Mi a véleményetek arról, hogy az utóbbi időben több, a magyar történelemmel foglalkozó filmsorozat, ismeretterjesztő műsor, adás készült, és készül?
Először bemutatnám a Csataterek c. rövid animációs sorozatot. Már régóta szorgalmaztam ennek megvalósulását.
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__273..
(Én is hasonlóan képzeltem el, bár álomképeimben valódi színészekkel eljátszott, és a számítógépes technikával csupán feldúsított sorozatot képzeltem el, mint a szomszédos Horvátországban, de így is nagyon boldoggá tesz.)
https://www.youtube.com/watch?v=NwiCoCHEGCU
A sorozatot tehát nagyon jó kezdeményezésnek tartom, és örülök neki, hogy végre ezt is elértük, bár, mint minden kezdetnek, vannak hibái is. A kalandozások egyszerűen túl nagy korszakot akar pár percbe sűríteni, ezért az egész olyan, mint egy jegyzet, egy vázlat a tételhez. Ezenkívül a honfoglalóknak nem hiteles az öltözéke. (Semmilyen utalás, lelet nem maradt fenn fém páncélokról, sodronyokról. A színes kaftánok - esetleg a vezérek és testőrsége esetében a bőr pikkelyek - sokkal reálisabb megjelenítést adnának.)
A honfoglalást és a kalandozásokat – ha már ennyire szűk az időkorlát – legalább lehetett volna két külön epizódra bontani.
A vértesi csata is nagyon csapongó. Nem igazán magyarázzák el. Belecsöppenünk egy polgárháborús helyzetbe, seregek vonulnak, és nem érteni, ki hol áll, ki mit csinál. Olyan, mintha egy film közepébe kapcsolnánk be, és nem tudnánk, miről maradtunk le. Talán többszöri visszanézésre másképp értékelném, de így, hirtelen ez a véleményem. Szerintem messze a legjobb elbeszélés arról a hadjáratról a Mondák a magyar történelemből c. sorozat erről szóló epizódja. Sokkal letisztultabb, nem hektikus, részletezőbb, magyarázóbb, mintsem a látványra hajtó. Az is csak 8 perc, mégis jobban érthető. Úgy vélem, az érezteti legjobban a magyarok akkori védekezési taktikáját, a felperzselt földet, az éjszakai portyákat, és azt, hogy tulajdonképpen úgy nyerték meg a háborút, hogy csatát nem vívtak.
A morvamezei csata már jónak mondható, érezhetően kifinomultabb (vagy csak én szoktam hozzá), bár egy hiba itt is van: a kunok ruházata egy az egyben a mongol karakterekből lett átemelve az animációban - éppen ezért nem korhű. A fennmaradt ábrázolások jellegzetes, mással össze nem keverhető kun öltözékeket mutatnak, amelyek nem hasonlítanak Dzsingisz kán hadában található egykori harcosokra. Hiába "keleti nomád ez is, az is", ez akkor is csorbítja a látványt.
Ezen kívül viszont nincs benne olyan, amin javítanék.
A hosszú hadjárat viszont már korrekt. Mind képi megjelenítésében, mind a történetvezetésben. (Mivel eleve a mohácsi csata rekonstrukciója volt a sorozat elindítója, ezért nyilván ebbe a korba fektettek több munkát, megtervezést a karakterek részéről, merültek el a kutatásokban. Ez az epizód kifejezetten tetszett.)
Szabácsról is ugyanez a véleményem.
És a ma leadott Kenyérmezőről is.
Általánosságban elmondható, hogy kár ezeket 6-6,5 percben lezavarni, szerintem minden hiba forrása ez. A műsorblokk könnyen elbírna 15-20 percet legalább, és ez sokkal tágabb keretet adna a magyarázatra. Így már eleve nem tudja átlépni saját korlátait.
Továbbá remélem, hogy nem csupán válogatásszerűen, de pontról pontra végig fognak kísérni a magyar hadtörténelmen, ha erre lesz majd kapacitás.
