Mit szóltok az OECD lesújtó mutatóiról a magyar felsőoktatást illetően?
"A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden hozta nyilvánosságra éves jelentését tagországai oktatási rendszerének mutatóiról.
Az Education at a Glance 2013 részletes elemzést tartalmaz Magyarországról is, az alábbiakban az érdekesebb adatok közül emelünk ki néhányat:
- Magyarország a sor végén kullog a felsőoktatásban végzettek számát tekintve. A 25-64 éves népességben 2011-ben mindössze 21%-nak volt diplomája, ezzel 36 országból a 28. helyen állunk (minden adat 2011-es).
- Svédország és az Egyesült Államok mellett Magyarországon a legalacsonyabb (53%) azoknak az aránya, akik diplomával távoznak ez egyetemről; az OECD-átlag 68%.
- Az érettségit nem szerző, aktív korban lévő munkanélküliek aránya a negyedik legmagasabb, 23,9%. Nem sokkal jobb az érettségizők, de diplomát már nem szerzők relatív helyzete sem, 9,6%-uknak nincs munkája, ez a 8. helyhez elég a 36 ország közül. A diplomás munkanélküliek aránya 3,9%, ezzel a középmezőnyben (19. hely) foglalunk helyet.
- Az OECD-országok közül a második legmagasabb a teljes aktív időszakban elérhető kereset különbsége a diplomás és a diplomát nem szerző munkavállalók közt. A diplomával rendelkezők 107%-al magasabb keresetre számíthatnak, míg az OECD átlag csupán 57%. Jelentős a különbség a nők és a férfiak keresete között: a diplomás férfiak 143%-al, míg a nők csak 85%-al keresnek többet.
- Nagyon keveset költünk oktatásra. Az általános- és középiskolai oktatásra fordított, vásárlóerő-paritással korrigált források alapján 34-ből a 28, helyen, a felsőoktatás tekintetében pedig 33-ból a 25. helyen állunk. Az teljes oktatási rendszerre fordított kiadás 2011-ben a GDP 4,6%-át tette ki, ezzel 33 ország közül Magyarország az utolsó. Ez az arány azóta vélhetően tovább romlott."
Azt, hogy túl sok a diplomás!
(Legalábbis ezt állítják egyesek...)
Először is döntsük el, hogy 36 vagy 33 netalán OECD tagállam vett részt a felmérésben.
A felsőoktatás szarban van ezt az OECD nélkül is tudtuk, de legalább ezután már arról is értesítve leszünk a kormány, hogy a statisztikusok is mocskos balliberálisok a Fidesz azonban megvéd minket tőlük.
A bérkülönbséget meg a jókora feketegazdaság illetve a diplomások száma nyomja szét. Világos, hogyha több diplomás lenne csökkenne a difi. Hogy az jó-e, hogy minden második ember rendelkezik diplomával, vagy hogy egyes helyeken az állások háromötödéhez a diploma puszta léte (tökmindegy milyen) szükséglet azt most ne firtassuk.
A nemek közötti különbség meg a beállítottság kérdése. A reál területeken egyenlőre nagyobb a pénzmozgás, mint ahol a humán készségekre van szükség.
A magas munkanélküliség már megint csak gazdasági probléma.
Az oktatáson való spórolás illetve "nemzeti átszervezés" meg a jelenlegi kormány elmebaja, amin holmi felmérés nem változtat.
Nem az a szörnyű, hogy 28. helyen állunk a diplomások számát tekintve, hanem az, hogy még abból 21%-ból is nagyon sokaknak nem lett volna szabad odaadni az oklevelet.
(Kérdés: az OKJ-t beleszámolták? Nagyon sokat számít.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!