Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az az alaptudás amit illik...

Mi az az alaptudás amit illik tudni a magyar politikával kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Nm érdekel a politika és nem is akarom mélyebben beleásni magam. Az érdekelne, hogy mi az amit érdemes róla tudni, amivel illik tisztában lenni. 19/F

2012. okt. 29. 11:01
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Amilyen részletesen tanuljuk a magyar oktatásban, annyira tényleg felesleges. A legtöbb ember érettségi után azt sem tudja mi merre hány méter, ez pont bizonyítja, hogy mennyit ér a magyar oktatási rendzser.
2012. okt. 29. 13:09
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem illik tudni, hogy mi az a Liberalizmus, Szocializmus, Nacionalizmus, Konzervativizmus. Érdemes tudni, hogy hogy épül fel az egész rendszer, milyen szerepe van a köztársasági elnöknek, a miniszterelnöknek, egyáltalán jelenleg kik ők. Milyen nagy pártok vannak, azok milyen eszméket képviselnek.


Ennyi bőven elég alaptudásnak. Mindenki eldöntheti, hogy kell-e még többet is magunkba szívni.

2012. okt. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
0%
A nagy túrót! Elég, ha tudod hogy mi teszi tönkre az országodat! Avagy, a politika!
2012. okt. 30. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
26%
Kutyaadó legyen..Ne legyen, oké..Akkor jön az a szabály, hogy csak 1 kutya lehet lakásonként januártól.. Itt tartunk jelenleg. Ezért nem is illik semmit sem tudni a magyar politikával kapcsolatban!
2012. okt. 30. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

2010-től Kormánypártok a Fidesz-KDNP. 2/3-os többsége feljogosítja a korlátlan alkotmánymódosításokra, egyéb 2/3-os törvények módosítására.

Államfő: Schmitt Pál, (aki kritika nélkül minden fideszes kezdeményezést aláírt, beleértve az alkotmánymódosítást. plágiumügye, majd az ezzel kapcsolatos hazudozások miatt lemondásra kényszerült. megjegyzendő - a Fidesz "lex Schmitt Pál törvényt alkotott: a teljes mandátumát be nem töltött államfőnek is jár élete végéig ugyanaz a juttatás, ami a mandátumát betöltöttnek államfőknek, ami nagyon nem kevés.)

Miniszterelnök: Orbán Viktor


Fidesz (jobboldali) soha nem látott mértékben rombolják a demokratikus intézményeket, a fékek és ellensúlyok rendszerét. (gyengítik a sajtószabadságot, állami tájékoztatási kötelezettségek csökkentése, választási eredmények olyan szintű befolyásolása, ami csak nekik kedvez, alkotmánybíróság jogkörének csorbítása, népszavazási témakörök jelentős csökkentése, átláthatatlan nyomozási jogkörök, az alkotmánybírósághoz kevesebben fordulhatnak, stb.), fenntarthatatlan gazdasági politikát fojtatnak, rengeteget hazudnak (pl. hogy alkotmánybírósági normakontrollra bocsájtják a választási elöregisztrációs beterjesztésüket, de tegnap olyan döntést hoztak, ami által erre nem lesz joga az alkotmánybíróságnak)... nem hajlandóak figyelembe venni az ellenzéket, A törvénysértéseiket, gyakran törvénymódosításokkal törvényesítik gyakran személyre szabottan, VISSZAMENŐLEGES HATÁLLYAL! (Pl. dinnyekartell, ami a gazdáknak semmi hasznot nem hozott.) Rengeteg állami pénzt kapnak Fidesz-közeli cégek aránytalan munkákra, pl Közgép, és rengeteg állami pénzt költenek öncélú Fidesz-népszerűsítésre (konzultációs ívek) stb.

Kommunikációban sokat beszélnek a hazaszeretetről (sőt az eltérő gondolkodásúak hazaszeretetét megkérdőjelezik), a keresztény ideológiáról, de cselekvésükben ezzel ellentmondásosak. Sok képviselője MSZMP-s, KISZ-es, de erről hallgatnak, csak az MSZP-t bélyegzik meg az MSZMP erkölcsi és jogutódpártjának, az előző rendszer bűnbakjának. Egyéb vitatott pontok: munkavállalói jogok csorbítása, hallgatói hozzájárulás, magánnyugdíjpénztár einstand, egykulcsos SZJA, adójóváírás eltörlése, amik a legszegényebbeket sújtják, és a gazdagoknak hatalmas nyereséget okoz, nem mellesleg a költségvetésben 500milliárdos rést üt, míg a remélt hasznot nem hozta stb.


