Mit jelent számodra a szabadság és a szabadosság?
Nekem a szabadság azt jelenti, hogy kizárólag elfogadható és alátámasztható társadalmi korlátok között azt csinálok, amit csak szeretnék és ezt a kört a fenti korlátokon kívül senkinek nincsen joga szűkebbre szabni.
A szabadosság pedig szerintem a társadalomban általában elfogadott normáktól való jelentős eltérést jelent, azt, amikor valaki viselkedése az átlag emberben megdöbbenést, esetleg ellenszenvet kelt amiatt, hogy a viselkedés során az általában bevett társadalmi korlátok nem kerülnek figyelembevételre.
A szabadság számomra az, amikor megválaszthatom az anyanyelvemet, nemzetemet, a hitemet, az otthonomat, azt, hogy hol akarok dolgozni és milyen tevékenységben, hogy hol, az ország melyik pontján akarok lakni, és milyen házban, kivel akarok élni szerelemben, nincsen földhözkötés, társadalmi osztályok szerinti érdekházasság, egyenlőek a jogaim a bíróság előtt bárki mással, nincsenek születési kiváltságok és előjogok, szabadon tanulhatok bármiről, hozzájuthatok bármilyen forráshoz, művelhetem magamat igényeim szerint, és a tehetségem és érdemeim alapján nyitva áll előttem az út a továbbképzésre, ha ezt az életutat választom, ugyanakkor dönthetek úgy is, hogy nem. Megélhetem a kultúrámat, a nemzeti ünnepeimet. Kimondhatom a politikai, és a világról formált véleményemet, képviseltethetem az akaratomat az ország irányításában (és ehhez a képviselők visszahívhatósága is hozzátartozik), biztosítva van a magántulajdoni jogom (azaz ami az enyém, ahhoz senkinek semmi köze, a saját udvaromba senki nem léphet be az én hozzájárulásom nélkül, és azt teszek ott, amit én kívánok), valamint a magánéletem védelme (nincsenek lehallgatások, adatgyűjtések), a jogaim pedig odáig érvényesülnek, ameddig másoké nem sérülnek.
Ugyanakkor ezzel együtt elfogadom, hogy a jogok mellé kötelezettségek is járnak.
A szabadosság pedig voltaképp a neoliberalizmus. A nihilista életfelfogás.
"megválaszthatom az anyanyelvemet, nemzetemet"
Egy kérdésem van, nem kötekedésből kérdezem, csak őszinte kíváncsiságból, de ezeket Te hogy választhatod meg?
Nekem csecsemőként nem nagyon volt beleszólásom abba, hogy Magyarországon születtem és magyar az anyanyelvem. De ugyanennyire nem választhatnám mondjuk az angolt anyanyelvnek, vagy a németet.
Szabadság hogy mindent megtehetak amivell nem ártok másnak.
Szabadosság bármitt tehetek amit az uralkodó párt hejesnek tart.
Kedves Pro Patria!
"nem engedik az ilyen nyelven való oktatást"
Csak kérdezem, hogy az, hogy van egy ország és annak van egy hivatalos nyelve, attól még a benne élő kisebbségnek ezt nem kell figyelembe vennie? Nem akarom kiforgatni a szavaid, de most ennyi erővel a magyar cigányság, zsidóság, svábság, stb, stb, követelhetné, hogy a saját nyelvén szeretne tanulni. Illetve hol áll meg a dolog? Csak tanulni akarok a saját kisebbségi nyelvemen, vagy hivatalos ügyben is azt szeretném használni? Illetve elvárhatom, hogy amit magyarul kiírnak, az legyen kiírva a saját nyelvemen is? Hol van ennek a határa?
"Csak kérdezem, hogy az, hogy van egy ország és annak van egy hivatalos nyelve, attól még a benne élő kisebbségnek ezt nem kell figyelembe vennie?"
- Olyan esetekben, ahol a hivatalos nyelv van kisebbségben képviseltetve, és országrésznyi területek 80-90%-ban - a többségihez viszonyítva kisebbségi - eltérő anyanyelvvel léteznek, nem. Ott a közigazgatás esetében is kötelezően el kell fogadni a magyar nyelv használatát is, és az oktatásban is. Párhuzamosan a kettő is fennállhat, de nem ignorálható az előbbi sem.
"Nem akarom kiforgatni a szavaid, de most ennyi erővel a magyar cigányság, zsidóság, svábság, stb, stb, követelhetné, hogy a saját nyelvén szeretne tanulni."
- A három általad említett népcsoportra általánosan igaz, hogy elenyésző részük ismeri a lovári, héber, vagy német nyelvet. És azok is legfeljebb nyelvszigetekben. A legnagyobb számban képviseltett cigányság túlnyomó része sem beszél a magyaron kívül más nyelvet.
De ha úgy döntenek, igen, helyi szintű népszavazással autonóm önkormányzati területet kell létrehozni. Ehhez viszont akkora súlyú akarat és képviseltség kell. Ami, mivel nincs, tárgytalan.
Anyanyelv megválasztására másik példával élve tudom azt is mondani, hogy ha én például vegyes házasságba születek, adott esetben ukrán-magyar szülőkkel, akkor dönthessek nemzetiségem vállalásáról és anyanyelvem megválasztásáról. Nagyon sok nem magától értetődő dolog van, amit mi természetesnek tekintünk, mert így nőttünk fel, ezért meg sem becsüljük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!