Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a kiegyezéskor föderációvá...

Ha a kiegyezéskor föderációvá alakítják Magyarországot és előre meghúzzák a határokat, elkerülhető lett volna, hogy a határ menti magyar többségű területeket elcsatolják?

Figyelt kérdés

Vagy ha föderáció nem is, de adhattak volna autonómiát a szlovákoknak, románoknak, szerbeknek.

Arra gondolok, hogy ha már lettek volna 40 éves belső határok, akkor ezek mentén bomlott volna fel az ország, mint például Jugoszlávia, Szovjetunió, Koszovó (ezeknél sem vették figyelembe az etnikai határokat).


2012. okt. 26. 22:37
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
A második világháború után cserélték el a Szerémségre.
2012. okt. 26. 23:04
 12/21 anonim ***** válasza:
Nem Szerbiához, hiszen nem is jött létre önálló Szerbia. Szerb-Horvát-Szlovén Királyság volt, 1929-től Jugoszláv Királyság.
2012. okt. 26. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Történelmietlen a kérdés, hiszen egy 1867-ben meghozott döntés megváltozására kérdez rá. Mi lett volna, ha...? Nem tudjuk.


Ennek ellenére érdekes lehet eljátszani a gondolattal. Ha a Monarchia nem jön létre akkori formájában, az hatással lett volna egész Európa hatalmi egyensúlyára, ekkor pedig bármi másképp alakulhatott volna (pl. máshogy épülnek ki a szövetségek, stb...)

2012. okt. 26. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

"Nem Szerbiához, hiszen nem is jött létre önálló Szerbia. Szerb-Horvát-Szlovén Királyság volt, 1929-től Jugoszláv Királyság."


Jugoszlávián belül is voltak határok.

2012. okt. 26. 23:08
 15/21 anonim ***** válasza:
1929-ig voltak belső határok, de Trianonban, egységes országként léptek föl területi igényekkel. Meg ugye Fiume-nak is Magyarországnál kellett volna maradnia, hiszen a Horvát-magyar kiegyezés során Magyarország lemondott Verőczéről, Pozsegáról és Szerémről, cserébe Fiuméért. na szóval, csak azt mondom, semmilyen formában nem merült föl a horvát-magyar egykori belső határ, mint jogalap a Trianoni szerződés tárgyalásakor.
2012. okt. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Volt ilyen terv

Legfőbb ellenzője a magyar nemesség volt (mint ahogy olyan sokszor is előtte a haladás kerékkötője volt)

Aztán meg is lett az eredménye


[link]

2012. okt. 27. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

A nemességet békén lehet hagyni, illetve javaslom, hogy ne a Wikipédiáról szerezd be az információdat. A csehekkel való kiegyezést pl. mind a magyar nemesség, mind az osztrák (német) nagypolgárság erősen ellenezte. Az osztrákok megadták az autonómiát Galíciának, csak úgy, mint mi Horvátországnak. Volt saját parlamentjük, kormányuk, törvényeik, közoktatásuk, igazságszolgáltatásuk... Lett valami eredménye? Nem, ugyanúgy elszakadtak.

Amúgy meg a másik gyakori hiba, hogy a későbbi események tudatában ítélünk meg régebbi döntéseket; szerinted a magyar nemességnek és arisztokráciának honnan kellett volna látnia mindezt? Szerintem természetes, hogy egy nemzet vezetői nem akarják feldarabolni az országot, ahol mintegy 1000 év élnek, belső határokkal, csak mert a XVII-XVIII. században beáramlott nemzetiségek elégedetlenkedtek a korabeli Európa legliberálisabb kisebbségi politikájától.

Ha Trianonért valaki felelőssé akarunk tenni saját hazánkból, akkor az gróf Károlyi Mihály, Jászi Oszkár, Linder Béla és társai, esetleg a Monarchiabeli ellenzék, akik hátráltatták a véderőtörvény elfogadását.

2012. okt. 27. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linket:

[link]


Én is erre gondoltam. És ha mondjuk már a háború előtt 30 évig ezek a belső határok vannak, szerintem ezek mentén bomlott volna fel az Osztrák-Magyar Monarchia.

(Az hogyan lehetséges, hogy a térkép szerint Ungvárt és Kassát is megkapták volna a szlovákok? És Nagyvárad, ami 90%-ban magyar volt, a románoknak adta volna?)

2012. okt. 27. 17:40
 19/21 anonim ***** válasza:
17: onnan kellett volna tudniuk, hogy a nemzetiségi feszültségek már rég megvoltak akkor is. A románokkal és a szerbekkel is többek között, ahogy a szlovákokkal is.
2012. okt. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Az meg, hogy ki áramlott hova, érdekes kérdés. A honfoglaláskor már éltek itt szlávok, Szvatoplukról gondolom hallottál, de a Horvát királyság is létezett, I. László idején olvasztottuk be őket, majd Könyves Kálmán idején Dalmáciát.
2012. okt. 28. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!