Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehetne csökkenteni az...

Rémuralom kérdése:

Hogyan lehetne csökkenteni az állami újraelosztás arányát?

Figyelt kérdés

Közhely, hogy Magyarországon abszolút mértékben és Európához viszonyítva is túlzottan széles körű redisztribúció van, és ez megfojtja a gazdaságot. Hogyan lehetne ezt rövid távon (például egy kormányzati cikluson belül) úgy csökkenteni, hogy a lehető legkevesebb kárt okozza?

A válaszokban, kérem, tekintsünk el attól, hogy a magyar politikai paletta alkalmatlan bármiféle kompromisszumra, bármikor előfordulhat olyan, hogy egy demagóg kormány kerül hatalomra, és mindent visszacsinál. Az elméleti megvalósítási lehetőségek érdekelnek.



2013. jan. 13. 15:29
1 2
 1/12 EagleHUN ***** válasza:

Mivel ez az "újraelosztás" Magyarországon úgy működik hogy beszedik tőlünk, de nem nekünk osztják vissza hanem adósságszolgálatba megy, és ez ellen jelenleg semmit sem tehetünk, így a kérdésed is értelmetlen.

Ha nekünk osztaná vissza az állam akkor lenne értelme.


Természetesen előnyös lenne a gazdaságunknak ha kevesebbet vonnának el. De akkor vagy meg kellene tagadni az adósságfizetést, vagy megszűnne az oktatás, vagy a kórházi ellátás stb...

Tehát súlyos károkat szenvednénk vagy egyszerűen csak kihalnánk.

Na ezekből még mindig az első verzió a legjobb szerintem, még ha ez az államcsődöt is jelenti (az adósság megtagadás).

Izland megcsinálta, beintettek a bankok követelésének. :)

2013. jan. 13. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ez nem egészen igaz. Nézd meg bármelyik év költségvetését. A nyugdíjkifizetések például sokkal többet tesznek ki benne, mint az államadósság törlesztése. Az egészségügy, oktatás stb. sem csak az állam segédletével elképzelhető, sőt, viszont hosszú évek kellenének ahhoz, hogy magánkézbe ki lehessen szervezni, a nyugdíjrendszer magánosításához pedig egy teljes generáció. Ezek tehát kilőve, a kérdés arra vonatkozik, mi az, amin rövid távon spórolni lehet?
2013. jan. 13. 15:59
 3/12 anonim ***** válasza:
80%

Visszaállítani a progresszív adózást! Nem kellene az adminisztrációt a Járások megalakításával növelni. Nem kellene stadionokat, focipályákat építeni! Ezek ráérnének akkor, ha lenne rá pénz. Nem kellene az iskolákat államosítani, hogy lehetetlenné tegyék a működésüket.

Nem kellene az Önkormányzatok adósságát az államnak átvállalni. Akkor sem, ha ezeket a Fideszes önkormányzatok

csinálták.

Legfőképpen nem kellene unortodox gazdaságpolitikát folytatni, ami teljesen csődközelbe viszi az országot.

2013. jan. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Meg kéne nézni, hogy mik a legnagyobb tételek, és azt csökkenteni.
2013. jan. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy! Ma Magyarországon erről beszélni egészen szürrealisztikus. Vagyis az újraelosztás csökkentésében gyak. a dolgozó, aktív réteg érdekelt; sajnos ma már ott tartunk, hogy az eltartottak egyre többen lesznek és nekik nem érdekük a csökkentés. Ahogy a legutóbbi 13. havi nyugdíj belengetése is az ő, választást eldöntő, rétegüket célozza! Nem lesz itt semmi, szépen lassan, egyre szegényebbek leszünk és a dolgozó réteg lesz agyonadóztatva. Egészen addig amíg el nem húznak a bánatos ..... az országból Itt dél-amerikai állapotok lesznek 10-20 éven belül, nem pedig piacosodás, meg kisebb újraelosztás.
2013. jan. 13. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

16:43

"Meg kéne nézni, hogy mik a legnagyobb tételek, és azt csökkenteni."


