Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A kormány mikor látja be,...

A kormány mikor látja be, hogy attól nem lesz több mérnök, informatikus, ha a többi szakon jelentősen lecsökkentik a létszámot? (attól eltekintve, hogy pont ezeken is csökkentették tavaly a helyeket)

Figyelt kérdés

Azt gondolják, hogy aki bölcsésznek akart menni, majd gyorsan vált és elmegy inkább mérnöknek.

Ad1, aki humán területre akart menni, nem fog reálra menni.

Ad2, még ha több embert vesznek fel (de nem teszik), attól nem fogják többen elvégezni.


Inkább minőséget kellene fejleszteni, de ez pénzelvonással nem megy.


2013. jún. 22. 11:29
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

#9 Külföldhöz képest értettem. Igen itthon nagy a kereslet az informatikusokra, és külföldön is. Csak azt mondom, aki beszél valamilyen nyelvet és informatikus, az kimegy ha van egy csöpp esze.


#10 Olyan pedig nincs, hogy egyetemi diploma. A többivel pedig teljesen egyetértek, a felsőoktatásban évek alatt megszerezhető tudás, nem egyenlő egy párhónapos képzéssel. De ezt az elvégzett munkán lehet látni egyértelműen.

2013. jún. 22. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
0%
Szerencsére már nem megy ki. A röghöz kötés akármennyire is kiszúrás legalább megoldja a hiányproblémákat.
2013. jún. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
56%

"Ad1, aki humán területre akart menni, nem fog reálra menni."


Szerintem nem is az a céljuk, hogy a műszaki terület felé tereljék a jelentkezőket, hanem szimplán a tömegek kizárása a felsőoktatásból. Tudod, a tanultabbak nehezebben nyelik le a jelenlegi rezsimre nagyon is jellemző, még önmagát is két tagmondaton belül megcáfoló kijelentéseket, és a hasonló ellentmondásokat. Egy diktatúrát kiépítő politikai rendszer orrát pedig mindig is csavarta az értelmiség. Ide szakiskolás békemenetelők, meg kínai mintára egy tál krumpliért dolgozó gyártósori plebsz kell.


"Ad2, még ha több embert vesznek fel (de nem teszik), attól nem fogják többen elvégezni."

Ez igaz, én pl. azt sem értem, hogy egy ilyen béna, minden szempontból érdektelen országnak pl. minek annyi mérnök? Meg informatikusokból sem az elit, jól képzett krém kell. Hol vannak pl. a magyar érdekeltségű és tulajdonú elektronikai cégek, autógyártók, stb? Hol a magyar Microsoft, Apple, Nokia, Samsung? Az ilyen magasan kvalifikált réteg is elhagyja az országot és elmegy olyan országokba, aminek vannak ilyen saját cégei dögivel és fejlesztenek ezerszámra. De itthon ilyen nincs.

2013. jún. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
43%

A 13. válaszoló elég érdekes világnézettel bír. Igen tömegeket kell kizárni a felsőoktatásból. De miért? Tán azért mert a piac tele van pályakezdő munkanélküliekkel? (friss diplomások)

Tán azért mert, szakmunkás hiány van?

Nincs szükség ennyi diplomásra akik egyszerűen csak járnak egy képzésre de ők maguk sem tudnák megindokolni miért jó ez nekik. Pár napja volt a helyi újság egy cikke a kezemben és a megkérdezett (bölcsész) hallgatók közül 1 mondta azt, hogy talán tudja mit fog kezdeni a diplomájával.

De igazad van, a diktatúra kiépítése a cél, csak a jelenlegi rendszerben a diploma nem jár együtt értelmiségi képzéssel. Pusztán ennyi a baj.

2013. jún. 22. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
52%

Nem akar több mérnököt és informatikust a kormány, ez ilyen egyszerű.


A nép szerint ezek a sikerszakmák ezért a nép többet akar látni belőlük. A kormány meg figyeli a nép véleményét és egy pátoszos monológba belefoglalja őket illetve valamilyen látszatintézkedést hoz. Most például már-már akárkit felvennének a műszakira, de valahogy mégse nyüzsögnek a jelentkezők.

Egyszerűen Magyarországon x ember akar bármilyen szakterületen dolgozó mérnök, vagy informatikus lenni. Pátoszos szólamoktól illetve elvi lehetőségektől nem fog a számuk megugrani.


