Szükséges az unortodox gazdaságpolitika vagy vissza kellene térni az előző két évtized politikájához?
Ezt nem lehet megválaszolni.
Az "unortodox" gazdaságpolitika nem épp egy egzakt meghatározás, és éppenséggel nem is helyes akármennyire is felkapott, ahogy az sem éppen körülírható hogy az előző 20 évben a különböző kormányok milyen gazdasági stratégiákkal próbálkoztak, maximum nagyon nagy vonalakban. Ez nem olyan hogy van az 1+1 és mi ennek egy tökéletes megoldása. Sok változó tényező, sok lehetőség, és meg kell találni mindig a kompromisszumot, legyen az az elmúlt 20 évben kipróbált vagy épp még soha nem alkalmazott stratégia. Az biztos, hogy amit a kormány jelenleg művel az nem vezet semmi jóra. Rövid távon lehet ezzel kozmetikázni a statisztikákat és mutatókat, de ennek kamatostul kell megfizetni az árát később. Persze ők arra játszanak hogy nem az ő irányításuk alatt borul a bili, aztán megint mocskolódhatnak majd. Ezt csinálták az előző kormány ciklusuk alatt, most is ezt teszik.
Szükséges, csak nem biztos hogy pont ezekkel az elemekkel tarkítva. Sok olyan változás volt ami kifejezetten hasznos, és van is eredménye, hiszen az alapkamatok csökkennek, a munkanélküliség nem nő jelentősen, a gazdaság sem zsugorodik veszélyesen. Jahh hogy nincs kolbászból a sövény? Amit 8 év alatt tönkretettek, azt nem lehet gyorsabban rendbe hozni. Gondold el, hogy azt a Az ország nettó külföldi adóssága (M EUR 17,119.4 18,738.2 20,665.0 22,018.3 23,675.9 24,991.8 26,545.6 25,622.9 26,747.7
2002-2010 között így alakult.
Ebben benne van a Medgymag 100napos 2002 es nyári osztogatása ami 1,5millió volt. Az az, kb 11-12 milliárdot herdáltak el. Nem azért mert elosztogatták, hanem mert a magyar gazdaság nem volt a fogadására kész. Az az, a nyugat zsebét tömtük vele teli.
52% ról 75% ra növelték a GDP/ államadósságot.
Ezt valahogy ki kell gazdálkodni, ez nem megy csak úgy hipp hopp. A megváltozott világgazdasági állapoptok, a pénzpiaci és reálgazdasági konjunktúrának a vége, ahol nincs hitel sem tőkebefektetés, illetve sokkal kevesebb, nem is teszi lehetővé a hagyományos gazdaságpolitika megoldásait. Az az, a növekedés megtorpanása magától érthetödő ebben a közegben az az a kinövekedése az adósságnak lehetetlen. Mivel a megszorítások is csak akkor lehetségesek ha a befektetési források nyitottak és csak a fogyasztás csökken, így ez sem jöhet önállóan szóba. De akkor mi a megoldás?
Hát ugye a nem megszokott gazdaságpolitika.
Ebben akadt sok hiba, pld az egy kulcs elég kontraproduktívvá vált, hiszen sajnos az adójóváírás kivezetése kihúzta a még lehetséges talajt is a gazdaság alól. És igen. Sajnos ahol a nagytőke érdekei sérülnek ott rá is játszhatnak sokan erre. És az Eu ban sem a számunkra kedvező folyamatok játszódnak le, és mi mint minden szállal az Eu s piacokhoz kötődő nyitott gazdaság vagyunk a pénzpiacok is cibálnak folyamatosan.
Persze az is igaz hogy a lelépsz a kitaposott ösvényről akkor a hiba lehetősége is megnő. Viszont annyi lavina sepri a kitaposott ösvényeket hogy 99% HOGY SOKKAL NAGYOBB VESZTESÉGEKET KÖNYVELHETTÜNK VOLNA EL.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!