Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Amennyiben a jobboldal alkotmá...

Amennyiben a jobboldal alkotmányozó többséget szerez a választásokon, végre lehet végleges alkotmánya az országnak?

Figyelt kérdés
Mivel a jelenlegi, elavult alkotmányt eredetileg ideiglenesnek szánták a rendszerváltáskor. Mi vagyunk Európában az egyetlen ország ilyen alkotmánnyal.
2009. júl. 28. 20:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Jó a kérdés és fontos. A jelenlegi állás szerint a FIDESZ-nek egyedül lesz kétharmados többsége. Ehhez képest feltűnően hallgat arról, hogy mit akar kezdeni az Alkotmánnyal. Csak néhány dolog, ami ennek kapcsán felmerül:


- határon túli magyarok állampolgársága;

- az összes állami intézmény feladata, szerepe (legyen-e erős elnök, feloszlathassa-e az elnök a parlamentet, az Alkotmánybíróság továbbra is megsemmisíthesse-e a törvényeket, egy vagy kétkamarás legyen-e a parlament stb.);

- a választójog (egyéni, listás, arányos, aránytalan?)

- a közigazgatás területi beosztása (megyék vagy régiók?)


Ebben az ügyben csak találgatni tudunk. Szerintem a FIDESZ igyekszik majd alkotmányos eszközökkel stabilizálni és hosszú időre konszolidálni a hatalmát, ennek érdekében nem fog visszariadni az addigra törpényire zsugorodó ellenzék által kifogásolt komolyabb változtatásoktól se, de mindezt úgy fogja megtenni, hogy még úgy-ahogy belülmaradjon az Európai Unió által diktált kereteken. Ennél többet most nem lehet tudni.

2009. júl. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A Fidesz csak akkor szerezhet alkotmányozó többséget,ha a választásokon a Fidesz szavazókon kívül más nem menne el szavazni.Kb.2 millió a stabil szavazótábora,és ez utóbbi időben csökken,közülük sokan inkább a Jobbikra szavaznak.

Az EU választáson a részvételi arány 50 százalék volt,és ennek a felét kapta meg a Fidesz, ez meg sem közelíti a kétharmadot.Az országgyűlési választáson akkor lenne kétharmados többsége,ha csak 3 millióan mennének el szavazni,és más pártokra nem voksolnának,.Ez pedig nem valószínű.Sokan félnek attól,hogy Alkotmányt módosít OV,azért,hogy diktátor lehessen.

2009. júl. 28. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem annyiban téved a 21.37, hogy a FIDESZ által megszerzett 56 % bőven elég a kétharmados többséghez egy parlamenti választáson. Az EU-s választás ugyanis tisztán listás volt, tehát, amennyi szavazat, annyi mandátum. Az országgyűlési választáson viszont 176 mandátumot egyéni kerületben lehet megszerezni, és ott azé lesz a mandátum, aki a választókerületben a legtöbb szavazatot kapja. Az 56 % bizony azt jelenti, hogy a FIDESZ a 176 mandátumból minden bizonnyal 176-ot szerez. A maradék 200 mandátumon osztozik arányosan az összes többi párt és még a FIDESZ is, tehát ez legalább 2/3-os többség, akárhogy számoljuk.


A Jobbiknak még nagyon nagyot kell erősödnie ahhoz, hogy ilyen értelemben a FIDFESZ-t megszorongassa. Én ezt nem zárom ki, de most ez nem látszik így.

2009. júl. 28. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Megosztott ellenzékkel szemben 45% első fordulós eredmény (és 50% második fordulós) már elég lenne a Fidesznek a kétharmadhoz. Ez azt jelenti, hogy a mostani népszerűségükhöz képest még bőven romolhatnak 10%-ot és meglenne nekik. (Emlékeztetőül: 1994-ben az MSZP 54%-os többséget kapott a parlamentben 34%-os első fordulós és 45%-os II. fordulós eredménnyel. A Fidesz helyzete ennél is kedvezőbb, mert vidéki párt, a szavazótábora kevésbé koncentrálódik kevés helyen, mint az MSZP-é).


Ennek ellenére nem tartom reálisnak, hogy a Fidesz 2/3-ot szerez. Az ország kb. fele baloldali, fele jobboldali, de baloldaliból inkább kicsit több van. 2010 tavaszáig még hátra van egy erős kampányidőszak, ami valószínűleg kiemeli ezt az ellentétet. Az EP-választás nem tükrözi a várható eredményeket, mert nincs döntő tétje. Az EP-választáson az állampolgárok kísérletező kedve jobban megnyilvánul (ld. LMP-re és Jobbikra adott vártnál több szavazat).


A hátralevő 9 hónapban kiválasztódik, hogy az MSZP vagy a Jobbik lesz-e a Fidesz fő ellenfele, és mivel a magyar választási rendszer a kétpártrendszer felé "lejt", ezért valószínű, hogy a Fidesz-ellenes erők valamelyik mögé fognak felsorakozni, a másik pedig meggyengül. Én egy 40-45%-os Fideszre számítok és egy 30% körüli MSZP-re meg 10%-os Jobbikra (de azt sem kizárva, hogy az utóbbi kettő fordítva lesz). Valószínűleg Fidesz-többség lesz, de fogadni mernék, hogy nem 2/3. Ezt a Fideszben pontosan tudják és ezért egyáltalán nem is gondolkodnak azon, hogy mit kezdenének egy 2/3-os többséggel. Ismerek fideszes politikusokat és ők azt mondják, hogy jó eredménynek egy 20-30 mandátumos, stabil többséget tekintenének.

2009. júl. 29. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem baj, ha nincs 2/3, elég az egyszerű többség. Nem kell alkotmányt módosítani a többi párttal és a társadalommal kötött megállapodás nélkül, mert annak semmi értelme.

Ha 20 év alatt nem jött össze 2/3, akkor az a parlamenti pártok és a társadalom elé tart tükröt: ilyenek vagyunk, ennyit sikerült összehozni.

Ha nem tetszik ez a kép, csináld holnaptól másképp: beszélgess értelmesen a másképp gondolkodókkal.

2009. júl. 29. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!