Ti hogyan, milyen intézkedésekkel hoznátok rendbe a magyar agráriumot?
"Bármit kizárhatok, ez nem Oroszország."
Nem értem ez mit akar jelenteni? Amúgy meg nem! Ennek a gazdasági szervezetnek nem csak Oroszország (egyébként idéntől) a tagja, de szinte a Föld összes országa, szóval nem zárhatod ki őket. Ha mégis akkor a magyar árukat is úgy b....ák ki a külföldi piacokról, mint macskát szarni.
Ha nincs kereslet, nem fogunk külföldi árukat venni. Nem kell kitiltani, csak elérhetőbbé tenni az itthoniakat.
De mindent mi sem hagyhatunk kint, például nem sok ananászültetvényt látni itthon...
A tsz-eket, állami gazdaságokat nem szakmai megfontolásból, hanem ideológiai alapon verték szét, a hirtelen ránk szakadt ún. demokrácia jótékony leple alatt. Nem mondom, hogy jól működtek,(sőt!), de anélkül bombázták szét őket, hogy látták volna, hogyan tovább.Enek ékes példája volt, amikor idióta Torgyán Józsi bá', 200 ezres Armani öltönyben, és gumicsizmában beállt a lovas eke mögé, mintegy jövőképet előrevetítve.
Talán a tulajdonosi szemléletet kellett volna erősíteni a szövetkezetekben, amik 88 után jól elindultak az önelszámoló ágazatok, és a "gebines" rendszer kialakításával.
Sajnos, a földeket, épületeket, telepeket nem a hozzáértők, a szakemberek tudták privatizálni, hanem a földet soha nem látott, tehénszart soha nem szagolt ügyeskedők, esetleg a nagymama kárpótlási jegyét megörökölt aranyifjak. Nagyjából ezzel meg is ásták a szakma sírját.
Ez a múlt, ez már megtörtént.
Jelenleg a határban szétnézve, siralmas a kép, elhagyott, gazos földek, augusztus végén hántatlan tarlók, novemberben vetett búza, stb.
Miután az alapoktól kell mindent kezdeni, szerintem:
-centralizálás:
a kisebb gazdaságok valamilyen szakcsoporti rendszerbe való integrálása, mert 400 lóerős gépekkel nem lehet 20 hektáron dolgozni
-agrár rendtartás kialakítása
kvóták kiosztásával, amikre garantált felvásárlási árakat kapna a termelő. Ha efölötti területen "vadasban" termel, az az ő rizikója.
-ész nélküli támogatások szigorítása
csak reális éves üzemi tervet támogassunk, ami, ha szakmai hiba miatt hiúsul meg, "vissza a babaruhát"
- a támogatott termelésben legyen kötelező irányító szakember alkalmazása, vagy a gazda rendelkezzen ilyen tudással. Állatot tartani, vagy hatos anyát gyártani nem ugyanaz!
Pár évig lesznek még aktívak a "régi", de már a modern mezőgazdaságban szocializálódott agrárszakemberek, akik még át tudják adni tapasztalataikat az egyetemről kikerült friss diplomásoknak.
Természetesen mindezek szigorú ellenőrzés, szakmai felügyelet mellett valósulhatnak meg, valódi szakemberek a minisztériumba, egyéb helyekre.
Hirtelen ennyi jutott eszembe, de szívesen beszélgetek a dologról.
Hogyan? Nehezen.
Milyen intézkedésekkel? Oktatással. Az agrárium oktatásával. Úgy nem lehet eredményesen termelni, ha valaki múlt századi elképzelésekkel akar állatot tartani. Az sem megy, hogy kivágjuk az almafát, aztán panaszkodunk, hogy nincs gyümölcs. A dinnyemagnak se elég, ha szétszórjuk a földön. Milyen sok a panasz a szárazságra, belvízre. De a vidéket járva, vajon miért nem látok csatornaépítést? öntözéshez, vagy felesleges víz elvezetéséhez. Pedig 50-60 éve kiépítették.
Az agrárium rendbetétele nem fog soha menni a fejekben uralkodó káosz rendbetétele nélkül. Zsákszámra lehet önteni bele a pénzt, eredmény nélkül kifolyik. Elgondolkodott már valaki azon, miért ad az Unió nekünk annyi támogatást a mezőgazdaságra? Mert biztosak benne, hogy azzal a pénzzel nem teremtünk konkurenciát. Különben a franciák, hollandok, angolok, dánok soha nem szavaznák meg ezeket a pénzeket.
Vegyük már észre, hogy az idők során - rendkívül kevés kivételtől eltekintve - egyszerűen elfelejtettük, hogyan kell mezőgazdaságot művelni. Nagyon kevesen gondolkodnak magas színvonalú művelésben, inkább csak haszonszerzésben, kizsigerelésben. Egy piaci "őstermelő" vagy zöldséges egyszerűen nem tud három krumplifélét felsorolni. Akkor miről beszélünk?
"Mert biztosak benne, hogy azzal a pénzzel nem teremtünk konkurenciát. Különben a franciák, hollandok, angolok, dánok soha nem szavaznák meg ezeket a pénzeket."
Ha Magyarország megfeszülne is az agrárium terén, akkor sem jelentene konkurenciát mondjuk Franciaországnak. Már a méretükből adódóan is ők az Unió legnagyobb termelői.
A mezőgazdaság hőskorában voltak a gépállomások, ahol felkészült szakemberek dolgoztak a gazdák által bérelhető gépekkel, a földműves e mellé tette a fizikai erejét, és a szaktudását.
Működött.Ki volt használva a gép, szakszerűen volt üzemeltetve, a munkák időben elvégezve.
Én már a "modern" Tsz-világban dolgoztam, de csupa jót hallottam róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!