A folyamatos forráskivonások és keretszámcsökkentések őket is érintik a programállomány, illetve a géppark már egy évtizede is siralmas volt amikor elsőéves gólyaként először láttam őket és azóta sem lett semmi sem lecserélve. Egyszerűen az oktatási feltételek épp hogy súrolják az elégséges mértéket, csak éppen nem erre kéne törekedni.


Persze szükség van rájuk erre a kormány rájött, csak éppen semmit nem tesz az oktatás színvonalának javításáért és az egyéb feltételekeért. Stratégiai tárgyalások non plus ultrája, is egy Lego műanyag fröccsöntő üzem.

Az összeszerelő üzem is tökéletesen megfelel a kormánynak, miért vágyna többre. Perkálja a különadókat és hozza a járulékokat. A kormány és a multi is jól jár, éppen csak a munkaerő nem.


A komolyabb értéket előállító cégek akiknek szakemberekre vannak szüksége, azok véletlenül sem jönnek egy ilyen járulékrendszerrel, különféle szektorális különadókkal és egyéb jogi nyalánkságokkal aláaknázott vállalkozói környezetbe, sőt amelyik tud igyekszik kifelé innen.

2013. jún. 22. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"Tán azért mert a piac tele van pályakezdő munkanélküliekkel? (friss diplomások)"


Az a helyzet, hogy diplomával ezerszer könnyebb elhelyezkedni (igen, a büfészakkal azonosított bölcsésszel is), mint középfokú végzettséggel. Szóval lehet, hogy nem azonnal a diplomaosztó után dobnak utánuk egy jól fizető állást, de lehet, hogy ők "csak" 3-4 hónapig keresgélnek munkát, és találnak is, míg egy szakmunkás esetleg 2-3 évig, vagy tovább. Na ez a nagyon nem mindegy. És itt nem kell különböző vélt vagy valós ismerősöket felhozni példának, mert nem egy informatikust hallottam már, akinek nincs munkája. Nyilván a jó szakemberek minden pályán hamar elhelyezkednek. A különböző büfészakokat emlegető, másokat ledegradáló véleménye amúgy sem ér túl sokat, mert gőzük sincs a dologról, ezt a legtöbbjük meg is mutatja a hozzászólásaival.


"Tán azért mert, szakmunkás hiány van?"


Az nagyon szép és jó, hogy megint előjön a szakmunkás-romantika, csak egy szakmunkás annyit keres, hogy még éhen halni is alig tud belőle, nemhogy egy családot eltartani. Szóval erről nem csak beszélni kellene, hanem tenni is a bérek rendezéséről. Szerintem a megfelelő bérezés eleve jó eszköz lenne a szakmatanulás felé terelni nagyobb, nem a felsőoktatásban való rétegeket.


"Nincs szükség ennyi diplomásra akik egyszerűen csak járnak egy képzésre de ők maguk sem tudnák megindokolni miért jó ez nekik."


Ez nem csak bölcsészspecifikus, találkoztam már én olyan mérnökhallgatóval, akinek nem volt különösebb szakmai-, vagy életcélja, csak annyi, hogy mérnöknek tanulni jó, mert sokat keres. Azért a fizikával és matekkal alaposan izzadt a tag, de hát na... :)



Amit még előbb elfelejtettem: a középiskolai természettudományos képzés átreformálása nélkül az egész annyit ér, mint halottnak a csók. Két-három évfolyamon összesen heti 3-6 kémiával vagy fizikával egyszerűen nem lehet ilyen szakok felé terelni az embereket tömegesen. Nem baj, az új "reform" keretében már van hittan, erkölcstan, meg mindennapos testnevelés, a nyolcosztályos gimikben meg 5-6-ban latin nyelv és európai latin örökség óra. :)))))) Tényleg tök jó, hogy a kormány felismerte az új kihívásokat és a természettudományok fontosságát...

2013. jún. 22. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
79%

"másokat ledegradáló véleménye amúgy sem ér túl sokat, mert gőzük sincs a dologról, ezt a legtöbbjük meg is mutatja a hozzászólásaival. "


Amikor a bölcsész vagy TTk-s ismerőseimnek úgy kell elmagyaráznom mit jelent a szigorlat szó, akkor úgy érzem jogosan degradálom. A vizsgaidőszakban ugyanúgy panaszkodnak mint mi, csak mondjuk nálunk van követelmény is. Azért a mérnökök között nem olyan arányban fordulnak elő a lézengők.(Halkan jegyzem meg sok mérnök hallgatót nem ismerek, a műszaki kar a város másik részén van) És ezt Te magad is írtad : találkoztam már olyannal. Fehér hollót is lehet látni pár állatkertben.


