Szerintetek nem gáz az a hozzáállás, amikor a gyári munkás az automatizáció ellen tüntet, mert a gép elveszi a munkáját?
Ilyen alapon annó a postagalamb-tenyésztők is tüntethettek volna a telefontársaságok ellen, a lámpagyújtogatók a villanyvilágítás ellen vagy a patkolókovácsok az autók ellen.
Nem hiszem el, hogy csak az lenne hasonló dilemmákra a megoldás, hogy tartsuk vissza a technika fejlődését, az ilyen emberek nem látják be, hogyha az emberiséget kollektíven szemlélik, akkor mindenki akkor jár jól, ha fejlődünk?
Miért venné el a gép a munkáját bárkinek is?
Én még nem találkoztam olyannal akit egy új gépsor, tett volna utcára, talán azért nincs is ilyen mert nem megválnak a dolgozóktól hanem továbbképzésen megtaníttatják velük a 12millió forintos gépet kezelni
Olyan már nincs vagy ritka a 21. században hogy a patkót kovácsolják, sok helyen géppel préselik, és a posta galambok is hobbira vannak tenyésztve, a lámpagyújtók korszakát kár említeni mert nagyon régen volt
20/F
Leginkább azokhoz tudnám az ilyen szellemileg elmaradott ostoba embereket mint az ipari forradalom idején azok a barbár primitív géprombolók akik tönkretették a szövőgépeket mivel elvette előlük a munkát.
Pedig a gép jobb mivel nem fárad el ,nagyobb mennyiséget készít el ugyanannyi idő alatt mint a humán erőforrás.
A baj csak az, hogy azzal, hogy az emberiség "fejlődik", és gépesítenek, nem elsősorban emberiség kollektívan jár jól, hanem főleg a vezetők. Akiknél már amúgy is rengeteg pénz van. Itt nem az orvostudomány és hasonlókra gondolok, hanem konkrétan a gyári futószalagokra, mezőgazdasági gépekre, stb.
Tehát a gépesítéssel, a technológia fejlődésével nagyon nagy mértékben nőtt az egyenlőtlenség, és ehhez viszonyítva kis mértékben nőtt az általános jólét.
Plussz társadalmi probléma, hogy azzal, hogy a munkásokra és parasztokra ma kisebb szükség van, megjelent egy csomó pióca-munka. Ezek a munkák egyáltalán nem hasznosak a társadalom számára. Ilyenek pl a bankárok, marketingesek, a média (ami az internetnek hála vesztett egy kicsit a hatalmából, illetve kordában tartható).
Ezen kívül elég sok felesleges munka is létezik, nem feltétlenül pióca-munkák, de feleslegesek. Például a játékfejlesztés, a weblaptervezés, meg hasonló dolgok, amik az emberi elme furcsa működéséből húznak hasznot. Az internet ugyanolyan hasznos volna csilivili, állandóan megújuló weblapok nélkül is, like-olási lehetőség (meg évente mejelenő új őrületek) nélkül, az emberek ugyanúgy elvolnának számítógépes játékok nélkül is, sőt, sok ismerősöm tudatosan kerüli a játékokat, mert tudják, hogy függőség alakulhat ki náluk, ami hatással lehet az életükre. az Ipad őrületről nem is beszélve, amit sokan a technológia úttörőjének tekintenek :)
A fejlődést visszatartani mindenféleképp rossz dolog, ezt ösztönösen érzi miden ember. Viszont mivel az egyszerű ember nem látott más megoldást, jobb híján a gépeket kezdte el rombolni. A megoldás még ma is várat magára, annyira komplex ez a helyzet. Az emberek régen azt hitték, hogy a jövőben mindenkinek lesz háza, minden gyerek tanulhat, mindenki korszerű orvosi ellátásban részesülhet, és a gépeknek hála, nem kell dolgoznia az embereknek, csak napi 4 órát. Ehhez képest mit látsz ma: munkanélküliség, válságok, egyenlőtlenség, drága az egészség, drága a tanulás, és a nagy munkanélküliség miatt az emberek elvállalnak olyan munkákat is, ahol napi 8 óra munkából se lehet megélni, nemhogy 4ből.
Az éhezés fejlett országokban, főleg nagyvárosokban tényleg nem annyira óriási probléma, bár egy dolgozó, fokozatosan elszegényedő ember könnyen megismerheti az éhezést, ha nem sikerül beosztani azt a kevés pénzt amit kap, és hirtelen nem tudja hogy hol juthat ingyen élelemhez.
A megoldás még ma is várat magára, annyira komplex ez a helyzet. Az emberek régen azt hitték, hogy a jövőben mindenkinek lesz háza, minden gyerek tanulhat, mindenki korszerű orvosi ellátásban részesülhet, és a gépeknek "hála, nem kell dolgoznia az embereknek, csak napi 4 órát. Ehhez képest mit látsz ma: munkanélküliség, válságok, egyenlőtlenség, drága az egészség, drága a tanulás, és a nagy munkanélküliség miatt az emberek elvállalnak olyan munkákat is, ahol napi 8 óra munkából se lehet megélni, nemhogy 4ből. "
Mert a technika fejlődése , az idő előrehaladása csak a piócáknak kedvez.
Esély sincs az igazi fejlődésre, általános jólétre, amíg egy maroknyi élősködő vezető fölözi le a hasznot mindenhol!
Egyszerűen agyilag talán még ott sem tartasz mint a gyári munkás!
Nem maga az a probléma hogy a gépek elveszik a munkáját!
Hanem az hogy azokat a gépeket Kínába meg Indiába üzemeltetik.
A gépek megjelenése az ipari forradalom után nem keltett munkanélküliséget. Ugyanis a gépek alkalmazása lehet hogy a termelésben űrt teremtett, de az ipar más területein gerjesztette a foglalkoztatást. Ha pld a szövőgép alkalmazását nézzük, az emberi erővel hajtott szövőszékek igaz utcára raktak dolgozókat, de sok bányásznak, mérnöknek, gépésznek, adtak új lehetőséget, a nagyobb termelési volumen beindította a marketinget, a kereskedelmet, az energia szolgáltatást.
De nézd meg hogy a globálkapitalizmus mit hozott!
25év alatt gyakorlatilag megsemmisült az Eu nak a könnyűipar nagy része minden reflexként keletkező új munkahely nélkül.
Nyilván ezt problémát lehet csökkenteni a magasabb hozzáadott érték termeléssel K+F Inovatív hitech, el, de ma már az is keletre távozik. Az az a fejlett világ saját maga alatt vágja a fát, sőt a fejlett világ tőkései kizabálják maguk alól a fogyasztást. És ennek hamarosan nagyon de nagyon csúnya vége lesz. Néhány éven belül már kő keményen éreztetni fogja a nyugati fejlett világban is a pusztító hatásait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!