KDNP - (Jobboldali)A Fidesz koalíciós partnere nincs önálló véleménye, azt teszi, amit a Fidesz mond. Egyedüli jelentősége abban van, hogy két pártként több alkalma van a kormánynak beszélni.

Kommunikációban sokat beszélnek a hazaszeretetről (sőt az eltérő gondolkodásúak hazaszeretetét megkérdőjelezik), a keresztény ideológiáról, de cselekvésükben ezzel ellentmondásosak.


MSZP - (baloldali) Szinten tartotta a demokráciát, de voltak jelentős korrupciós ügyeik, visszaélések. A gazdasági átláthatóság erősítésének érdekében semmit se tettek, csak akkor mutatkozott némi szándék, amikor már nagyon közel volt a választás, de eredménye nem volt.

Legutóbb 2002-2010-ig volt kormányon (


DK - (baloldali)Az MSZP-ből váltak ki. Gyurcsány megosztotta az MSZP-t, ez a Gyurcsány vonal.



Jobbik - (Szélsőjobboldal) Szélsőséges, vállaltan nem demokratikus párt, magukat radikálisnak tartják, amelyik szinte csak zsidózni, cigányozni tud. Kilépnének az EU-ból, nem kérnek az IMF-fel szóba, ami hatalmas gazdasági bizonytalanságokat és munkanélküliséget okozna. Gyakran nyilatkoznak a Nagy-Magyarországi határok visszaállításáról. (Bár ennek módjáról nincs szó, mint ahogy arról sem, hogy a visszacsatolt területek által még tovább romló területeket hogyan kezelnék, ill milyen lenne.

Erősen köthető a MIÉP-hez, a már megszűnt (?) volt parlamenti párthoz, ami szintén szélsőséges. Rengeteg képviselője MIÉP-es volt, és sok képviselőjük az egyetemről munka ill. bármilyen tapasztalat nélkül (párton belüli ügyektől eltekintve) került a parlamentbe.

Erényük, hogy ellenzik az átláthatatlanságot, szeretnék a magyar gazdaságot védeni. Hozzájuk köthető tüntetések, ellentüntetéseik gyakran erőszakosak, vandalizmus is megesik autógyújtogatás, kődobálás, testi és becsületsértés ártatlanok ellen, jellemző a félelemkeltés. Egyetemisták és futbalhuligánok körében egyaránt népszerűek. Hozzájuk kötődik a Magyar Gárda.

Kommunikációban sokat beszélnek a hazaszeretetről, (sőt az eltérő gondolkodásúak hazaszeretetét megkérdőjelezik) a keresztény ideológiáról, de cselekvésükben ezzel ellentmondásosak.


LMP - (ökopárt, ami azt jelenti, hogy egyaránt fontosnak tartják a klasszikus jobboldali (konzervatív értékrend- családközpontúság), baloldali (szociális igazságosság), liberális (társadalmi sokszínűség elfogadása - vallásszabadság, etnikai, szexuális, és egyéb kisebbségek esély és jogegyenlősége) nagy hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, a szociális igazságosságra, oktatásra, stb.

Rengeteg olyan törvényjavaslatot nyújtottak be, ami csökkentené a korrupció és hűtlen kezelés stb. esélyét, és növelné az átláthatóságot, valamint erősítené a demokráciát.

Az összes többi parlamenti pártnak évtizedes, vagy sok évtizedes múltja van és ehhez hasonlítva nagy teljesítmény volt bekerülniük a parlamentbe, és több önkormányzatba is.

Komoly szakmai munkát végeznek, a programjukat, értékrendjüket ők részletezik a leginkább. három fő alapértéknek "pillérnek" fenntarthatóságot, igazságosságot, és társadalmi részvételt tartják.