A szakmunkások bérnövelése nos igen szükséges lenne. Viszont ha azt megemeljük egy mezei villanyszerelő speciel megint annyit vagy többet fog keresni mint egy ORVOS. Ahogy a régi vicc mondja: "Orvosként én se kerestem ennyit".


Nem terelni kell az oda nem illő tömeget. Ha nem illik oda ne is vegye arra az irányt.


A felkészítés tényleg fontos lenne. Bár a 11.-12. osztályos emelt szintű felkészítések egyedül az emelt szintű kémiánál szűkösek. A többi emelt szintű érettségi lazán teljesíthető. Ha meg valakinek nem akkor az előző bekezdésem vonatkozik rá.


De valamiben igazat is kell adnom Neked. Az új tantárgyak egy kalap szart sem érnek. Emlékszek általános iskolában 6.-ban ilyen óráink voltak: tánc, dráma, néprajz és még volt egy vállalhatatlan aminek a nevét nem veszem a számra. Örültem volna egy-két biosz kémia plusz órának, igaz az osztály nagyobbik fele sírógörcsöt kapott volna de végül is iskola lett volna vagy mi.

2013. jún. 22. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
51%
A "preferált" képzéseken is megvágták a keretszámokat. Itt egy cél van, hogy önellátó legyen a felsőoktatás, semmi más, de ezt Orbán is megmondta a rektorok előtt. Ezért csökkentik a keretszámokat, és ezért növelik a felsőoktatásba bejutó hallgatók létszámát, hogy az általuk finanszírozott képzés önellátó legyen. Ennyi, a többi mese.
2013. jún. 23. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Ezek a kormány által negatívan diszkriminált szakok nem azért rosszak, mert a diplomás nem fog elhelyezkedni utána, blabla... hanem mert sokan csak "há, kellene egy diploma" alapon választják, végiglumpolják az államis féléveiket (sokan régebben kicentizve, mind a 12-t, ha kell, újrafelvételiznek is közben kétszer), és ennek megfelelő minőségű tudással is kerülnek ki onnan, hígítva a saját szakmájukat. Erre pedig elmegy egy vagon pénz olyan mottóval, hogy mi most "a jövőtbe fektetünk, értelmiséget képzünk" (igaz, nem mintha a stadionépítés és a nyugdíjemelés jobb befektetés lenne). A mérnökök, infósok között az ugyanilyen típusú emberek kibuknak két év alatt - pedig még ott is lenne mit javítani az oktatás színvonalán, bőven.


Az ötlet, hogy ez ellen az állam fellép, jó volt. Ami nem volt jó, az kb. minden más: az eszközök, a megvalósítás, és ahogy az egészet kommunikálták.


A rendszer nem lehetetlenít el senkit, csak a kockázatot ráterheli a hallgatóra. Ez miért baj?

2013. jún. 23. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"Az a helyzet, hogy diplomával ezerszer könnyebb elhelyezkedni (igen, a büfészakkal azonosított bölcsésszel is), mint középfokú végzettséggel. Szóval lehet, hogy nem azonnal a diplomaosztó után dobnak utánuk egy jól fizető állást, de lehet, hogy ők "csak" 3-4 hónapig keresgélnek munkát, és találnak is, míg egy szakmunkás esetleg 2-3 évig, vagy tovább."


És ez, mit gondolsz, miért van így? Elárulom, nem azért, mert a büfészakos diploma annyival többet adna hozzá a képességekhez, hanem mert annyi van belőle, hogy a munkaadó megengedheti magának, hogy szűrőfeltételként szabja, hiszen még azzal is simán lesz jelentkező bőven. Akinek pedig nincs diplomája, az hiába lehet alkalmas a munkára, hoppon marad. A nem büfészakokkal épp ez a különbség, hogy egy közönséges jöttment (leggyakrabban) csak nem képes arra, mint egy végzett.


Nem azért képeznek sok diplomást a nem diplomásokhoz képest, mert van is rá kereslet.

Azért van is rá kereslet, mert sok diplomást képeznek a nem diplomásokhoz képest.

2013. jún. 23. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!