Tervezi Bajnai az MNB állami kontroll alá való visszavételét vagy hagyja, hogy az MNB az EU sanyargató eszköze maradjon?
Bajnai pont hogy visszaadja majd a nemzetközi bankárvilágnak a magyar jegybankot (imf, bis...)
Bajnai azt akarja, hogy teljesen független jegybank legyen
sajnos soha nem volt állami kontroll alatt,
ez bajnai alatt még inkább nem lenne így
Az MNB alapvető feladata a magyar gazdaság stabilitásának szolgálata, védelme. Első esetben akkor ártott ennek nagyot, mikor nem lépett fel a devizahitelezés elterjedése ellen, holott még külföldről is figyelmeztették erre, ennek hatalmas veszélyeire őket. Megelégedett az MNB annyival, hogy jelezte a kormánynak, talán nem lesz ez így jó. Csak éppen az embereknek nem szóltak a figyelmeztetésről, akik fel akarták venni a devizahiteleket és nem tiltakoztak az önkormányzatok devizahitel felvételei ellen.
Az állampapírok kamatainak magasan tartásával a válság után (holott a monetáris tanácsban és az MNB Felügyelőbizottságában is sok volt azon véleményből, hogy az alapkamat csökkentése lenne a helyes) a befektetőknek és a bankoknak irreálisan sok pénzt juttattak. A jelenlegi kormánnyal nem voltak hajlandóak együttműködni és nem segítették, hanem gátolták a gazdaságélénkítésre, stabilitásra tett lépéseit. A Simor vezette MNB a magas inflációt támogatta és döntéseivel hozzá is járult, ami az emberek pénzének jelentős romlását okozta.
Miközben az ország a válsággal küszködött és rengeteg ember veszítette el a munkáját, vissza kellett fogni az állami kifizetéseket, csökkentették a közalkalmazotti fizetéseket, elvették a 13. havi béreket, megvonták a kiegészítő juttatásokat az átlag alatti fizetésűektől, addig az MNB vezetése hatalmas jutalmakat osztott szét. Majd Simor sírva futott panaszkodni, mikor a 8 000 000Ft-os fizetését le merték csökkenteni 2 millióra.
Miközben az államadósság az egekbe emelkedett, addig a devizatartalék hatalmasra nőtt. Ezt nem voltak hajlandóak a gazdaság élénkítésére fordítani, ráadásul ennek a magas tartaléknak a fenntartása újabb terheket rótt a gazdaságra. Az MNB sok inkolatlanul kedvezőtlen ügyletével nagy hiányyal működött, ami hiányt szintén a költségvetésből kellett minden évben kipótolni.
A devizatartalék alapvető feladata éppen az, hogy egyfajta biztonsági pénz legyen a gazdaságban. Elkölteni nem szabad, de okosan felhasználni kötelesség.
Az elmúlt pár hónap bebizonyította, hogy a kamatcsökkentés lehetséges, ha elég óvatosan teszik. Hogy a devizatartalék kis részének a gazdaságélénkítésre fordítása még a pénzemberek, befektetők és az állampapírok vásárlói szerint is kedvező lépés. Meg azt, hogy kedvezően ítélik meg, hogy az MNB vezetősége együttműködik a kormány gazdaságpolitikájával. Ahogyan azt is, hogy érzik, nem fogják azonnal és drasztikusan megváltoztatni a monetáris politikájukat, hanem lassan, lépésről-lépésre változtatnak, a stabilitást tartva szem előtt.
Ha ilyen módon működött volna az MNB az elmúlt években is, akkor mára messze jobb helyzetben lehetne az ország.
A Jegybank elnökét 6 évre választják, így hiába próbálnák Matolcsyt eltávolítani, ez ugyan úgy lehetetlen, mint ahogy Orbán sem tudta kirúgni Simort.
A többi 6 tag mandátuma nem tudom meddig tart, őket tudnák lecserélni lassan.
Végre valami...
"Az MNB alapvető feladata a magyar gazdaság stabilitásának szolgálata, védelme. Első esetben akkor ártott ennek nagyot, mikor nem lépett fel a devizahitelezés elterjedése ellen, holott még külföldről is figyelmeztették erre, ennek hatalmas veszélyeire őket."
