Hosszú távon miért lesz negatív hatása a rezsicsökkentésnek?
Lecsökken az energiaszolgáltatók nyeresége, így nem fognak Magyarországon befektetni, oda viszik a tőkét, ahol jobban jövedelmez.
Ha a beruházások elmaradnak, akkor leromlik az infrastruktúra.
Egyébként az utóbbi 20 év hatalmas nyereségei ellenére sem voltak nagy beruházások Magyarországon (egy kivétel az EON 110 milliárd forintos gönyüi erőmű építése), de éppen az utóbbi 20 év elmaradt beruházásai miatt, a következő 20 évben több 1000 milliárdot kellene fektetni a szektorba.
Ha ezek a beruházások viszont az államra hárulnak, akkor nagy a politikai kockázat. Például a jobboldal belevág az atomerőmű építésébe és jön egy balliberális kormány, amely lebontja (lásd a Zwendendorfi atomerőmű példáját Ausztriában vagy a hazai nagymarosi erőmű esete).
Az ilyen politikai fordulatok több 100 milliárdos kárt okozhatnak az államnak és a számlát végül úgy is az adófizetők állják.
De az önmagában nem igaz, hogy az állam rossz gazda, rengeteg sikeres állami energiavállalat van (pl. EDF, GDF, Vattenfall, CEZ).
Nem vagyok szakértő, de rezsicsökkentés negatív hatása lehet:
- A lakossági szektor csökkenő bevételeit a vállakózóktól kívánják beszedni a szolgáltatok. A te számlád végösszege csökken, de a péké, autószerelőé, a Tescoé nő, akik emiatt árat emelnek, tehát a végén többet fizethetsz, mint amennyit az áram árán spórolsz.
- A csökkenő bevételek miatt a szolgáltatók takarékoskodni kényszerülnek. Vagy alkalmazottakat küldenek el (ha te is köztük vagy akkor nem biztos, hogy a csökkenő rezsiszámlának örülni tudsz), vagy a fejlesztéstől, karbantartástól vonnak el forrásokat (egy vezetékszakadás miatti áramkimaradás ideje érezhetően nőne, vagy csak gyakoribbak lennének, valószínűleg annak sem örülnél).
- A Kádár-korszakban már megpróbálkoztak központi árszabályozással (a dolgokért nem annyit fizettél, mint amennyiben kerültek). A kísérletet szerintem nevezhetjük sikertelennek.
Az jutott eszembe, hogy ha tényleg sokáig veszteséges lenne a lakosság (hatósági áras) ellátása, akkor előfordulhat-e, hogy a szolgáltató visszaadja az engedélyét a MEH-nek és csak a szabad piacra (vállalatoknak) értékesít energiát.
Ilyenkor mi történne a lakossági fogyasztókkal az adott területen?
Állatok vagytok!
Akkor emeljük a mai duplájára, akkor biztos jobb lesz, sőt a triplájára akkor meg még jobb!
Barmok.
Pontosan tudják akik ezzel foglalkoznak a politikusok háta mögött és megbízásából hogy mennyit lehet lefaragni a rezsiből úgy hogy a multik is egy átlagos Eu s profitot kiizzadjanak. Nem lazán garantálva kitermeljenek.
Ha nem éri meg nekik, majd eladják az ágazatot, de erről sehol nem hallok, milyen érdekes!!!
#9 110%-osan egyetértek.
Ugyanez volt a helyzet korábban az üzemanyagárakon. Ment a hőbörgés fidesz részről, hogy miért nem csökkentik az adóját az árak tartása végett, csökkentették is amennyivel lehetséges volt, aztán mikor 2012-ben megszaladtak az árak 450 forintig, ők magasról leszarták mennyibe kerül, még rá is dobtak 2% áfát csökkentés helyett... Ennyit róluk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!