Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy magyar vagy lengyel...

Egy magyar vagy lengyel politikus sem akart létre hozni egy magyar lengyel uniót?

Figyelt kérdés
és nem Nagy Lajos birodalmára gomdolok, hanem a későbbi időbe, pl a Habsburgok nem próbálkoztak ezzel? vagy a két világ háború között?
2012. dec. 10. 10:44
 1/6 anonim ***** válasza:
Az 1776-os amerikai függetlenségi háború szellemisége életre hívta az Európai Egyesült Államok gondolatát. Az elképzelést de Lafayette márki és Tadeusz Kościuszko is támogatta.
2012. dec. 10. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Pro Patria ***** válasza:
0%

Mivel a Habsburgok voltak éppen azok, akik a poroszokkal és oroszokkal együtt felosztották és ezzel gyakorlatilag megszüntették Legyelországot, így nem. Utána pedig a kisantant vett körbe minket. Később a németek kebelezték be újra őket. Majd a háború után mindkét ország a varsói szerződés tagja volt.

Viszont a rendszerváltás után létrejött a visegrádi négyek szövetsége, ami hasonló ahhoz, amit írtál, és a mai napig érvényben van.

2012. dec. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ez a lengyel-magyar barátság egy nagy „árvalányhajas„ mitosz, ami a két vh. közötti időszakban született elsősorban. Amikor kvázi ellenséges államokkal (kisantant) volt körbevéve az ország akkor, kellett valami kitörési pontot felmutatni. Tényleges konkrét alapja nincs a dolognak, noha még napjainkban is szeretik ezt emlegetni sokan. Sem gazdasági, sem tényleges politikai szinten , legfeljebb csak papíron!
2012. dec. 10. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Pro Patria ***** válasza:
66%

Ez bizony nem igaz. A lengyel-magyar barátság hosszú évszázadokra nyúlik vissza. Többször egymásnak adtuk az uralkodókat, így volt közös királyunk I. Lajos (akit Lengyelországban ma is Ludwik Węgierski néven, azaz Magyar Lajosként ismernek), és így voltak nálunk a Jagellók is, vagy Báthory István, aki erdélyi fejedelemként Lengyelország királya lett.

Ezek ma is mindkét fél által kedvesen visszaidézett emlékek, nem olyan viharteljes kapcsolatok, mint például a Habsburgok és magyarok között.

1848-ban is közösen küzdöttünk a Habsburgok ellen (hiszen mindketten az elnyomásuk alatt voltunk), így került ide az egyik legsikeresebb '48-as honvédtábornokunk, Wysocki Józef Bem, vagy a kevésbé sikeres Dembiński, és maga a lengyel légió.

Amikor 1939-ben a Német Birodalom bekebelezte Lengyelországot, a magyar kormány nem volt hajlandó sem katonai támogatást nyújtani, de még a területeit felvonulásra átadni sem erre a hadműveletre. Sőt, miután az lezajlott, a lengyel menekült civileket és katonák is befogadta, ami hihetetlen bátorságra vall a Német Birodalom szomszédos államaként.

1956-ban a lengyel felkelés inspirálta a magyar egyetemistákat is, először a szolidaritás jegyében, majd ez alakult át forradalommá. A lengyeleket ugyan leverték, de nagy támogatást nyújtottak a tovább küzdő magyar szabadságharcosoknak, rengeteg vért küldtek.


És végül: valószínűleg nincs a világon még egy olyan barátságra utaló mondás, ami mindkét ország köztudatában él.

Lengyel, Magyar - két jóbarát, együtt harcol, s issza borát.

Polak, Węiger - dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

2012. dec. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Pro Patria ***** válasza:
34%

Kimaradt egy vessző:

*Wysocki, Józef Bem

2012. dec. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Becknek is voltak ilyen ötletei (ő egy lengyel külügyminiszter volt a két vh között). Szóval ő fel akarta számolni Szlovákiát (akkor éppen létezett ilyen ország), hogy közös határ jöjjön létre a magyarokkal. A románokat is be akarta szervezni, nem törődve azzal, hogy a román-magyar viszony sz@r. Tehát egy lengyel-magyar-román politikai együttműködést képzelt el, de hát ugye nem lett belőle semmi.
2012. dec. 12. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!