Miért kér kölcsön pénzt az állam? Miért nem maga állítja elő a szükséges pénzt?
A nyersanyag nem fog elfogyni!
És most nem a kőolajszármazékokra gondolok, hanem a valóban fontosakra!
Az is csak egy propaganda, ugynis minél kevesebb van valamiből, annál értékesebb, és azért, hogy valaminek felvigyék az értékét, elhitetik az emberekkel, hogy nincs belőle! Annak ellenére, hogy bárki számára elérhető!
A föld képes lenne jó pár ezer évig eltartani a jelenlegi lakosság 15-szörösét is!
Gondolod, hogy nem fog elfogyni az olaj több ezer évig?
Elképzelhető! Manipulálnak itt mindent..
Mint mondtam, nem a kőolajszármazékokra gondolok!
Azok el fognak fogyni (bár tény, hogy abból is több van, mint amit elhitettek velünk! Már vagy 3 évvel ezelőttre azt mondták, hogy nem lesz 1 csepp sem)!
De a kőolajszármazékok nem is létfontosságúak!
Ha eltűnnek, jön helyébe más!
Az nem fog világméretű gazdasági, és jóléti problémákat okozni!
Erre nem olyan egyszerű a válasz.
Először is, a bankrendszert nem az a bizonyos 1% találta ki, már az ókorban is létezett, csak akkor még ilyen egyéni vállalkozós formában működött, egy ember a saját pénzét adta ki hitelbe. Az középkori Firenzében már kicsit nagyobb léptékben pénzváltó padokon folyt az üzletkötés, innen a bank szó (az olasz bankca azaz pad szóból). A mai modern hitel- és számlapénz rendszere a templomos lovagok találmánya (nem a zsidóké, ahogy a közhiedelem tartja) akik a saját aranykészletük fedezetével váltókat adtak ki, amelyek már majdnem úgy funkcionáltak, mint a modern bankjegyek.
Na most jön a lényeg, figyelj, mert amit eddig itt Spiritus Sancti lenyomott az a fajta kommunista/széljobbos kamu-magyarázat, aminek éppen nem sok köze van a valósághoz.
Régen a pénzt úgy teremtették, ahogy te most szeretnéd: államok adták ki, királyok és császárok verették, korlátlanul, amennyire szerették volna. A probléma csak egy volt vele: hogy mivel a politika nem ismert önkontrollt, ezért minden vezető és hatalmi személy aki pénzt tudott verni, az kontroll nélkül használta: akkor teremtett pénzt, amikor akart, és ez meg is látszott, ugyanis bizony még a nemesfém pénzek is inflálódtak, ha túl sokat nyomtak be a gazdaságba. Főleg, ha anyaghiány miatt már rézpénzeket nyomattak ezüst vagy arany helyett. Így a pénz elértéktelenedett.
A lényeg az, hogy ha csak úgy pénzt nyomtat a politika, hogy fedezze saját országolása költségeit, vagy csak hogy ingyen kiossza, annak a következő következménye van:
- A gazdaságba bekerülő ingyen pénzt elköltik, ezért nő a fogyasztás. Ez először nagyon jó.
- A növekvő fogyasztás miatt az árak is emelkednek, mivel a termelők és a kereskedők észreveszik a több pénz miatti kereslet-emelkedést, és mivel ugye ők hasznot maximalizálnak, ezért árakat emelnek, hogy csökkentsék a megemelkedett keresletet olyan szintre, hogy még el tudják adni az összes terméküket, de nagyobb haszonnal.
- Ha az állam folyamatosan dobál ki ingyen pénzt, akkor folyamatosan nyomja fel ezzel az árakat (a fenti okból) így ha a pénz kibocsátása folyamatos, egy ponton túl már olyan áremelkedéseket okoz, hogy hiába növekszik a pénz mennyisége a gazdaságban, a vásárlóereje igazából csökken, mert kevesebb dologra elég ugyanakkora mennyiségű pénz az áremelkedés miatt.
- A politika ezt ilyenkor úgy oldja meg, hogy még több pénzt nyomtat, hogy fedezze az infláció miatti értékcsökkenést, amivel csak tovább ront a helyzeten. A fedezetként kinyomott extra pénz további inflációt eredményez, és eljutunk a hiperinflációhoz.
Ez volt az egyik oka a pengő tönkremenetelének: a kommunista kézben lévő kormány úgy akarta fedezni a háborús károk helyreállításának tetemes költségeit, hogy simán kinyomtatta az háborús károk miatt amúgy is értéktelen pengőt, és szakajtó számra fizetett vele. Mivel a kereskedők nem bíztak a pénz értékében, ezért jó magas árakat szabtak meg, ami még feljebb nyomta a pénznyomtatást, a pénznyomtatás meg nyomta tovább az árakat, és így tovább. A vége az lett, hogy a pénz töredékét nem érte a papírnak, amit nyomtatták.
