Miért NEM fog nyerni a baloldal jövőre?
Jól van, tegyük fel, hogy nem nyer. Miért nem nyer?
Nos, az a helyzet, hogy a baloldalon nincs hiteles, elfogadható erő, ami épkézláb vezetőt tudna felmutatni. Az MSZP-nek a nevétől is felfordul sokak gyomra - mondjuk tettek is érte. Hiába nincs már Gyurcsány, Medgyessy, Lendvai és a többi "nagyágyú", valahogy sokan nem tudják elhinni, hogy Mesterházy új irányba viszi a pártot az "elmútnyócév" után.
A DK sem az a kifejezett tömegpárt: Gyurcsány Ferenc még mindig nem a nép kedvence, akármennyire is sokan gyűlölik Orbánt, nem fognak helyette Gyurcsányra szavazni, még akkor sem, ha nem lesz más alternatíva. Persze vannak, akik szeretik, de ők elég kevesen vannak.
Az LMP szóba sem jön ebből a szempontból: az előző választás óta nem képesek eldönteni, hogy kik is ők és mit akarnak. Néha vannak zavaros, zöld-liberális-biciklis-bio-öko elveik, de a nép egyszerű gyermeke számára nem érthető a ténykedésük és nincs látványos központi figurájuk, akit tudnának kötni a párthoz.
Az Együtt 2014-nek ellenben van: ott van náluk Bajnai Gordon, aki most valamiért megint népszerű lett. Sokan őt tekintik új megváltónak, tőle várják, hogy majd tejjel-mézzel folyó Kánaán lesz, de igazából rajta kívül nem sokat tud felmutatni a mozgalom. Van Bajnai, meg... Meg Bajnai. Nincs semmi követhető, értelmezhető programjuk, nincsenek ismert szakpolitikusaik. Szervezetlennek tűnnek, de nem is kell tőlük sokat várni: nemrég állt össze ez a formáció, kell még egy kis idő, mire működni kezdenek.
Ott van még a baloldalon a Munkáspárt, illetve annak változatai: nos, ez egyre kevesebb ember számára vonzó, ráadásul megy a vita, hogy melyik az "igazi" Munkáspárt. A harcos élcsapat szétesett.
A legnagyobb gond azonban az, hogy ennyiféle párt, szervezet, platform és egyéb van a baloldalon. MSZP, LMP, DK, Együtt 2014 - ennyifelé fognak oszlani azok szavazatai, akik a baloldali ideológiát el tudják viselni. Ezzel szemben meg ott lesz a jobboldalon a nagy és egységes FIDESZ-KDNP, illetve a radikálisokat vonzó Jobbik. Óriási előny ez a jobboldalnak, főleg azt figyelembe véve, hogy a FIDESZ jóval szervezettebbnek tűnik a baloldali pártoknál. Igaz, hibát hibára halmoznak, hülyeségeket csinálnak, de náluk legalább látszik valamiféle pártszervezet, vannak szakértőik, akik beszélnek egy-egy témáról (nem biztos, hogy értenek is hozzá), a párt egy egységes, szervezett valami benyomását kelti, szemben a baloldali pártok nagy részével. Nagyon valószínű, hogy a választás előtti mozgósításban is jobbak lesznek, több szavazót érnek el a bizonytalanok közül. De ha nem is: a FIDESZ összehozhatja a legnagyobb frakciót akkor is, ha nem lesz meg nekik a parlamenti többség. Ha pedig megvan a nagy frakció, egészen biztosan kormányalakító erő lesz, mégpedig erős kormányalakító erő. A baloldalon ugyanis várhatóan sok kicsi frakció lesz, amik egymást is mardossák, így ha egy-két csoporttal meg tudnak egyezni, esetleg összeborulnak a Jobbikkal, meglesz a kormányalakításhoz szükséges parlamenti erő.
Nem fog nyerni, merthogy Orbánhoz hasonló kaliberű vezéralakja az egész baloldali ellenzéknek nincs és nem is lesz.
Orbán ugyan teljesen híján van ma már bármiféle realitásérzéknek, a gazdaságpolitikához kontár, de erre nincs is igazán választói igény nálunk. A hatalmi politizáláshoz viszont ma is ő ért a legjobban (Bajnai pl. kisóvodás hozzá képest ezen a téren), bonyolult dolgokat egyszerűen elő tud adni a népnek, demagógiában, hangzatos melldöngető jelszavak puffogtatásában pedig elsőrangú. Ez pedig működik továbbra is.
Másrészt a Fidesz is baloldali populizmust nyomat, baloldalibb a baloldali ellenzéknél. Erre van választói igény és ebben ma Orbánék nagyságrendekkel jobban "teljesítenek", mint a bohóc-ellenzéki pártok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!