Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szálasi kizsarolt kinevezését...

Szálasi kizsarolt kinevezését tekinthetjük illegitimnek?

Figyelt kérdés
2012. aug. 30. 23:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
mivel semmi joga nem volt az ország vezetésére, igen, ráadásul puccsal szerezte meg a hatalmat.
2012. aug. 30. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyértelműen illegitim, nem is értem ki gondolja legitimnek egyáltalán.
2012. aug. 30. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Pro Patria ***** válasza:
57%

Nem is lehet másnak minősíteni, mint illegitimnek.

Minden hatalom, ami fegyverrel lett kikényszerítve, és nem megválasztással, az semmilyen körülmények között nem nevezhető legitimnek.


Álmost megválasztották, vérszerződést kötött a hét törzs vezére, hogy fejedelmükké teszik, és mind ők, mind utódjaik őt, és utódjait fogják szolgálni. Ez megválasztott, legitim hatalom a dinasztiának.

1301-ben aztán - a mai, hivatalos álláspont szerint - kihalt az Árpád-ház férfiága, így a hatalom öröklése nem volt egyértelmű.

Hivatalosan a király csak az lehetett az ország szokásjoga szerint, akit Fehérváron, a Szent Koronával, az esztergomi érsek koronázott meg.

Ám az esztergomi érsek Károly mellett állt, a Szent Korona viszont a másik jelölt, Vencel birtokában volt, akit viszont csak a kalocsai érsek tudott megkoronázni.

Később Vencel trónigényét átadta Ottónak.

Végül a belső harcokban Károly került ki győztesen, mint ismeretes. Nehéz megítélni, hogy joggal került-e hatalomra, vagy erővel, hiszen az ellenfelei is erőt és külföldi támogatást használtak. De későbbi érdemeit tekintve, én magam "felmentem" őt.


1505-től elkezdve aztán az országgyűlés megszavazta, hogy idegen királyt többé nem tesznek a trónra, csak magyart (mivel a férfiága Álmosnak kihalt, így nem szegték meg az esküt, hanem ezzel újat, az előzőt felülírót kötöttek).

II. Lajos halála után tehát Szapolyai János király hatalma volt törvényes, különösképpen, hogy a Habsburgok masszívan fegyverrel kényszeríttették ki a trónt.


Eztán egy hosszú kiesés van a trónon. Ha legitim magyar uralkodót keresünk, azoknak csak a magyarság utolsó szabad szigetén, Erdély fejedelmeiben tekinthetjük, a Királyi Magyarországon idegen királyok uralkodtak.

Egyikük, Bethlen Gábor azonban sikeres támadást indított ellenük, a Habsburg-ház trónfosztásra került (1620), és Bethlen fejedelmet Magyarország királyává választják. Ez azonban csak 1 évig tartott.


A következő jogszerű hatalom II. Rákóczi Ferencé volt, akit mind Erdély, mind Magyarország fejedelmévé megválasztottak (ezzel párhuzamosan a Habsburg-házat megfosztották a tróntól – "Eb ura fakó! József császár nem királyunk!"), és a rákosi végzésnek megfelelően, a magyar főnemességből került ki.

Miután elbukott, nemcsak Magyarországnak nem volt többé legitim királya/fejedelme, de az erdélyi fejedelmek sora is megszakadt, így semmilyen magyar uralkodó nem maradt.


A szabadságharc után a nemesek elfogadták uralkodójuknak Mária Teréziát ("Vitam et sanguinem"), onnantól kezdve az is tekinthető törvényes hatalomnak, bár nem akképp került trónra.


1848-ban aztán, az újabb Habsburg trónfosztáskor már ez a dinasztia megint nem tekinthető legitimnek. Ekkor a törvényes legfelsőbb vezető Kossuth kormányzó-elnök volt.


1867-ben, a kiegyezéssel megint azt mondhatjuk, hogy a hatalom - bár erőszakosan került a trónra - legitimálta magát.


1918-ban, a negyedik, és egyben végleges Habsburg trónfosztás alkalmával már menthetetlenül elveszett a joguk a Magyarország feletti regnálásra, ekkor jog szerint Károlyi Mihály gróf, miniszterelnök volt az ország első embere.


Miután a köztársaságot a kommunista puccsisták megdöntötték, és proletárdiktatúrát alakítottak ki, az országban ismét nem volt legitim hatalom. A vörös terror, a fegyverrel kikényszerített kormány, az erőszak mindenféle jogszerűséget kivett alóluk. Horthy ezt verte le fegyveresen, és állította vissza az alkotmányos rendet.


Eztán tehát 1920-tól 1944-ig a Horthy-korszak alkotmányos és jogszerű volt.


1944-ben Szálasi megint csak külföldi haderővel, és fegyverrel döntötte meg a hatalmat, erőszakot alkalmazva tétette meg magát "nemzetvezetővé", így nem tekinthető semmiféle úton törvényesnek.


1945-ben, a második köztársaság létrejöttének alkalmával a szabadon megválasztott, egymást követő miniszterelnökök - Tildy Zoltán, Nagy Ferenc, Dinnyés Lajos - voltak a hatalom jogos birtokosai. De a szovjet csapatokkal ideállított, és választási csalásokkal hatalmat szerzett Rákosi Mátyással megint jogalap nélküli államrend következett be.

Őt követte Kádár, aki ugyanezt örökölte.


Aztán 1989 óta minden miniszterelnök - függetlenül alkalmasságuktól, érdemeiktől - legitimnek tekinthető.

2012. aug. 31. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Amennyiben egy tömegek álltak mögötte, úgy természetesen legitim volt Szálasi!



Pro patria (és előzőek),

Az a gond, hogy néhol összemosod a legitim és a legális kifejezéseket.

