Hoffmann miért nem hallgatott a szakértőkre akik már előre megmondták, hogy a felsőoktatás átalakítása?
"Az államtitkári bejelentéssel ismét bebizonyosodott, hogy lehetett ugyan rosszindulatú interpretációknak minősíteni azokat a szakvéleményeket, amelyek előre megmondták, hogy a felsőoktatási keretszámokat módosítani kell majd, mert strukturális gondok lesznek velük, illetve a részösztöndíjas (lényegét tekintve a hitelre épülő tandíjas) rendszer így nem tartható, ezúttal sem a szakértők tévedtek. Hoffmann Rózsa kezdetben kitartott amellett, hogy nem változtatnak a keretszámokon, majd némileg enyhült az álláspontja. A rendszer végül gyors korrekcióra szorult, mivel a részösztöndíjas képzésre nem jelentkeztek a várt számban....
Ha a hallgatói igények alapján osztották volna újra a helyeket, akkor a jogász- és a közgazdászképzéshez kerülnek a keretszámok – ezt már egy a felsőoktatási döntési folyamatokat közelről szemlélő szakértő állítja, hozzátéve: felmerült az is, hogy az ötezer helyből jusson a társadalomtudományos, illetve a bölcsészképzésnek is, de az erről szóló javaslatokat lesöpörte az oktatásirányítás. Ez nemcsak azért nem jöhetett szóba, mert szimbolizálta volna a kormányzati törekvések teljes kudarcát, hanem azért sem, mert igazságtalan lett volna azokkal a hallgatókkal szemben, akik a keretszámok brutális átcsoportosítása miatt váltottak stratégiát a jelentkezéskor. A szakértő nagyon rossz döntésnek ítéli a keretszámok januári drasztikus átszabását, ami meghatározza a teljes tanévet.
Radó Péter oktatáskutató rámutat arra, hogy miközben a kormány a felsőoktatás átalakítását a munkaerő-piaci igényekkel magyarázza, valójában döntéseivel teljesen elszakad a munkaerő-piaci igényektől. – Teljesen irracionális, hogy a műszaki, az informatikai és az agrárhelyeket bővítették. Voluntarista módon osztogatják a helyeket. A kormány így felfüggeszti a képzési piacot, aminek következményeként teljesen megszűnik a felsőoktatás hosszú távú alkalmazkodása a munkaerőpiachoz.
Ha kifelé ezt nem is kommunikálják, befelé egyértelmű a felsőoktatás átalakításának bukása: tegnap bejelentették, hogy alig öt hónappal kinevezése után leköszön Kis Norbert, a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár. A korábbi felsőoktatásért felelős államtitkár, Dux László a felvételi keretszámok januári kihirdetése után távozott."
Le kéne fektetni, hogy most a kormány ellen, vagy a diákokért vannak ezek az emberek. Ahogy észrevettem, mindkét fél azzal van elfoglalva, hogy egymásnak keresztbe tegyen, a diákok meg a kutyát sem érdeklik.
Hallgatói kereslet a piaccal szemben. Akkor most miért is jó, ha a Mcdonald's-nak képzünk bölcsészeket?
Aláírom, hogy a rész ösztöndíjas képzés úgy ahogy van hülyeség, főleg, hogy azzal is alá kell írni a hallgatói szerződést. Műszaki informatikai pályával el lehet helyezkedni, szabad bölcsészként nem biztos. El lehet lébecolni az egyetemet, kellemesen bejárni, tanulni Szolónról Kleiszthenészről, lehet itt ókori joggal foglalkozni, csak hova fog az kelleni?!
" Akkor most miért is jó, ha a Mcdonald's-nak képzünk bölcsészeket? "
A Mekiben kb 5000 dolgoznak. Ebből a fele "diplomás" lesz. Mert ők iskola mellet csinálják. Ezért látni sok fiatalt ott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!