Nagy Imre részt vett, jelen volt a cári család kivégzésénél? Hol találok erről az eseményről hiteles forrást?
Ez egy feltevés, nincs (még) bizonyítva.
"A 7Tage német folyóirat 1956 augusztus 25-i számában jelent meg az a 1918.július 18-án Jekatyerinburgban kelt dokumentum, amely egy névsort tartalmaz, az „Ipatyev-ház «különleges megbízatású» osztagának” névsorát (lásd dokumentum)...
A „különleges osztag” névsora a következő neveket tartalmazza: Gorvat Laoisz, Fiser Anzelm, Edelstein Izidor, Fekete Emil, Nad Imre, Grinfeld Viktor, Vergazi Andreasz, majd külön (!) három orosz név Vagamov Szerge(j), Medvegyev Pav(el), Nyikulin. Végül a lap alján a „főnök” neve: Jurovszki(j). Azaz a legvalószínűbb transzkripcióban: Horvát Lajos, Fischer Anzelm, Edelstein Izidor, Fekete Emil, Nagy Imre, Grinfeld Viktor, Verhas András, és külön Szergej Vagamov, Pavel Medvegyev, Nyikulin, és végül Jurovszkij. Az első hét személy neve egyértelműen magyar eredetűnek látszik... Több orosz történész is azt állította, hogy a listában szereplő Nagy Imre nem más, mint a későbbi 1956-os magyar forradalom mártír miniszterelnöke (pl. V. A. Viner, V. A. Kozlov, de a Magyarországon is jól ismert E. Radzinszkij).
Nagy Imre a kérdéses időszakban valóban Oroszországban tartózkodott, 1918-ban Szibériában volt, 1918 szeptemberében esett a csehszlovák hadtest fogságába. Elvben lehetséges, hogy 1918 júliusában Jekatyerinburgban tartózkodott – viszont ez egyelőre nem több, mint feltételezés. Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az Ipatyev-házban tartózkodó és a kivégzésben résztvevő Nagy Imre megegyezik a későbbi miniszterelnökkel, s tekintettel e név gyakoriságára, ezt nem is állíthatjuk.
Persze ehhez jó lenne tisztázni, hol is tartózkodott pontosan Nagy Imre 1918. július 4-18 között?"
Rátapintottál a történelem egy fehér foltjára.
Nagy Imre olyan jámbor ember volt, hogy én magam nehezen tudom elképzelni róla. A neve - Nagy - elég gyakori, így az nem biztos támpont, ha találnak egy forrást, hogy egy "Nagy" nevű magyar vöröskatona jelen volt.
Tény,hogy Nagy Imre a háború előtt a Kreml legbelsőbb köreihez tartozott,és meggyőződéses kommunista volt. A cári-család kivégzésekor 21-22 éves volt,tehát részt vehetett rajta.
Rákosi begyüjtési minisztereként ő söpörtette le a parasztok padlását. 56-ban köpönyeget fordított,átállt a forradalmárok oldalára. Amikor a pere volt még akkor is remélte,hogy a Kreml-beli barátai megmentik.
Csak a rendszerváltás után lett hős. De a parasztok szerint utolérte Isten büntetése.
Nagy Imre telepítette ki azokat a németeket is bautyuval, vagonban, akik Magyarországot építették évszázadokon át, és a II. vh.-ban is melletünk álltak, kizárólag származási alapon ment a vagyonátrendezés.
Ez az egyik legdurvább önámító kultuszunk.
Hatalmas lerágott csont ez a sztori...
Ki ez a kanadai történész hölgy? Én is töri szakot végeztem, de soha nem hallottam róla.
Szerintem a realitásokat figyelembe véve igen csekély a valószínűsége annak, hogy ez a legenda igaz legyen. Kezdve azzal, hogy az 1956-ban a német lapban közölt állítólagos lista az Ipatyev-ház fegyveres őreiről mennyire lehet hiteles? Egyáltalán a szovjetek által közölt minden ilyen információ esetén erős a kétség, ugyanis ők mindíg nagymesterei voltak a dezinformálásnak, kamuzásnak nemde? Miért csak '89 körül került be ez a legenda a köztudatba? Mert a Nagy Imre biztossá vált újratemetése körül kialakult helyzetben az "életéért harcoló" keményvonalas MSZMP-szárny valami fogódzót keresett, amivel befeketítheti Nagy nevét esetleg... és ehhez nagy segítséget kapott az akkor Krjucskov vezette KGB-től.
Maradhatnánk a tényeknél, illetve annál, amit lehet tudni. Nagy Imre 1918 márciusában belépett a Vörös Gárdába, három hónappal később pedig Szibéria Külföldi Munkásainak Kommunista Pártjába. A Távol-Keleten a Bajkál-tó, Irkutszk környékén harcolt a "fehérek"ellen. Szeptemberben az ún. Csehszlovák Légió fogságába esett.
Pontosan nem lehet tudni, hogy hol tartózkodott azon év július közepén, amikor a cári családot kivégezték Jekatyerinburgban. Irkutszk, a Bajkál-tó azonban kb. 2800 km-re (!!!) van Jekatyerinburgtól. Az akkori polgárháborús állapotok, közlekedési viszonyok között szinte kizárható, hogy ekkora utat tett volna meg, majd visszament Irkutszkba, ahol pártmunkás lett. A "fehérek" uralták Szibéria nagy részét, a "vörösök" csak területfoltokat tartottak ellenőrzésük alatt. Át kellett volna magát vágnia az ellenséges területeken, úttalan utakon, kitennie magát nemcsak a "fehérek", hanem a polgárháborús állapotok miatt bandákba verődött rablók, farkasok stb. támadásainak. Miért kellett volna a teljesen jelentéktelen kiskatona Nagynak mennie az Urálba a cári család őrzésére/kivégzésére. Ezt abszurd képtelenségnek tartom...
Gyóni Gábor írt egy nagyon jó tanulmányt a témáról, itt olvasható:
Ő sem állítja, hogy a kivégzőosztagban szereplő állítólagos "Imre Nad" a későbbi magyar miniszterelnökkel lenne azonos.
Egyébként nem ez a kérdés a fő gond... Nagy Imre életében van még pár "sötét folt", pl. az, hogy miként élte túl a sztálini terrort (hogy hogyan működött együtt az NKVD-vel), de valahogy mégis a "cárgyilkos" legenda a legérdekesebb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!