Na, a modern államok ezért hagytak fel a pénzteremtéssel, és adták át ezt a feladatot a bankoknak, mert úgy, hogy kamat van a hitelre, és abból keletkezik az extra pénz, csak azok vesznek fel hitelt, akik úgy gondolják, hogy vissza is tudják fizetni, azaz a pénzteremtés korlátozott, lassabb, de sokkal biztonságosabb, nem veszélyezteti annyira az elértéktelenedés.
Magyarul annak, aki hitelt vesz fel, vesztesége KELL, hogy keletkezzen, a hitelt kiadónak meg nyeresége KELL hogy keletkezzen, amit részben eltesz profitként, részben meg a gazdaságba továbbít (kifizeti a betéteseinek, akik aztán egyszer csak elköltik saját használatra), különben az emberek az ingyen hitellel annyi pénzt költenének, hogy az a pénz értékét magát veszélyeztetné.
Ezért fontos, hogy a pénz teremtése profitközpontú legyen, hogy gátolja a pénz ész nélküli termelődését.
Az államok az elmúlt évezredekben SOHA nem bírtak önkontrollt gyakorolni ezen a téren, a mai rendszer előtt a nagy átlagban bizony sokkal gyakoribbak voltak a csúnya inflációk, és rendszeresen omlottak be pénzrendszerek, és váltak fizetőeszközök értéktelenné.
Mindezek ellenére lehet ingyen pénzt rakni a gazdaságba, csak egyszerre nagyon keveset, ritkán, és érdemes nem az államnak maga intézni, hanem kiadni egy pénzintézetnek, aki megszűri, hogy kinek érdemes hitelezni, és kinek nem, amely rakhat rá egy minimális kamatot a szolgáltatás fejében.
De a teljesen ingyenes és korlátlan hitelezés országokat dönt meg.
Ennyi baromságot egy hozzászólásban!
"úgy, hogy kamat van a hitelre, és abból keletkezik az extra pénz, csak azok vesznek fel hitelt, akik úgy gondolják, hogy vissza is tudják fizetni"
Felteszek neked egy egyszerű kérdést!
Ha csak a bankoknak áll jogában pénzt létrehozni...
És ők azt kamatra adják az államnak...
Akkor az állam a kamatot miből fizeti vissza?
Semmiből!
Max. azt tudja csinálni, hogy más államok gazdaságából nyer pénzt, így kifizeti a saját tartozását, de ez meg azzal jár, hogy annak a másik államnak kell pénzt felvennie, amit megint csak kamatra kell visszafizetni!
Ez egyre több pénz rendszerbe pumpálását eredményezi!
Amíg a kormányok maguk nyomtathatták a pénzt, max. bebukott egy kormány!
Így viszont a világgazdaság egyszerre omlik össze!
Ez mennyivel jobb?
Egyébként is!
Ha az állam vezetésének van egy csöpp esze, úgy alakítja a pénzgazdaságot, hogy ne omoljon össze!
De ott legalább minden pénz az államot, és így a közjót szolgálta!
A jelenlegi rendszerrel meg csak a bankok gazdagodnak!
Ők azt a pénzt nem fordítják a mi hasznunkra!
Gyakorlatilag azért generáljuk az inflációt, hogy ők meggazdagodjanak!
Köszönöm, én ebből nem kérek!
"Ennyi baromságot egy hozzászólásban!"
Érdekes, nekem is ugyanez jutott eszembe, amikor téged olvastalak.
"Felteszek neked egy egyszerű kérdést!
Ha csak a bankoknak áll jogában pénzt létrehozni..."
Az a baj, hogy már itt tévedsz. Nem csak a kereskedelmi banknak áll jogában pénzt létrehozni. A jegybanknak is, soha nem mondtam olyat, hogy csak a proftiközpontú bank állíthat elő pénzt, hanem arról beszéltem, hogy bizonyos okokból csak ők állítanak elő manapság. Ha akarna, holnap Matolcsy kinyomtathatná az államadósságot, és kifizethetné, csak utána 4000 forint is lehet egy kiló kenyér.
"És ők azt kamatra adják az államnak..."
Nem az államnak adják kamatra, hanem mindenkinek, EZ NAGYON FONTOS!
"Akkor az állam a kamatot miből fizeti vissza?"