Volt ellenkampány a Medgyessy kormány által támogatva, közérdekű közleményként naponta háromszor leadták a PSZÁF által összehozott reklámokat. Néhány plakátfoszlány még látható is a fővárosban. Látszik, hogy mennyit ért.
"Az állampapírok kamatainak magasan tartásával a válság után (holott a monetáris tanácsban és az MNB Felügyelőbizottságában is sok volt azon véleményből, hogy az alapkamat csökkentése lenne a helyes) a befektetőknek és a bankoknak irreálisan sok pénzt juttattak."
10%-ról 5,50% százalékra szerintem elég gyors és nagyarányú kamatcsökkentés. Csak poénból 1% alá meg nem lehet lehúzni erre a vjelenlegi kormányzat is rájött.
"A jelenlegi kormánnyal nem voltak hajlandóak együttműködni és nem segítették, hanem gátolták a gazdaságélénkítésre, stabilitásra tett lépéseit."
Mint például? Járai sem működött együtt az MSZP-vel de még Simor se. Nem erre voltak tartva. Ráadásul a két párt "gazdaságélénkítését" talán jobb is hogy nem finanszírozta az MNB.
"A Simor vezette MNB a magas inflációt támogatta és döntéseivel hozzá is járult, ami az emberek pénzének jelentős romlását okozta."
A számok megint mást mondanak:
"Miközben az ország a válsággal küszködött és rengeteg ember veszítette el a munkáját, vissza kellett fogni az állami kifizetéseket, csökkentették a közalkalmazotti fizetéseket, elvették a 13. havi béreket, megvonták a kiegészítő juttatásokat az átlag alatti fizetésűektől, addig az MNB vezetése hatalmas jutalmakat osztott szét. Majd Simor sírva futott panaszkodni, mikor a 8 000 000Ft-os fizetését le merték csökkenteni 2 millióra."
Ezt a fényűzést..
"2007-ben 49 fővel 690-re csökkent a jegybank alkalmazottainak száma, a létszám csaknem egyötöde kicserélődött: 124-en hagyták el a bankot, az esetek felében a munkaadó kezdeményezésére, a többiek más megfontolásokból. 2009-ben a bank költségei reálértékben egyötödével voltak a 2006-os szint alatt."
A jegybank hatékonyan lépett fel a válság ellen a kormány is kezdte a végefelé magára találni.
"Miközben az államadósság az egekbe emelkedett, addig a devizatartalék hatalmasra nőtt. Ezt nem voltak hajlandóak a gazdaság élénkítésére fordítani, ráadásul ennek a magas tartaléknak a fenntartása újabb terheket rótt a gazdaságra. Az MNB sok inkolatlanul kedvezőtlen ügyletével nagy hiányyal működött, ami hiányt szintén a költségvetésből kellett minden évben kipótolni."
Az államdósság egy kicsit megzuhant a válság első hulláma után:
A jegybank minden szerkezeti átalakítást, adócsökkentést támogatott, csak épp senki nem akart Simor alatt ilyesmit meglépni... A közönséges restriktív gazdaságpolitikát meg nem érdemes támogatnia,
"A devizatartalék alapvető feladata éppen az, hogy egyfajta biztonsági pénz legyen a gazdaságban. Elkölteni nem szabad, de okosan felhasználni kötelesség.
Az elmúlt pár hónap bebizonyította, hogy a kamatcsökkentés lehetséges, ha elég óvatosan teszik."
Linkeltem a táblázatot, nem éppen példátlan az Orbán kormány teljesítménye.
"Hogy a devizatartalék kis részének a gazdaságélénkítésre fordítása még a pénzemberek, befektetők és az állampapírok vásárlói szerint is kedvező lépés."
Merthogy?
"Meg azt, hogy kedvezően ítélik meg, hogy az MNB vezetősége együttműködik a kormány gazdaságpolitikájával. Ahogyan azt is, hogy érzik, nem fogják azonnal és drasztikusan megváltoztatni a monetáris politikájukat, hanem lassan, lépésről-lépésre változtatnak, a stabilitást tartva szem előtt.
Ha ilyen módon működött volna az MNB az elmúlt években is, akkor mára messze jobb helyzetben lehetne az ország."
Hogyne, lépésről lépésre lesz a kormány ölebe a Matolcsy által vezetett MNB. Megnyugtató. A jegybank intézménye az általad vázoltakkal köszönőviszonyban sincs a valóságban még szép, hogy nem így működtek a jegybankok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!