Hogy lehetséges, hogy az árak alig olcsóbbak, de a bérek meg negyed akkorák mint nyugaton?
Nem kéne vagy az áraknak csökkeniük vagy a béreknek nőniük?
Ugye ha van egy termék akkor vásárláskor kifizetjük annak az alap árát+a cég profitját. De az alap ár az az adók+az anyag ár+a munkások fizuja akik azt csinálták. De az anyag ár is lényegébe nem más mint a bányászok, favágók stb fizuja, ha van egy érc amit tonnaszámra lehet bányászni és 1 munkás 1 nap alatt 1 tonnát kibányászik belőle akkor az az érc olcsó, ha van amiből 1 munkás 1 hónap alatt 1 kg-t bányászik akkor az drága.
Vegyünk példának mondjuk egy furulyát.
adó+anyag ár+a munkás fizuja aki elkészíti.
adó, jó az valamivel lehet több mint nyugaton de akkor se indokolná, h miért csak kicsit olcsóbb, hiszen ha a bérek 4 akkorák akkor akár 100%os adó mellett is fele annyinak kéne lennie az árának.
anyag ár: magyar favágó, angol favágó ugyan annyi fát vág ki naponta, csak az angol 4x annyit keres, ergo ott 4x annyiba kéne kerüljön a fa anyag ára mint nálunk.
Munkás fizuja: ugyan ez, magyar furulyakészítő és angol furulyakészítő ugyan annyi furulyát gyárt, csak az angolnak mondjuk 4x annyi a keresete, ergo a kész furuja anyag ára és elkészítése is 4x annyiba került, de a kész termék mégis alig drágább mint nálunk.
És ez mindennel így van kb. Miért?
mert nem termeled meg azt a fizetést
de ez egy elég bonyolult dolog, beleszólnak az adók, a munkakörülmények, a piacok, a hozzáadott érték, stb.
Ez elég összetett probléma. Itt magas az áfa az szinte mindent elintéz. A termelőknek fillérekért kell eladniuk a termékeiket hogy eladható legyen a 27%-os áfával meg egyes esetekben a különadókkal.
A másik meg hogy egy alkalmazott után rengeteg járulékot kell kifizetni kb ugyanannyit mint ami a bruttó bére, tehát 170-180 ezret és akkor az kap kézhez 80-at nettóban kb.
Az a probléma hogy ha bármit csökkentenek azt valahol vissza kell hozni. Az orszégot meg a kormány úgy szétlopta és tönkretette, hogy egy kissé hosszabb távon megtérülő intézkedést sem lehet véghez vinni mint pl az alkalmazottak utáni járulékok csökkentése. Ott lenne hirtelen egy nagy kiesés de minimálisan nőnének a fizetések meg nőne a foglalkoztatás ami hosszabb távon növelné a vásárló erőt stb. Tehát idővel megtérülne csak addigra csődbe menne az ország.
Alapvetően a furulyás példád nem igaz. A fenti feltételek mellett nekünk megérné furulyát exportálni Angliába, így az itteni termelés felfut, az ottani meg visszafejlődik - ez a nemzetközi munkamegosztás, ami EU-n belül, ahol nincsenek vámok, működik.
(A szolgáltatás kivétel, egy itteni fodrász vagy taxis nagyjából ugyanazt végzi, mint egy angol, mégis alacsonyabb életszínvonalon él. Ennek az ország gyengébb versenyképessége az oka. Ha hirtelen elkezdenénk ájfónt a rák gyógyszerét meg egyéb drága innovatív termékeket olcsón gyártani, akkor erősödne a forint árfolyama, olcsóbb lenne az import, lemennének az árak, és a taxisofőr fizetése is többet érne. Ez úgy is végbemehet, ha éppen globálisan "túlfűtött" a gazdaság, hogy a versenyképes cégek egyre több munkabérrel tudják csak odacsábítani a jó munkaerőt, a növekvő átlagbér pedig lehetővé teszi, hogy a taxis árat emeljen.
Szóval a lényeg, hogy a probléma az, hogy a nemzetközi piac a magyar termékeket úgy árazza, hogy abból alacsony órabér jön csak ki.
Ez nem csak amiatt van, hogy nem tudunk ájfónt gyártani, az erősségink között számontartott mezőgazdaság se olyan penge valójában. Mi nem tudunk ilyen sonkát gyártani, pl:
Hogyan fizetjük ki a nyugdíjakat ,hogyan ? El lehet menni az országból itt lehet minket hagyni kérem szépen tessék!
- Gyurcsány Ferenc
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!