Osztrák Magyar monarchia idején is fejeltebb volt sokkal Ausztria?
Az a mezőgazdasági fejlettség, amiről az első válaszoló beszél, nem fejlettség volt, hanem természeti adottság. Nálunk van nagy művelhető terület (pláne a folyószabályozás után), Ausztria meg tele van hegyekkel. Ezért logikus volt, hogy Magyarországra jusson a mezőgazdaság, Ausztriára meg az ipar. Persze az ipar megfért volna itt is, sőt a Monarchia idejében volt is itt ipar (az éléskamra-dolog még inkább 1848 előtt volt jellemző, mert a Habsburgoknak eszük ágában sem volt a magyar területeket független gazdaságra alkalmassá tenni, így az iparunk szinte nulla volt).
Úgyhogy igen, már akkor is fejlettebb volt Ausztria. A közös ügyeket 70%-ban Ausztria, 30%-ban Magyarország finanszírozta, ez talán elég sokat elárul.
"nem fejlettség volt, hanem természeti adottság"
Azért ne feledjük, hogy a természeti adottság nem jelentéktelen dolog.
Nem volt ekkora különbség.
Itt van egy nagyon jó cikk, a RÉSZBEN erről szól:
1910-re Magyarország GDP-je az Osztrák részek 77%-a volt, ráadásul a trianoni Mo.-nak a fejlettebb területei maradtak meg.
Aztán a szocializmussal sikerült elérni, hogy 2001-ben 37%-a volt az osztrák szintnek a jövedelmünk.
Ipari és politikai tekintetben is fejettebb volt Ausztria és Bohémia (mai Csehország). Mikor 1907-ben Ausztriában már teljes szavazójoggal bírt minden férfi, akkor nálunk még csak kb. a lakossága 5%-a volt szavazásra jogosult.
1914-ben sokkal jobban és "polgáriasabban" élt egy átlag osztrák, mint egy átlag magyar. Míg ők elég rendesen iparosodtak és városiasodtak, addig pl. az Alföldön 19-i századi körülmények között éltek a magyar parasztok.
A XX. század első éveiben a közös osztrák-magyar kormány akciótervet készített arra, hogy hogyan lehetne megállítani az Amerikába való kivándorlást. Milliók hagyták el a Monarchiát jobb élet reményében. Főleg a Magyar Királyságból és a birodalom keleti területeiről.
Az 1920-as évekre már nagyjából fej-fej melett voltunk Ausztriával az átlagos életszívonalat, a bérezéseket, a GDP-t, a gazdasági növekedést tekintve, sőt, volt, amikben jobbak voltunk.
Hogy mondjuk 1910-ben milyenek voltak a viszonyok, azt nem tudom, de azt nem szabad elfelejteni, hogy minket súlyosabban érintett Trianon, mint őket, és ezt figyelembe véve a fenti állítás igen figyelemreméltó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!