A másik a Kossuthkifli c. rövid filmsorozat, mely jelenleg készül, és a ’48-as korba repít vissza. Nagy neveket vonultat fel.
Egyébiránt gyakran tapasztalom, hogy ezenkívül is nagyobb hangsúlyt kapnak az ilyen témák. Nem olyan rég például egy végvári játékokat lebonyolító hagyományőrző csoportot két tagját hívták meg a Duna TV-ben, más alkalommal az egyik közszolgálati adón egy régből felelevenített hagyományos magyar harcművészetet mutattak be, a másikon ezzel egyidőben a Koronaőrségről ejtettek meg egy beszélgetést. De ez csak néhány példa. Nem számít különösebben, hogy ez csupán a közönségigényhez való igazodás-e, meglovagolják-e az épp aktuális hullámot, avagy kormányutasítás-e, akkor is jó irány számomra, és tetszik a jelenléte.
Azt az első kisfilmet valamelyik Total War játék motorjával készítették. A játékban oké volt, de ez nem animációs film, hanem gáz így.
Amiket korábban csinált az MTV (2009-2010? már nem emlékszem) dokuk azok jók voltak, de ezek az élőszereplős próbálkozások halva születettek, amíg a magyar filmgyártás olyan amilyen. Ez nem a történelemhűségen múlik, szerintm.
Évek óta most érzem elsőnek, hogy jó helyre megy a közmédiába ölt rengeteg pénz! Nagyon sok színű lett teljesen elégedett vagyok vele, próbálkoznak és sok műsor valóban színvonalas.
Volt egy teljes magyar történelmet áttekintő sorozat.
https://www.youtube.com/watch?v=XTm8ULYDWX0
Voltak benne dogmatikus kijelentések, melyek azért vitathatóak, de történelem könyveket hitelesen elbeszéli.
Kedves 23:14-es válaszoló!
Egészen pontosan a Medieval Total War az a játék, amit felhasználtak. De nincs ebben semmi probléma. A franciák ugyanígy jártak el Napóleon történetének feldolgozásakor:
(Éppen most megy a Viasat Histroy-n.)
-----------
Kedves 23:16-os válaszoló!
Igen, ismerem a sorozatot, a linkelt kérdésben ki is fejtettem róla a véleményemet.
A véleményem nekem is hasonló: érezhetően színvonalasabb, modernebb tévécsatornák lettek. Mióta a Forma1 és a Fábry is átköltözött az M1-re, már csak a Barátok Közt tartja életben az RTL Klubot. (Nem beszélve a rengeteg újonnan indult magyar sorozatról, és maga a látványvilág megváltozásáról.)
"Mióta a Forma1 és a Fábry is átköltözött az M1-re, már csak a Barátok Közt tartja életben az RTL Klubot. "
Az igaz, hogy mióta van ez a hülye médiatörvény kénytelenek marhaságokat is sugározni (mindenféle felvilágosító műsorok akit senki se néz). Az is igaz, hogy a köztévének növekedett a nézettsége és valamelyest javult a színvonal (egyes műsoroknál). Az is igaz, hogy a kertévék minősége ennek ellenére romlott. Viszont ne felejtsd el, hogy Fábrybácsinak meg az F1-nek fele akkora nézettsége sincs, mint amikor az RTL-en adták.
Előző heti nézettségi adatok, amúgy. A köztévének sikerült egy kemény 5 perc 45 másodperces blokkal bekerülni a top25-be: [link]
Nem rajongok a Barátok Köztért és társaiért, de azért ez kicsit több, mint elhamarkodott kijelentés.
Én nagyon jó dolognak tartom ha a történelmi hitelességet,igazságot próbálják keresni, nézőpontokat, elméleteket mutatnak be, érveket, ellenérveket, prezentálnak egyes feltevések igazolására illetve cáfolására és nem foglalnak egyértelmű állást a témában csak a tények mentén próbálnak egy tisztább képet adni.
Addig jók ezek szerintem ameddig nem próbálnak az emberek fejébe dogmákat, történelmi sztereotípiákat beleégetni.
