Nem kellene kötelezővé tenni az álláshirdetésekben azt hogy írják bele a fizetési ajánlatot?
- Szerintem egyrészt beindítana egyfajta piaci versenyt, a fizetésekkel kapcsolatban, hiszen mindenki a legjobb ajánlatokra jelentkezne csak a rossz ajánlatot fölrakó hirdető meg egy jelentkezést sem kapna, kénytelen lenne emelni az ajánlatán.
- Másrészt véget érne a munkakeresők tömeges szívatása, ami bizony a munkakeresőkre nézve is plusz költségekkel jár. (pl utazás)
Mert most ha valaki jelentkezik egy álláshirdetésre, és esetleg behívják tesztet ír stb. Aztán a majd értesítjük szöveg, és ha tényleg visszahívják akkor még egyszer utazik esetleg, meg fárad és végül elé raknak egy olyan szerződést amiben a fizetési pontot kiröhögi.
ezt jobb lenne előre tisztázni, ergo be sem menne senki megadni az adatait sem ha nem tetszik neki az ajánlott fizetés.
-Harmadrészt vissza ellenőrízhető-vé válna bizonyos mértékig a szürkegazdaságos adócsalás. Elég gyanús lenne ugyanis az hogyha mondjuk az állam azt látná hogy egy cég hirdet mondjuk 100 helyet 150 nettó fizikkel, aztán amikor kimennek akkor kiderül hogy mindenki minimálbérre van bejelentve (a többit zsebbe kapják). Hát azt nehéz lenne kimagyarázniuk.
Szerintetek? Vélemények?
Van itt piac, a sok elkeseredett álláskereső között. Ha a fizetési igényed túl nagy (pl amennyiből rendesen meg lehetne élni), akkor már be se hívnak.
Én is jelenleg állást keresek, és nagyon idegesít, hogy mindig tőlem kérik a fizetési igényemet. Próbálok valami melót össze szedni, hogy megszerezzek pár év tapasztalatot, aztán én is elnézek valami nem balkáni országba pár évre, hogy keressek is valamit azzal, amit tanultam.
Nem szülne versenyt.. Az a cég, amelyik minimálbért tud fizetni az alkalmazottjainak, az akkor se fog többet fizetni, ha túl kellene ígérnie a másik céget.
A másik pedig, az ember bármikor megkérdezheti, hogy mennyit is ajánlanak? És máris megspórolja a továbbiakban az utazást, ha nem elégszik meg a fizetéssel. Tapasztalatom az, hogy Magyarországon egyelőre sokan örülnek ha egyáltalán találnak munkát, nem hogy még közöljék hogy kevés a pénz.
A szürkegazdaságot szintén nem szorítaná vissza. Legalábbis elég bonyodalmas lenne. Példa:
Kovács Pista, az apródon a 3849283 azonosítószámú hirdetésre jelentkezett, ahol 150-et ígértek neki, most meg mégis minimálbérre van bejelentve (többi meg zsebbe).
Honnan tudná az adóhatóság, hogy Kovács PIsta az apródon jelentkezett, és nem máshonnan hallott a munkáról? Lehet hogy ő csak protekcióval került be, ahol csak egy telefonszámot adtak neki, h üresedés van, jelentkezz felvesznek, és tényleg minimálbérért dolgozik? Az adóhivatalnak van jobb dolga is, mint utána járni hogy ki milyen csatornán hallott a munkáról, ott mit ígértek, és most mit is kap.
Ez mindenkinek saját gondolata hogy ki írja-e a bért, vagy sem. Személy szerint szimpatikusabb nekem is az, ahol kiírják (Ausztriában jóval több helyen írják, mint Mo-n), és szerintem csábítóbb is egy ajánlat, ha kerekednek a 0-k a végén, mintha csak kiírják hogy "versenyképes" jövedelem. (ez kb az átlagbért jelenti, vagy még azt se..)
Amúgy egyes cégeknél valóban nem szülne azonnal versenyt, csak a hiányszakmákban, meg azokban ahol magasabb képzettség kell mondjuk a technikusi szintig. Viszont a magasabb bérek húzzák a gazdaságot (elvileg aki többet keres többet is adózik + többet költ), ergó magával húzná a többi bért is idővel.
Meg úgy látom majdnem mindenki a pillanatnyi gazdasági helyzetre vonatkozóan adott véleményt esetleg a saját helyzetét vagy ismerőseitől halott dolgokat is beleszőtte, ami alapvetően nem baj, de politikusnak ne menjen aki nem tud elrugaszkodni a közvetlen környezetétől illetve a pillanatnyi gazdasági, politikai helyzettől, nem marad így. Egy ilyen "törvény" módosítás mindenképp a jövőnek szólna, lassú folyamat részeként hozna változásokat nem azonnal.
Mert itt erről van szó meg a korrektségről. Ez hogy kötelező lenne beleírni a kívánt fizetést erre menne ki hogy egyrészt valamerre (pozitív irányba) kibillentse a munkaerő piacot, jobban érvényesüljenek a munkavállalók érdekei stb stb.. nem a pillanatnyi valamit kellene nézni.
Másrészt arra válaszolnék hogy honnan tudna az állam a hirdetésekről. Na onnan hogy elvileg jelenleg is le kell adnia a cégeknek a munkaügyi központ felé hány állást hirdet és milyen pozícióra. Ez már csak külön abból a szempontból is jó lenne hogy pl milyen szakembereket képezzen inkább az állam, vagy mik a statisztikák tendenciák.
Szóval ha így van akkor csak ki kell egészíteni hogy a fizetés mértékéről is küldjenek adatokat, ha rosszul tudom akkor meg egyúttal kötelező adatszolgáltatást kell bevezetni a munkaadók felől a munkaügyi központok felé. Utána ott hirdet ahol akar. És az NAV így a munkaügyiseknél utána fog tudni nézni a dolgoknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!