Az adóbevételekből. Figyi, az nem úgy megy, hogy MINDEN pénzt a kereskedelmi bank állít elő, és ők kontrollálják az egészet. Amikor megjelenik egy új pénz egy országban, akkor általában a jegybank nyomtatja, és szépen beváltják a régi devizát az újra általában nagyon kicsi, vagy semmilyen haszonnal. A piacon így megjelenő új pénz már használatban van, amikor a bank hitelt ad ki, azt abból a pénzből fizetik vissza. Az a pénz, ami a bank széfjén kívül van, és amivel nem tartozik neki, illetve amivel ő nem tartozik a betéteseinek, az nem a bank hatásköre, az a gazdaságban létező rendeleti pénz, ne tessék minden bankjegyre úgy gondolni, hogy a banké, mert az nem igaz.
"Max. azt tudja csinálni, hogy más államok gazdaságából nyer pénzt, így kifizeti a saját tartozását, de ez meg azzal jár, hogy annak a másik államnak kell pénzt felvennie, amit megint csak kamatra kell visszafizetni!"
Fenét. A bank is küld pénzt a piac és az állam felé. A betéteseit szépen kifizeti, akárcsak a kötvényeseket, akik pedig aztán a betéten lévő pénz után kamatadót fizetnek az államnak, illetve egyszer csak kiveszik a pénzt, és vesznek belőle autót, házat, laptopot, krumplit, színestévét, ami után az állam kap ÁFÁ-t. Ez az elköltöt pénz a kereskedőkhöz és a termelőkhöz kerül, amiből tovább működnek, adózva az államnak, fizetést adva a dolgozóiknak (abból megint adózva az államnak), akik aztán vesznek belőle autót, krumplit, stb...
És ezek után marad a piac 4. szegmense, a külföld, ahonnan még pénzt szerezhet a piac (és nem az állam, az állam nem kereskedelemmel foglalkozik, hanem az ország vezetésével)
Semmit, de tényleg semmit nem tudsz az egészről, igaz?
"Ez egyre több pénz rendszerbe pumpálását eredményezi!"
Pont hogy nem. Ez egyre több pénz lassú keletkezését eredményezi.
"Amíg a kormányok maguk nyomtathatták a pénzt, max. bebukott egy kormány!
Így viszont a világgazdaság egyszerre omlik össze!"
Jobbos téveszme. A világgazdaság köszöni szépen jól van, csak a Nyugat van bajban, mert a saját bután felhalmozott adósságát kerülgeti. Közben a többi régió meg súlyos néhol kétszámjegyű %-os GDP növekedéssel ugrál. A Föld GDP-je folyamatosan emelkedik, és növekvő tendenciát mutat, a gazdasági recesszió Európa és Észak-Amerikai problémája.
El tetszik tévedve lenni:
"Ez mennyivel jobb?"
Amit te leírtál, az sokkal rosszabb is, milyen szerencse, hogy nem így van.
"Ha az állam vezetésének van egy csöpp esze, úgy alakítja a pénzgazdaságot, hogy ne omoljon össze!"
A pilótának meg ha van egy csöpp esze is, úgy repül, hogy nem zuhan le. Csak sajnos nem mindig rajta múlik. Az állam is így van a pénzrendszerrel.
"De ott legalább minden pénz az államot, és így a közjót szolgálta!"
Csak úgy, mint Kádár alatt, vagy Kubában, vagy Észak-Koreában, vagy a Szovjetunióban? Mert ezekben az országokban minden pénz az államot szolgálta... míg a többiben nem...
Értsem azt, hogy szerinted a Szovjetunió a közjó mintapéldája?
"A jelenlegi rendszerrel meg csak a bankok gazdagodnak!"
Meg a betétesek, meg az állam, meg a termelők, és a kereskedők, meg akik nekik dolgoznak... ébredj már fel, és töröld ki a csipát a szemedből, mit gondolsz, miből van a svájci munkásnak 22 frank/óra minimálbére (több mint 5000 forint óránként)?
Abból, hogy náluk így forog a pénz már évszázadok óta a bank a piac és az állam között, és a társadalom legaljába is baromi sok jut.
"Ők azt a pénzt nem fordítják a mi hasznunkra!"
Dehogynem, abból élnek. Ha nekünk elfogy a pénzünk, akkor banknak nem lesz miből élnie.
"Gyakorlatilag azért generáljuk az inflációt, hogy ők meggazdagodjanak!"
Az inflációt nem a bank generálja, hanem a fogyasztás, a pénzköltés. A magas infláció meg kinyírja a bank hasznát, mert ha a kamatnyereség fölé csúszik, a bank haszna nem hogy nulla, hanem negatív.
"Köszönöm, én ebből nem kérek!"
Abból amit leírtál én sem, ugye milyen jó, hogy nem értesz hozzá, és abszolút semmi köze nincs a valósághoz annak, amit beszélsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!