Igaz, hogy magamból indultam ki - lehet tévesen -, mert én nem gondoltam, hogy az "Éjjel-nappal Budapest"-nek, vagy a "Családi titkoknak" van egyáltalán nézettsége...
Annyira igénytelen, megjátszott kamusz@rok, hogy képtelenségnek tartom, hogy valakit ez tényleg szórakoztat. Egyetlen epizódot nem néztem belőlük végig, csak egy-egy jelenetbe botlottam bele véletlenül. A persze megint alsógatyában, kigyúrt tetkós vadbarmok üvöltöttek, mint a sakál. A nővéremmel azon nevettünk, hogy "ha ordibálást hallunk a tévében, akkor tudjuk, hogy az Éjjel-nappal Budapest megy". Egyszerűen ricsajparádé, az igazi sztereotip kopasz kőbunkókkal és szőke ringyókkal. "Miért nincsen tojás?! Pofonvágjalak???" Komolyan, miért kell ez...?
És annyira nem életszagú... Mióta megszűnt a Mónika Show, ez jelenti a színvonal mélyét.
Éppen az ilyenek miatt szoktam le a tévézésről. És azt hittem, csak kiszínezés, de mióta egy-egy RTL-es híradót végignéztem nemrég, megtudtam, hogy tényleg nem áll másból, csak "csecsemő gyilkolt csecsemőt egy csecsemővel", valamint a végére bedobnak egy kölyökpandát. (Erről is beszélgettünk, hogy mégis hogyan lehet, hogy mindennap születik egy újabb lakó az állatkertben. Mert eddig még nem volt olyan alkalom, hogy ne mutattak volna ilyet. Tényleg nem.)
És ahogyan próbálják "emberközelivé" tenni, olyan közbeszólásokkal, miszerint "Antónia, te szereted a palacsintát?", ezeken az ember már tényleg elmosolyodik.:)
Én ebből - és abból, hogy egyre inkább nem tudják megtölteni a főműsoridőt, ami a pénzhiányt mutatja, ami miatt nem lesz nézettség, így csak méginkább pénztelenek lesznek, és egyre rosszabb műsorok kerülnek fel a képernyőre -, azt szűrtem le, hogy romlik a nézettségük, és most izzadva próbálnak mindent, amivel közönséget tudnak csalogatni. Így például az említett híradó esetében, ahol egyértelműen a popularizmusra hajtanak.
Bár nem tudom, mennyire tekinthetőek reprezentatívnak ezek a kimutatások, ugyanis ahogyan emlékszem régebbről, csupán néhány önkéntes családhoz kitett mérőműszer elemzésével végzik.
Mindenkinek más, nekem pl Fábry egyáltalán nem jön be ... még az rtlklubon még tetszett, köztv-n már nagyon nem tetszik.
De pl reggeli és délelőtti műsorok színvonala nagyon rendben van. Kereskedelmi médiákkal simán felveszi a versenyt. Program ajánlókkal vagy meghívott vendégek nagyon sokszínűvé teszik a műsort!
Esti sorozat vagy mozi filmek is nagyon igényesen vannak kiválasztva nem a tipikus buta amerikai filmeket játsszák már 20. jára , hanem valamilyen szempontból értékes alkotásokat (pl:Oscar díj: Bombák földjén) vagy kevésbé ismert, de tanulságos történeteket ...
Sorozatok színvonala is egyre jobb (Hacktion, Munkaügyek, van hova fejlődni, de mélyről indultak és fiatal a társaság) vagy vásárolnak olyan siker műsorokat ( mint a maradj talpon!).
Vagy olimpia, foci eb, vb selejtezők, sőt még a Kossuth rádión is volt élő közvetítés, ami különösen tetszett ( Kossuth rádió kommentátorával sokkal jobb volt végig hallgatni egy -egy sport eseményt ... )
Szakkommentátoroknak még van hova fejlődni, de pl Gundel féle vagy Forma1 közvetítéssel nekem nincs hiány érzetem.
Ritkán nézek tv-t , de akkor is inkább csak kapcsolgatok és gyakran azt veszem észre, hogy már megint mtv-t nézem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!