A protekcionista piac miért rossz?
Az egyik francia pártnál láttam , hogy szerintük ilyet kellene bevezetni.Francia piacon a francia termékek protekciósak , elsőbbséget élveznek.Magyarországon pedig a magyar termékek.Például a helyett hogy 15 éves használt buszokat vennének más országoktól ahelyett gyárthatna mindent az Ikarus ,vannak új buszaik.
Ugyanezt meglehetne csinálni a piac többi részén is.
Persze a németeknek meg a briteknek ebben ugye nincs üzlet....
Mert nem ösztönöz fejlődésre semmi, ha nincs verseny.
Hosszú távon az lenne a következménye, hogy a francia gyárak csak sz@rt gyártanak, mert úgyis csak azt vehetik meg az emberek, mindezt persze minél magasabb áron, hogy jól megszedjék magukat. Mivel nincs belső nyomás, előfordulhat, hogy a külföldi piacokon sem érnek el sikert, hiszen eleget keresnek a belsőn és csak kívülre nem akarnak fejleszteni.
Továbbá, az is előfordulhat, hogy megéri inkább valami más gyártására koncentrálniuk, mert ahonnan importálják hatékonyabban tudják előállítani, de valami más termékre, amit kevésbé tud a külföldi gyártani szívesen elcserélnék. Pl: rossz minőségű narancsot mi is tudnánk termeszteni, de inkább megvesszük a mediterrán országoktól, ők pedig vesznek tőlünk gyógyszereket.
3.
Nem teljesen így gondoltam.Logikus hogy citromot meg narancsot külföldről kell vennünk hisz az ország alkalmatlan a termelésére.
Nem Észak-Korea rendszerre vagy valami szoci elszigetelésre gondoltam.
A búzát , cukrot meg amit lehet az legyen itt termelve és feldolgozva.
Van busz gyárunk is , magyar utakon magyar buszok közlekedjenek.Ezzel segítenénk az ország gazdaságát.
Persze ha vannak igények , kikötések melyet a magyar termelő , gyár nem képes teljesíteni akkor lehet külföldről behozni a dolgokat.
Egyébként hasonló rendszer van az Egyesült Államokban is és Izraelben is.Amire alkalmas az ország jó minőségben való termesztésre feldolgozásra azt helyben megcsinálják.
Mindig az arany középút!
A teljesen protekcionista gazdaság erősen beltenyészet és minőségtelen termékeket drágán eredményezhet.
Viszont a túlliberalizált szabadpiac meg monopóliumokat és olyan adó versenyeket stb stb ami miatt a mai válság elindult. Aki azt hiszi hogy ez a mai válság hamar lecseng és minden megy tovább az nagyot téved. Még csak a bajsza látszik és hatalmas áldozatokat kíván a jövőben.
A társadalmak közepe teljesen térdre fog esni, a szoc vívmányok elkopnak, a nagytőke meg kieszi maga alól a fogyasztást.
Aki azt hiszi hogy itt lesz bármilyen kiegyenlítődés az sincs tisztában a dolgokkal. Nem lehetséges.
Ugyanis az hogy a kínai bérekkel versenyzel az kevés.
A kínai környezetvédelem = 0 a szoc rendszer = 0, ezekkel nem lehet versenyezni. Illetve a nagytőke érdekérvényesítő képességével sem, ami mára legalább annyi kárt okozott már mint a termelés kivitele az olcsó országokba.
"15 év alatt eltűnt az Eu ból az USA ból szinte az összes textil, bútor, bőr, stb stb ipar" Az az a könnyűipar egyjelentős része. És most a kelet a precizios gépipart szemelte ki meg a K+F szektort! 10-15 év És az Eu az USA autó gyártása stb stb is akár 50-60% megcsappan.
A nyugati ember ezeket a sokkokat nem fogja eltűrni.
Sokkal hamarabb követelni fogja a "szabadpiac" szűkítését. És ki fogja ezt megakadályozni? Valami szervezet? Hamarosan a nyugatiak életszínvonala úgy fog lefelé szaladni ha minden marad úgy ahogy eddig, hogy a globálkapitalizmust támogató pártoknak 0% esélyük lesz kormányozni.
Szabad piac: kb. 150 éve nincs. Talán a placcon, de az országos kereskedelemben semmilyen formában. (A XIX sz. végétől monopolapitalizmus van.) Nem is értem?
A protekcionista nyilván a komáknak jó, a többi éhen döglik. Tehát azt, hogy jó: csak komálós mondhatja.
Nagyon keveseknek származik előnye a magyar termékből. Fekete foglalkozás, megzsírozott fogyasztóvédelem, stb. Tkp. csak pár szászezer vastagbőrű honfitársunknak kedvez. Nekik viszont akkora pofájuk van, hogy mindekit túlüvöltenek.
A protekcionista gazdasággal az a baj, hogy a piac nem tud elég nagyra nőni, regionális csapdába esik, ezért nem lesz annyira hatékony.
Az EU maga egy protekcionista gazdaság, ahol az EU külső vámhatárai mint anyatigris védik az EU-s vállalatokat attól, hogy kínai cuccok lepjék el a piacot.
Viszont egy EU-n belüli protekciopnista gazdaság elvenné a gazdasági unió előnyeit.
"Hamarosan a nyugatiak életszínvonala úgy fog lefelé szaladni ha minden marad úgy ahogy eddig, hogy a globálkapitalizmust támogató pártoknak 0% esélyük lesz kormányozni."
Reméljük, minél hamarabb bekövetkezik, és minél kevesebb emberi áldozat árán. Engem másokkal ellentétben csak ez érdekel, nem a "szabadpiac" meg a "szabadverseny". Vége lesz ennek a globalizációs agyrémnek, amit ma még megkérdőjelezni is tilos, és ami gyakorlatilag az összes jelentős problémát hozta az emberiségnek úgy, mint a nagy mértékű pazarlás, környezetszennyezés, egyenlőtlenségek növekedése, szegény országok nyomorban maradása, kulturális sajátosságok eltűnése, ember számára kibírhatatlan léptékű fejlődés, rohanás, társas és közösségi kapcsolatok eltűnése stb. Persze, akiket arra nevelt a média az elmúlt pár évtizedben, hogy a verseny, a piac, a "fejlődés", a gazdasági növekedés mindenek felett áll, az emberi élet vagy az egyén választási lehetőségei pedig sz*art sé érnek, hanem mindenki csinálja azt, amit a multik lehetővé tesznek, és kussoljon, az szomorú lesz, de majd kiheveri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!