Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen volt a szocializmus?...

Milyen volt a szocializmus? Ti, akik benne éltetek! Mesélnétek róla?

Figyelt kérdés

18 éves vagyok,tehát már a rendszerváltás után születtem. Kérlek,meséljetek a mindennapi életről,a munkáról,illetve hogy milyen hatást gyakoroltak rátok a különböző események (rendszerváltás,prágai tavasz,stb).

Légy szíves,az időszakot is írjátok oda. Pl. a '70-es évek,stb...

Köszi!


2013. júl. 20. 17:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
96%
80 as évek. Király élet volt, a TSZ -ben dolgoztunk. A fizetésedből vígan megéltél, meg tudtál venni mindent amit szerettél volna. A boltban még jól meggyártott strapabíró termékeket találtál. A Videoton HIFI vagy TV-k még 30 év után is működnek, nem hullott szét minden még a vásárlás pillanatában mint ma.
2013. júl. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

A 80as évekről tudok tapasztalatból írni.


Akkor sok volt a munkalehetőség, és 8ó munkából megéltél gond nélkül. Ha haladni akartál akkor többet dolgoztál, okoskodtál ügyeskedtél és meg 2-3× oztad pusztán munkával a jövedelmed. Lehettek terveid mert ha elszántan gyűjtöttél akkor viszonylag hamar összejöttek a dolgok.

Kb úgy élt egy átlag szaki mintha ma nettó 200-250 e ből élne. És ha nem csak 160ó/hó-t dolgozik hanem 250ó t egy kis fusi GMK stb, akkor ezt az összeget meg tudta duplázni.

2013. júl. 20. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 ConnectCare ***** válasza:
55%
Várj mèg 1-2 èvet ès te is megtapasztalod, sok minden már ma is olyan!
2013. júl. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

17/31

Ma meg veletelnül sem hasonlit semmi azokra az idökre, egyre inkäbb tävolabb kerülünk töle.

Akkor megtudtäl elni, häzat epiteni,gyereket iskoläztatni, evente üdülni stb. Mindenkinek biztos munkahelye es jövedelme volt.

2013. júl. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


ConnectCare -ezt nem értem pontosan,hogy gondolod. :)

2013. júl. 20. 18:03
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Úgy gondolja, hogy majd Viktor apánk elhozza a Kánaánt. XD

Én is csak az beszámolókból ismerem az előző rendszert és hasonló tapasztalatok voltak, mint amit leírtak. Az egyetlen dolog, ami nem volt jó, hogy hiába volt pénzed a boltban sokszor nem tudtad megvenni amire szükséged volt, pláne ha minőségi dologra volt szükséged. Ezért jártak át Bécsbe, Csehszlovákiába vagy Jugoszláviába vásárolni. Pénz volt, de termékhiány volt. Ha új autót akartál venni, akkor feliratkoztál és 5 évet kellett rá várni. Ma lényegesen több a választék, csak pénz nincs.

2013. júl. 20. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy utolsó írta. Ne felejtsük el, hogy akkor nem volt az, hogy kiruccanok Nyugatra megvalósítani az álmaim, nem volt nyugati kocsi, nyugati számítógép, nyugati semmi.

Nem volt az aranykor, csak az idő megszépít mindent.

Az minden esetre tény, hogy ha megfelelt neked a szürke munkásember élete, nem vágytál semmi izgalmasra, akkor nagyon jó volt.

G.

2013. júl. 20. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 ConnectCare ***** válasza:
100%

ConnectCare egy szèp szàllodàbòl vàlaszolt, ahová "szociàlis nyaralàs" nèv alatt került. Teljes panziòt kap, mìg a fizetōsōk csak fèlpanziòt. Ha a tanàr papájának fizujàt megemelik majd, màr nem fog tudni ilyen frankò szàllòba eljutni. Mint a munkàsok SZOT üdülōsdije anno.

De gondoltam az adòsmentèsre vagy a mostani àllamosìtàsokra is.