Legális = törvényes (jogi)

Legitim = tömegtámogatottsággal rendelkező, társadalmilag elismert (szociológiai)


Lehet egy hatalom:

-legális legitim (tehát törvényes és elfogadott)

-legális és illegitim

-illegális és legitim

-illegális és illegitim


Ez nem szőrszálhasogatás és jogászkodás, nagyon sok múlik ezen. Példának okáért 1920 után legitimista magyar jogtudósok késhegyre menő vitákat folytattak a Horthy-rendszer

legalitásával kapcsolatban. Egyesek szerint IV. Károly lemondott, ezért nem volt király. A legalisták szerint a lemondó nyilatkozat mellé szükségeltetik a király személye körüliminiszter ellenjegyzése is, ezért formálisan egészen haláláig Magyarország királya volt!


Azt jó lenne leszögezni, hogy Magyarország államformája továbbra is királyság, a történeti alkotmány van hatályban és minden jogi norma, ami a szovjet megszállás alatt született - semmis

"szabadon megválasztott" - szabadon??? szovjet megszállás alatt és a SZEB közreműködésével???

"Tildy Zoltán, Nagy Ferenc, Dinnyés Lajos - voltak a hatalom jogos birtokosai." - Ne viccelj, akkor már inkább az altöttingi emigráns kormány!


"a második köztársaság létrejöttének alkalmával"

- Köztársaság, mint államforma azért sem lehet, mert előbb a történeti alkotmányt ide vonatkozó részét hatálytalanítani kellett volna, ami gyakorlatilag lehetetlen.


Az a nagy helyzet, hogy Mohács óta nincs törvényes uralkodója Magyarországnak.

Egyszerűen nem volt együtt az összes törvényességi feltétel!

Mária Teréziás rész nagyon érdekes. Az a kedvencem, amikor II. Józsefet magyar királynak

írják (történészeink, egyem a szívüket), holott nem koronáztatta meg magát.

Nem véletlen, hogy rendeletekkel kormányzott, mert "magyar királyként" minden intézkedése alapból semmis lett volna.



Végezetül: ne szívd mellre, nem kötekedni akartam.



(Gyorsan írtam, lehet, hogy vannak pontatlanságok.)

2012. aug. 31. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Pro Patria ***** válasza:

"Példának okáért 1920 után legitimista magyar jogtudósok késhegyre menő vitákat folytattak a Horthy-rendszer

legalitásával kapcsolatban."

- Ennek inkább ideológiai-világnézeti alapja volt, mintsem tényleges tétje. A Habsburg-házat trónfosztották, és ne felejtsük el, a hatalom csak addig legitim, amíg a hatalom alá magukat vetők elfogadják. Nem tovább. A valódi hatalom ugyanis minden esetben a népé, és csak az lehet jogszerű uralkodó, aki fegyver nélkül regnál felettük.

Ilyen szempontból, mivel a Habsburgokat megfosztották a tróntól, és maga IV. Károly is lemondott, - hiába lehet esetleg szőrszálhasogatóan formai hibákba belekötni - erkölcsi alap nincs tovább uralkodásra.


"Azt jó lenne leszögezni, hogy Magyarország államformája továbbra is királyság, a történeti alkotmány van hatályban és minden jogi norma, ami a szovjet megszállás alatt született - semmis"

- Ezzel egyet is értenék, de mind az 1919-es, mind az 1949-es vörös diktatúrát megelőzte egy szabad, demokratikus választásokkal megalkotott köztársaság, nép által megválasztott többpártrendszerrel.

Azaz 1945-ben számomra a Magyar Köztársaság legitim módon, és nemzeti akarattal, szabad körülmények között született meg (hiába voltak a szovjet megszállók, de ettől még - ekkor legalábbis - voltak jobboldali pártok, mint a Magyar Polgári Párt, vagy a Független Kisgazda Párt.) Miután már csak a szocdemek és az MKP volt kormányban, majd később a szocdemeket is bedarálta Rákosi, ott elvesztette a legitimitását.


"a második köztársaság létrejöttének alkalmával

-> Köztársaság, mint államforma azért sem lehet, mert előbb a történeti alkotmányt ide vonatkozó részét hatálytalanítani kellett volna, ami gyakorlatilag lehetetlen."

- Semmi sem lehetetlen, hiszen az ország államformáját azok, és csakis azok határozhatják meg, akik itt élnek, akikből az ország maga áll, felépül. Nem a papír köt meg minket, hanem mi a papírt - ezzel azért legyünk tisztában.


"Az a nagy helyzet, hogy Mohács óta nincs törvényes uralkodója Magyarországnak."

- A Királyi Magyarországnak valóban nem, de az Erdélyi Fejedelemség uralkodóit tekinthetjük annak. Illetve Bethlent, és Rákóczit, akiket Magyarország fejedelmének is megválasztottak.


"Egyszerűen nem volt együtt az összes törvényességi feltétel!"

- Valóban, a hagyomány szerint a Szent Korona, az esztergomi érsek, és a fehérvári székesegyház hármas együttese kell egy törvény szerinti koronázáshoz, de akkor eszerint az összes király, akit Pozsonyban koronáztak meg, nem jogos, vagy a legnagyobb Árpád-házi királyunk, III. Béla sem, hiszen a kalocsai érsek tette fejére a koronát.

Számomra a legfontosabb az uralkodói hatalomban a nép támogatottsága, másodsorban az ország szokásjoga szerinti eljárás.


Ha Szálasi bírt volna ezekkel, akkor a Horthy-korszak demokratikus keretei között meg tudta volna magát választatni.


"Végezetül: ne szívd mellre, nem kötekedni akartam."

- Én sem.:)

2012. aug. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!