Magyarország az adottságai miatt jelentős élelmiszer "nagy" hatalom kellene, hogy legyen, miért nem az?
"kárpátok bércén felgyülemlő csapadék egésze a Dunán akar lefolyni, szóval védekezésnél fontos lenne a szomszédos országok együttműködése is"
Hát mikor volt erre jobb alkalom a történelem folyamán, mint most, amikor egy híján (Szerbia ugyebár) az összes dunai ország az Európai Unió tagja? Csak ugye maga az uniós tagság még nem repíti szánkba a sült galambot, ehhez neki kell állni aktívan együttműködni. Egészen biztos vagyok abban, hogy az EU még nagy mennyiségű pénzzel is partner lenne a dologban, hiszen már eddig is történtek EU-pénzből árvízvédelmi intézkedések.
"de amíg olcsón eladjuk a barackot, meg a szilvát a németnek ő meg lekvárt főz belőle és eladja nekünk a Lidl-ben meg az Aldiban a saját szilvánkból készült lekvárt 1,5-2X annyiért hogy van ez kérem szépen?"
Miért, csak nem azt várod, hogy ugyanannyiért adják vissza a lekvárt, mint amennyiért tőlünk megvették a gyümölcsöt? A másfél-kétszeres ár még egész barátságos lenne, bár egyébként szerintem ennél nagyobb árréssel csinálják.
Egyébként pedig komparatív előnyökön alapuló munkamegosztásról nem tudom, hallottál-e már, ha nem, akkor zanzásítva a lényeg: ha mi gyümölcstermesztésben ötször olyan jól teljesítünk, mint a németek, lekvárfőzésben meg háromszor olyan jól, akkor gyümölcstermesztésből nekünk van komparatív előnyünk, mert nagyobb az előnyünk, mint a másik tevékenységből, lekvárfőzésből meg a németeknek van komparatív előnyük, mert kisebb a hátrányuk, mint a másikból. Bizonyítható, hogy a rendelkezésre álló erőforrások akkor vannak optimálisan kihasználva (azaz mindenki akkor jár a legjobban), ha a komparatív előnyök alapján szakosodunk, azaz mi gyümölcsöt termesztünk, a németek meg lekvárt főznek belőle. Persze ez nagyon durva leegyszerűsítés, a valóságban ez nem két ország között és nem két tevékenységre nézve működik, hanem rengeteg országra és kismillió tevékenységre. De a lényege így érthető meg igazán.
Ebből látszik, hogy Magyarország jól teljesít, több mutatóban is az élen jár, ebből az egyik lényeges, hogy az egy főre eső különböző termékek száma a franciával versenyzik. Ebből a szempontból nagyhatalom vagyunk.
A probléma azonban az, hogy a francia mezőgazdaság mindezt hatékonyabban állítja elő. Így bár a magyar mezőgazdaság teljesítménye vetekszik a franciával, ám ehhez arányaiban több ember is szükséges.
Másrészről egy agrárnagyhatalom ország, tehát az, amelynek a GDP jelentős részét a mezőgazdaság adja, az nem az egyre növekvő jólét felé tendál. Ezt is jól érzékelteti a táblázat, beszédesek az arányok. Van itthon potenciál, ez kétségtelen, csak a termelés nem eléggé hatékony.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!