Tartózkodnak az erőszaktól, indulatkeltéstől, észérvekkel igyekeznek hatni. Parlamentbe kerülésük után konstruktív ellenzéki munkát végeztek, de a 2011. dec. 23.-ai fideszes előterjesztések napirendre bocsájtása során - ami akár ellehetetleníti az ellenzék érdemi munkáját (pl. fél órával a határozat zárószavazása előtt teljesen módosíthatják az előterjesztést, vagy az előterjesztés benyújtását követő napon lehet zárószavazást tartani, ami a szakmai egyeztetést teljesen ellehetetleníti, csak a "zsigeri politizálásra" (előterjesztő oldala támogatja, a többi ellenzi) ad lehetőséget, valamint ellehetetleníti az állampolgári tiltakozás szervezését), részben stratégiát váltottak, és megalakították az új ellenállást, ami többek között (mindig békés, de szellemes vagy meghökkentő) demonstrációkat jelent. Legutóbbi ilyen megmozdulásuk a parlamentben volt, amikor a karzatról kék cédulákat szórtak a fideszes képviselőkre, utalva a 1944-es választási csalásokra (a Fidesz azon ígérete ellenére, hogy alkotmánybírósági normakontrollra terjeszti be azon javaslatát, hogy előregisztráció kell a választáshoz, erőltetett menetben, fideszes által szándékosan utolsó pillanatban beadott módosításokkal megszavazták azt.)

2012. okt. 30. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

A képviselők (országgyűlési, önkormányzati) választásának menetével tisztában kellene lenni. Ennek ismerete alapvető. Azért, mert ez a választói akarat érvényesítésének egyik alappillére.

Egy példát erre:

Kiindulási helyzet: valaki nagyon nem akar egy pártot látni a testületben.

Nem biztos, hogy ezt azzal éri el, ha a neki tetsző, de fölényes győzelemre számító pártra szavaz, és nem egy harmadikra. Mert az általa kedvelt párt jelöltjére leadott szavazata felesleges, hisz a jelölt messze az 50 % fölötti eredményt érte el, viszont az általa utált párt "a" harmadik párttal kell, hogy megosztozzon a töredékszavazatokon vagy a listás helyeken.

2012. nov. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Bocs, ha nem eléggé világos: a harmadik pártra leadott szavazatával gyengítette az általa utált párt esélyeit.
2012. nov. 1. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Alaptudás: kik vannak kormányon, ki a miniszterelnök/polgármester, ki a köztársasági elnök, mely pártok vannak benne a törvényhozásban, az önkormányzatokban. Párthovatartozások, mettől meddig voltak ezekben a tisztségekben. Milyen a választási rendszer (jelölések, választások menete, ki hogyan szerezhet képviselői helyet.)


Alaptudás lenne még: mi jellemzi a politikai pártok törekvéseit, kik a vezetőik, parlamenti képviselőik vezetői, állampolgárságuk (!!! vannak kettős állampolgárok, kik azok, mely országhoz tartozók, az előző rendszerben szovjet-magyar kettős állampolgárú vezetőik is voltak..), kik a szüleik, a nagyszüleik, és milyen tetteik voltak anno, kik a háttértámogatóik,stb..


Ezek azok az ismeretanyagok, amelyet vagy szándékosan összekuszáltak vagy homályban tartanak minden módszerrel. És csak később derül ki majd, hogy az az "ártatlan" párt nem is annyira olyan..

Tehát ezek is az alaptudáshoz tartoznának, csak nehezen hozzáférhető részeik vannak.

2012. nov. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Utolsó azért ne túlozzunk már!

Kik vannak kormányon, ki a miniszterelnök/polgármester, ki a köztársasági elnök.

Milyen a választási rendszer (jelölések, választások menete)

Mi jellemzi a politikai pártok törekvéseit.

Ennyit bőven elég tudni egy 16-22 éves embernek (akit amúgy nem is érdekel a politika), mint alap!

2012. nov. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

kedves 19-es Válaszló!


A 18-as, azaz az "utolsó"-nak megszólított vagyok, és ugyanazt javasoltam a hozzászólásomban, amit Te.


Véletlenül nem a 15-ös válaszolónak, és nem nekem szántad ezt a megjegyzésedet?!

2012. nov. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!