Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mitől is lenne kiváló egyetem...

Mitől is lenne kiváló egyetem a Pázmány? Csak azért mert katolikus és ezért pénzt kell önteni bele?

Figyelt kérdés

"Kiemelt felsőoktatási intézménnyé minősíttetné Balog Zoltán erőforrás-miniszter a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet, így a katolikus intézmény is kaphatna a kiváló egyetemeknek szánt tízmilliárd forintos keretből - írja a Népszabadság. Eddig az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem nyerte el ezt a címet. A többletforrás az idei költségvetési elvonást nem kompenzálja, mivel nem lehet közvetlenül működésre fordítani, de azért minden intézményben lenne helye - írja a lap.

A kiválóságnak világos kritériumai vannak: a tudományos fokozattal rendelkező oktatók, illetve a nemzetközi publikációk száma, illetve ez utóbbiak elismertsége, idézettsége – mondta egy, a neve elhallgatását kérő, felsőoktatásban dolgozó oktató és szakértő. Ezekben a rangsorokban az ELTE-hez, a Debreceni Egyetemhez, a Szegedi Tudományegyetemhez, a Semmelweis Egyetemhez, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez képest a Pázmány sehol nincsen - tette hozzá.


Ha a Pázmány megkapja a kiváló minősítést, akkor az egyértelműen politikai preferenciák alapján történik majd – mondta, hozzátéve, ez az előterjesztés újabb példája annak, hogyan politizálja át a kormány a felsőoktatást.


A Scopus nevű rendszer adatai szerint a Pázmánynak kevés a nemzetközi publikációs tevékenységgel bíró oktatója, és ezekre a publikációkra csak kevéssé hivatkoznak a nemzetközi tudományos életben."


[link]


2013. márc. 7. 13:37
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

"A kiválóságnak világos kritériumai vannak: a tudományos fokozattal rendelkező oktatók, illetve a nemzetközi publikációk száma, illetve ez utóbbiak elismertsége, idézettsége – mondta egy, a neve elhallgatását kérő, felsőoktatásban dolgozó oktató és szakértő. Ezekben a rangsorokban az ELTE-hez, a Debreceni Egyetemhez, a Szegedi Tudományegyetemhez, a Semmelweis Egyetemhez, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez képest a Pázmány sehol nincsen - tette hozzá"


És még jópár egyetem jópár karát fel lehetne ide sorolni.

A Pázmányról egyébként ritkán esik szó a médiában, de nagy eredményt, vívmányt tőlük még soha nem hallottam, a fent említett intézményekkel szöges ellentétben.

2013. márc. 7. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak hogy én legyek az ördög ügyvédje: a fent felsorolt egyetemeken mind van természettudományi kar, melyek kutatási területe szinte teljes mértékben megegyezik a külföldi egyetemeken is kutatott anyaggal. Ha belegondolunk, a Pázmányon szinte csak társadalomtudományi karokat találunk (kivéve az informatikát), melyek magától értetődően az adott ország, esetünkben Magyarország társadalmi viszonyaival foglalkoznak, azt kutatják. (pl. jog). Természetesen ezeknek is annak nemzetközi aspektusai, de alapvetően nem olyan mértékben, mint a természettudományi, orvosi karokon.

Mindenesetre én - mint a piacgazdaság és a minimális állam híve - rossz ötletnek tartom, hogy az állam bármiféle részt vállaljon a felsőoktatásból. Sajnos Magyarországon még mindig él az a szocialista felfogás, hogy az állam a legjobb gazda, és majd gondoskodik rólunk. Ez nem így van. Addig pedig nem jutunk sehova, amíg mindenki az állambácsit hibáztatja mindenért, nem fizet adót, de azért elvárja a teljes körű kiszolgálást az állami szervektől, legyen szó az élet bármely területéről.

2013. márc. 7. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 poiu ***** válasza:
100%
Az egészben az a szomorú, hogy nálunk egy miniszter mondhatja meg, melyik a kiváló egyetem.
2013. márc. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"hogy az állam bármiféle részt vállaljon a felsőoktatásból."


Még azok az országok is melyekben van tandíj is többet költenek gdp arányosan a felsőoktatásra mint mi. PL USA. És sok fejlett ország rájött, hogy az oktatásba invesztálni nagyon megtérülő dolog.

2013. márc. 7. 16:15
 5/9 anonim ***** válasza:
23%
Nincs értelme pénzt áldozni a felsőoktatásra, amíg a hallgatók többsége külföldön tervezi a pályafutását.
2013. márc. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

ma 16:58


A kormánynak azon kellene dolgozni, hogy itthon akarjanak maradni. De mióta kormányon vannak még jobban megnőtt a kivándorlás. Lehet nem véletlen.

2013. márc. 7. 17:01
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Az emberek kezdik felfedezni a szabad munkaerő-áramlás nyújtotta lehetőségeket. Ami persze nem gond (elvégre a pártok is ezzel kampányoltak az EU-csatlakozás előtt), csak ne várják el, hogy az adófizetők fizessék ki a tanulmányaikat, ha aztán máshol terveznek élni.
2013. márc. 7. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

ma 17:06


És mi van azokkal akik nem diplomát szereznek de ugyanúgy elmennek?? Mi van pl a szakmunkásokkal vagy aki okj-t végzett? Nem a diplomások azok akik nagy számban elhagyják az országot.

2013. márc. 7. 17:18
 9/9 anonim ***** válasza:

Már nem azért, de egy elég nagy múltú intézményről van szó, ráadásul folyik kutatómunka is. Kb. úgy leírja mindenki, mintha egy ZSKF lenne. Attól, hogy a csapból is az ELTE meg a Corvinus folyik, még vannak más egyetemek is itthon, amik színvonalasak.

Ezek a "nevét elhallgatni kívánó szakértők" már csak tudják.. Látszik, hogy se a Pázmány, se a többi egyetem közelében nem járt valószínűleg. De ha már ennyire szereti a statisztikákat meg a rangsorokat, akkor nem tudom, hogy mit nézett. 2012. novemberi felmérés alapján, minősített oktatók arányát tekintve a Pázmány a 3. az országban. [link]


Egyébként meg a politika persze, hogy próbálja úgy támogatni a oktatást, hogy neki jó legyen, nincs ezen semmi felháborító. Az MSZP kormány is ugyanezt csinálta, nem kell fennakadt szemekkel a Fideszre mutogatni, egyik sem jobb a másiknál...

2013. márc. 27. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!