013. aug. 7. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
94%
Igen, mivel kormányváltáskor nem leszünk hitel kényszerben, ezért nem tudják azt megtenni a spekulánsok, hogy amikor a legjobban kell a pénz, akkor nem lesz ...
2013. aug. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem jó hír. Az IMF alacsony kamatra adta a hitelt,míg az államkötvények hozama sokkal magasabb, tehát drágább hitel.

Azt sem tudni még, hogy milyen forrásból akarja visszafizetni a Fidesz? Matolcsy az MNB tartalékát adja oda, vagy az államkötvényekből? Akkor az olcsóbb hitelt fizetjük vissza a drágább hitelből.

A gazdaság eredményeiből biztosan nem, mert a gazdaság legjobb esetben is stagnál.

Egyébként pedig nem csak az MSZP vett fel hitelt az IMF-től, hanem Orbán is felvette, amit Bajnai nem vett igénybe.

2013. aug. 7. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit a 20.58.-nak: ha esetleg kormányváltás lesz, akkor a következő kormánynak kell kifizetni az államkötvények után járó hozamot, és lejáratkor vissza vásárolni őket. Kérdés, hogy évek múlva lesz-e rá pénz?
2013. aug. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
30%

5-10 év után? szerinted Bokros idejében felvett 30% kamatozású hiteleket kifizette? Ezt tudjuk nagyon jó, de nem mindegy, hogy dollárban van az a hitel vagy pedig magyar forintban ....

Forint az kiszámolható tervezhető!

2013. aug. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Az IMF hitel visszafizetése olyan, mint a félig tele-félig üres pohár ellentéte. Van benne jó is és rossz is, attól függ, hogy jó vagy rossz a végeredmény, hogy éppen annak az illetőnek melyik milyen súllyal esik a latba.

Az IMF hitel kamata a futamidő végére 2-2,5%-ra csökken, azaz talán ősszel ennyit számoltak volna kamatként fel, a maradék időben ekkora kamattal kellett volna törleszteni, 2014-ig. Nagyrészt állampapír kibocsátással teremtették meg a fedezetet a visszafizetésre, ami most 4% kamatot fizet és nagyon sok piaci hitel kellett hozzá ami 5-5,5% kamatú. Valamennyit a MNB devizatartalékából is fel kellett hozzá használni, hiszen devizát kell visszaadni, de az állampapírok forintban vannak. Ezek miatt a baloldali ellenzék szerint ráfizetés volt a korábbi törlesztés.

2014-ben mindenképpen ki kellett volna fizetni az egészet, tehát ez a korábban, csupán alig 1 évet jelentett. Vagyis 2014-ben ugyanígy elő kellett volna teremteni ezt a pénzt és annak sem lett volna más módja, mint piaci hitelek+államkötvény kibocsátás+devizatartalék megmozgatása. Persze lehet helyette másik IMF hitelt felvenni, de az cseberből-vederbe, értelmetlen, csak az IMF-nek hozna hasznot, az országnak nem.

Ami viszont az alacsony kamat mellett még kötelezettség volt az IMF hitelen, hogy ezért az alacsony kamatért az ország akkori vezetése beleegyezett, hogy az IMF-nek joga legyen beleszólni a gazdaságpolitikánkba, a döntéseinkbe. Mintha a magyar parlament választott képviselői fölé ültetnének embereket, akik beleszólhatnak a döntéseikbe. Az IMF azoknak ad hitelt, akiknek bajban van a gazdasága - tehát ha tartozol az IMF-nek, akkor veled gond van. Ha nem tartozol neki, akkor a gazdaságod rendben van - külső szemlélők számára. Az IMF működésének évtizedei alatt nem volt egyetlen olyan ország amelyik orvosolhatta a gazdasági gondjait, javította az állampolgárai életét azzal, hogy megfogadta az IMF tanácsait, teljesítette a hitelért cserébe várt feltételeit. Kivétel nélkül mindenhol csak tovább romlott a helyzet, nőtt az adósság és újabb hitelt kellett kérni, amiért még több feltételt kellett betartani. Csak körbe kell nézni, az IMF elvárásait teljesítették a görögök, románok, spanyolok, portugálok is. Csak azon országokban volt gazdasági és életszinvonalbeli javulás az IMF adósok közül, amik megszabadultak ettől az IMF hitelüktől. Volt aki drasztikusan, megtagadta a visszafizetését és volt aki kifizette, nagy áldozatok árán. Az EU tagjaként megtagadni nem lehetett a fizetést, csak azzal lehettünk újra a magunk urai, ha visszafizettük.

Ettől nem lett kisebb az államadósság - helyesebben nem ettől lesz kisebb - de a fidesz szerint hosszútávon nagyobb a nyereség, mint amennyit forintban ezen 1 évvel elvesztettünk.

Egyszerűbben: a baloldal szívesebben vállal függőséget némi pénzért cserébe, a jobboldalnak mindent megér, hogy újra szabadon dönthessen a saját gazdaságáról.

Annyit azért tudni kell, hogy a románoknak a legutóbbi kedvezményes kamatozású IMF hitelért cserébe fizetéscsökkentést, nyugdíjcsökkentést, állami vagyon eladását, az állami kiadások nagymértékű lefaragását (elbocsátások a közszférából) kellett véghezvinnie, pont ahogy a görögöknek is. Mindezt azért a cirka 2%-nyi kamatkülönbözetért, mert eddig magasabb kamatot számoltak (3-3,5%), ahogy a szerződésben megegyeztek.

2013. aug. 7. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!