A legnagyobb tételt a nyugdíjkiadások teszik ki, ott kéne tehát elkezdeni a csökkentést.

2013. jan. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

A progresszív adózás szerintem csak növeli az újraelosztást, de szóljatok, ha tévedek.


Az adósság átvállalását én is hülyeségnek tartom. A járások jók lennének, ha több lenne belőlük, és egyidejűleg megszűnnének a kis falvak önkormányzatai, mert ezzel rengeteg bürokratát és pénzt megspórolnánk. A stadionépítéseket is simán rá lehetne bízni a magánszférára.


Amit Weishaupt írt, az egy valós probléma. Ez tulajdonképpen maga az újraelosztás problémája kifejtve: segélyre az igény végtelen, és a folyamat öngerjesztő, minél nagyobb juttatásokat adunk a rászorulóknak, annál nagyobb a rászorulók tömege. De ez egyszer összeomlik, és még azelőtt jó lenne észbe kapni. Bár az sem gond, ha utána kapunk észbe, akkor legalább biztosan észbe kapunk.

2013. jan. 13. 17:36
 8/12 tomala ***** válasza:
100%

Többek között azért ilyen nagy mértékű a redisztribúció, mert kevesen dolgoznak. A rendszerváltáskor rengetegen kapva kaptak a lehetőségen, és rokkantnyugdíjasnak minősíttették magukat alaptalanul, mellette feketén dolgoztak. Mai napig itt vannak. Emellett még öregedő társadalom is vagyunk, csomó nyugdíjassal.

Sajnos nem igen van mód arra, hogy nekik kevesebbet fizessünk, mert a létminimumot biztosítani kell.

A nyugdíjkorhatár emelése segít valamennyit, de nem túl népszerű.


Szerintem a családtámogatás rendszerében lehetne javítani, főleg, ha a járadékok csak a kis jövedelműeknek mennének. Vicc, hogy a milliós jövedelműek is felveszik a családi pótlékot.


Meg persze a fekete és szürke foglalkoztatás visszaszorítása is hasznos lenne.

2013. jan. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

"Többek között azért ilyen nagy mértékű a redisztribúció, mert kevesen dolgoznak."


... és vice versa: tehát többek között azért dolgoznak ilyen kevesen, mert minek, ha meg lehet élni a segélyből is. Szűkösen ugyan, de legalább nem kell érte megmozdítani a hátsót, vagy éppen lehet mellette feketén húzni az igát.


A milliós jövedelműek családi pótléka valószínűleg nem egy olyan nagyon nagy tétel, tekintve, hogy túl sokan nem esnek ebbe a kategóriába. Igaz, sok kicsi sokra megy, itt is el lehet kezdeni a spórolást.


A feketegazdaság visszaszorítása pedig szerintem csak úgy működhet, hogy a gyakoribb és alaposabb NAV-ellenőrzések mellé nagy arányú adócsökkentések is párosulnak, mert hiába döntenek úgy, hogy gyakrabban a körmére néznek a kisvállalkozásoknak, ha akkorák az adóterhek, hogy még a szigorítás után is megérheti feketén dolgoztatni és megfeledkezni a számlaadásról.

2013. jan. 13. 21:54
 10/12 anonim ***** válasza:

Meg lehet élni segélyből? Hát ennek nagyon örülök, kedves kérdező. Én itt ülök Miskolcon két diplomával, 29 év után elvesztett munkahellyel, és három éve nem találok állást. Anyám tart el a nyugdíjából, ami 78000 kemény forint 38 év munka után. Nosza, csökkenteni a nyugdíjakat! Remek ötlet.

Gratulálok a magam és a hozzám hasonló sorsra jutott százezrek nevében.

2013. jan. 13. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!