2013. júl. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Akár hiszed, akár nem, én 1983-ban születtem és nagyon jó memóriával rendelkezem. Sokak szerint elég sok mindenre tisztán emlékszem. Mivel kicsi voltam, nem tudtam a rendszerváltásról és nem is érdekelt, ahogy más gyereket sem. Ovis korom vége felé bukott meg a kommunizmus. A két Németo. egyesült. Emlékszem a Berlini Fal bontására, a határátkelésre, amit a TV-ben láttam. Iskoláskoromban hullott szét a Szovjetunió és Jugoszlávia. Mindent a szüleim és nagyszüleim meséltek erről az időszakról, hogy mi volt a jó meg a rossz. Mint ahogy az előttem írók mesélték, hogy jó munkalehetőségek voltak, olcsó volt minden, jó minőségű termékeket lehetett vásárolni. Nekem is van egy csomó olyan cuccom, amik még mindig nagyon jó állapotban vannak, pedig sokszor használtunk :) Ha anyukám elővesz egy régi holmit, szokta mondani, hogy ez annyi idős, mint én :D


Hozzáteszem azt is (tapasztalatból), hogy a gyereknevelés is más volt. Ez azt jelenti, hogy sok szülő foglalkozott a gyerekével, nevelte őket. Ma felnőtt fejjel szomorúan látom, hogy mennyire neveletlenek a mai gyerekek. Azt hiszem, ez kommunizmus bukása után változott meg. Nem tudom, hogy miért. Talán, mert sok szülő azt hiszi, hogy ezek után szabadon nevelheti a gyerekét, pedig ez nem így van. Szerencsére a volt iskolatársaim nem követik ezt a példát. Ők úgy nevelik a gyereküket, mint a rendszerváltás idején.


Azt is el tudom mondani, hogy gyerekkoromban egy hajléktalant se láttam az utcán! Az első hajléktalannal azt hiszem 1992-ben találkoztam a Keleti pályaudvaron. Emlékszem, megkérdeztem a nagymamát, hogy miért ül ott a bácsi azzal a nagy táskával, mert elég szokatlan látvány volt nekem. Azt felelte, mert nincs lakása, nincs hová mennie. Ő hajléktalan.


Az ünnepek, mint a Húsvét meg a Karácsony is jók voltak, mert hagyomány szerint ünnepeltünk ezeket. Nem kezdték el túl korán a nyuszis és a télapós csokik árusítását, mint ma. Ráadásul azok sokkal finomabbak voltak. Ma az ilyen csokik 50% hamis! A nem márkás, olcsó csokik szörnyen rossz ízűek! Apropó, Télapó! Tudtad, hogy abban időben azért hívtunk annak, mert akkoriban a szenttel kapcsolatos dolgok tilosak voltak? Ezért nem hívhattunk Mikulásnak. Szent Flórián nap se volt, ha jól emlékszem. A Hősök terén levő oszlop tetején levő angyalt Géniusznak hívtunk.

Ma sajnos korán kezdik az ünnepi készülődést, akárcsak az angolok. Minden 10-dik gyerek kandallót akar, mert azt akarják, hogy a Télapó azon keresztül jöjjön be, mint Amerikában. Tavaly óta úgy vettem észre, hogy alig tettek ki az ablakba a csokikat, és ez nagyon elszomorított engem. Mindent átvettek az amerikaiaktól. Eltűnőben vannak a szép hagyományok... Már a Húsvét sem a régi, mert minden nő a világ végére menekül a locsolkodók elől.


Bár nem szerettem a kommunizmust, ennek ellenére rengeteget nosztalgiázom. Szorgalmas látogatója vagyok a retrós honlapoknak. Szívesen mesélek a nálam fiatalabbaknak ill. a külföldi barátaimnak, akik keveset tudnak a kommunizmusról.


Nagyon örülök, hogy Téged érdekelt, és köszönöm, hogy elolvastad a válaszomat :)



Viszont én kérdeznék Tőled valamit: A történelem tankönyvedben szerepelt a kommunizmus és annak bukása, Szovjetunió széthullása? Mert az enyémben nem, és nem tudom, hogy változtattak-e azóta.

2013. júl. 20. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A végét kaptam el.Ahogy írták alapdolgokra megvolt a pénze a legtöbbb embernek,munkája mindenkinek volt stb.

De az az autó amire éveket vártál max Lada lehetett.Nyaralhattál de belföldön max a keleti blokkban.Évekkel később mutatták be a mozik a Star Wars-t :D.A banánért sorban álltál.Akinek az ismerőse behozott egy 7 zenés kvarcórát az nagy király volt a suliban:D.Magyarán a fejletteb nyugati cuccoktól messze voltunk.Viszont hajléktalanok nem voltak,egészségügyi rendszer sokkal jobb volt,ilyesmi.

2013. júl. 20. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!