Szerintetek az államadóság csökkentésére mi a leghatékonyabb gazdasági intézkedés?
Először is kormányváltás és a politikusbűnözők vagyonainak teljes elkobzása.
Aztán be kéne szüntetni a kátrányos helyzetűeknek adott segélyezést a nagy semmire. Ebből csak négyszer-ötször térülne meg az államadósság, és ez még egy nagyon óvatos becslés volt...
Ez csak első ránézésre egyszerű.
Sok tényező ami egyfajta kötéltánc.
Jó az infláció, addig amíg a Ft nem értéktelenedik.
Jók az adók, amíg a fogyasztás nem csökken.
Lehet kiadást csökkenteni, amíg a gazdaságunk, társadalmunk nem látja kárát. Lehetséges csúszóleértékelés, ha csak nem játszanak rá a FT re.
Jó a beruházások ide édesgetése, ha fenntartható mértékben támogatjuk. Jó a hazai vállalkozások élénkítése, ha jól lőjük be az export és a hazai piac felvevőképességét.
És számtalan dolog között kell lavírozni.
Mert a gazdaság nem egy homogén recept.
Mindig változnak a lehetőségek és ehez ha lehet azonos időben kell igazodni.
Először is azt érdemes tisztázni, hogy egy laikus ember mit ért államadósság alatt, mert számukra az egy gyűjtőfogalom, és olyan dolgokat is beleszámít, amikre hirtelen nem is gondolna, ellenben a statisztikák mindig sokkal alacsonyabb összegeket mutatnak. Így van az, hogy kormányváltáskor sokszor jogosan sokszor pedig eltúlozva beszélnek, hogy kiesnek a csontvázak a szekrényekből, aztán kormányváltás után szépen új csontvázakat tesznek be. Tehát én ebbe az kötelezettségcsoportba besorolnám az államadósságon (pl. IMF hitelek) kívül az ország és az önkormányzatok által kibocsájtott kötvényeket, az állam, önkormányzatok és állami érdekeltségű cégek - pl. BKV, MÁV, iskolák, kórházak fizetéskötelezettségeit (pl. teljesített de meg nem térített szolgáltatások - ami által rengetek kis és középvállalkozó ment tönkre számtalan embert munkanélkülivé téve), stb., de még a költségvetési hiányt is idetenném. Könnyű ugyanis statisztikákkal játszadozni: ha a hiányt akarom csökkenteni, visszafizetek egy csomót, de év közepére elfogy az éves költségvetési keret megduplázva a hiányt, vagy éppen fordítva.
Sok módszerrel lehetne az államadósságot csökkenteni, de a legtöbb megoldási javaslatnál a politikusok között nagy az ellenérdekeltség.
Néhány dolgot írok a sok közül:
- korrupció visszaszorítása
- kartelezés visszaszorítása
- gazdaság kifehérítése
- offshore cégek se közvetlenül, se közvetve ne kapjanak állami vagy EU-s megbízást, támogatást
- pártok támogatóinak nyilvánosságra hozatala, nyilvános kampányköltségvetés
- felesleges állami kiadások csökkentése (pl. "kommunikáció" nemzeti konzultáció, levelek, óriásplakátok megszüntetése)
- szakmailag hiteles és nyilvános pályázati elbírálások
- minél szélesebb körű átláthatóság
- az egykulcsos adó 2-3 kulcsosra változtatása, a régebbi típusúhoz hasonló adójóváírás (ez a közvetlen 500 milliárd/éves bevételen túl azt is eredményezné, hogy a szegényebb emberek többet fogyasztanának. A megnövekvő fizetőképes kereslet többletszolgáltatást, termelést és élénkülő kereskedést vesz igénybe, ami több munkahelyet eredményez, így beindulna egy pozitív spirál. Ezzel szemben az egykulcsos rendszer azon túl, hogy igazságtalan, és a gazdagokat támogatja a szegényeket szegényíti, éppen az ellenkezőjét teszi. A gazdagok max. luxuscikkekre költenek, külföldi idegenforgalmat erősítik, és megtakarításukat gyarapítják. Az az elképzelés, ők majd hogy vállalkozásokat hoznak létre,elvétve fordul csak elő, általánosságban a józan emberek számára eleve életszerűtlen (hiszen egy jól kereső ember miért hagyná ott a jól fizető munkahelyét egy bizonytalan vállalkozásra, egy olyan piacon, ahol egyre kevesebb a fizetőképes kereslet) volt, de most már egyre több ember tapasztalja is meg a saját bőrén.
- A csekkadót Tobin-adóra cserélni.
- Visszavenni a nagyképűségből, és jobban megfontolni pár IMF feltételt, vagy normálisan, valóban konstruktív hozzáállással tárgyalni, hogy a megállapodáshoz közelebb jussunk, megkössük, mert ez a belpolitikai imázsépítés rengetegbe kerül.
- kiszámíthatóbb adó-, törvényrendeletek kellenek, mert az, hogy nem tudni, hogy holnap milyen törvényeket hoznak visszamenőleges hatállyal, lelohasztja a vállalkozókedvet.
- A magyar termékek fogyasztására való ösztönzés, annak árusítását elősegíteni.
- Talán kicsit felháborodást keltek vele, de azzal is nagy mértékben nőhetne az államadósság IS, ha vásárláskor mindenki elkérné a nyugtát, mert ezzel sok milliárd forintnyi bevételkiesés történik. Mellesleg iszonyatosan sok az áfacsaló, és aki nem kér nyugtát, az cinkostárs, ráadásul sok esetben fogyasztói jogait (pl. garancia) sem tudja érvényesíteni utólag.
Többet olvashatsz az LMP programjában.
Írtam a felsorolás elején pl. a korrupció visszaszorítást, a gazdaság kifehérítését, a kartelezés megszüntetését. Ezekre mind egyenként is sokpontos és megvalósítható elképzelése van az LMP-nek, nem csak levegőbe beszélnek egy-egy jól hangzó jelmondattal.
Azért megjegyezném a fentiek mellett, hogy az államadósság nem lenne ördögtől való dolog, de kulcskérdés a hitelfeltételek és az, hogy a hitelösszeget mire és milyen hatásfokkal költik. Minél jobb a megtérülési mutató annál jobb. Jelenleg azonban gyakran inkább feléljük, elsikkasztják, vagy haveroknak passzolnak rajta megrendelést indokolatlanul busás haszonnal. Ez komoly hiba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!