Lesz-e együttműködés a politikában másképp gondolkodó civilek között?
Pl. ha két matektanár beszélget, és a jobboldali azt mondja, 2x2 négy, akkor a baloldali elismeri-e, hogy így van?
Ha két rendőr együtt dolgozik, és a jobboldali elfogta a bűnözőt, a baloldali szabadon ereszti?
Ha a baloldaliak egyenlőséget követelnek az oktatásban és a munkában, akkor a jobboldaliak csakazértis betartanak?
Ez nem ilyen egyszerű: a civilek nem kapnak hatalmat a pártjuktól, pénzt sem kapnak. A kérdésem arra vonatkozik, hogy minden pártnak lehet időnként jó ötlete, és nem kell az ellenoldalt mindenben lehülyézni.
Ha a civilek nem tartanak össze az alapkérdésekben, akkor az elit akadálytalanul lenyúlja a javaikat, mert elég a másik elit ellen küzdenie a társadalom érdekei helyett.
Meglehet, hogy nem értem, mi a politika. Mégis azt látom, hogy más országok nem mennek bele tönkre, hanem felvirágzanak. Ebből arra következtetek, hogy a civilek tehetnek valamit a sorsunk jobbra fordításáért. Például úgy, hogy szakmailag gondolkodnak ott, ahol a politikusok reflexből egymás ellen beszélnek.
Egyébként az oktatásban a tehetséggondozás és a felzárkóztatás egyaránt fontos, az általam elképzelt ésszerű együttműködés pedig arról szólna, hogy x párt szerint a felzárkóztatás, y párt szerint a tehetséggondozás az első, de mi civilek tudjuk, hogy mindkettő egyformán fontos, és nem hagyjuk magunkat behülyíteni.
Hétköznapibb példa: ha x párt szerint csak enni kell, y párt szerint csak inni, akkor a civilek a mai helyzetben vagy éhen, vagy szomjan halnának, mert nem gondolnak a gyakorlatra, hanem a pártprospektussal verik egymás agyát. Itt az idő, hogy együttműködjünk.
"más országok nem mennek bele tönkre, hanem felvirágzanak."
Nem a "politikába" mennek tönkre, hanem a rossz kormányzásba. Jó és rossz kormányok váltják egymást a demokráciákban. Pl. a jelenlegi brit kormány olyan gazdasági katasztrófába vitte bele Nagy-Britanniát, amihez képest a mostani magyarországi helyzet idilli. Ugyanez elmondható a jelenlegi lett kormányról is. Ugyanakkor a jelenlegi svéd és francia kormányok jó teljesítményt nyújtanak a magyarhoz képest. Ez a politika. Ahol nincs politika, tehát a diktatúrákban, ott nem váltják egymást kormányok. Vannak sikeres diktatúrák, de sikertelenek is találhatók szép számmal. Bizonyos szempontból sikeres diktatúra Kína, sikertelen Zimbabwe.
"Például úgy, hogy szakmailag gondolkodnak ott, ahol a politikusok reflexből egymás ellen beszélnek."
A politikusok politikai kérdésekről vitáznak. Szakmai véleményt nem lehet alkotni politikai kérdésekről. A közgazdaságtan semelyik tantételéből nem következik, hogy két lehetséges gazdaságpolitika közül melyiket kell választani. Az egy politikai döntés. A szakmák hipotetikus imperatívuszokban beszélnek, a politikusok kategorikusakban.
"Egyébként az oktatásban a tehetséggondozás és a felzárkóztatás egyaránt fontos"
Ez a te középutas politikai álláspontod. A szocdemek szerint a felzárkóztatás fontosabb, a konzervatívok szerint a tehetséggondozás. Ebben a kérdésben centrista vagy. Álláspontod nem kevésbé politikai, mint akármelyik politikusé vagy politizáló állampolgáré.
"az általam elképzelt ésszerű együttműködés pedig arról szólna, hogy x párt szerint a felzárkóztatás, y párt szerint a tehetséggondozás az első, de mi civilek tudjuk, hogy mindkettő egyformán fontos, és nem hagyjuk magunkat behülyíteni."
Évezredek óta azzal hülyítik a politikusok az állampolgárokat, hogy politikai álláspontokat szakmaiként próbálnak eladni. Te abban különbözöl a sok-sok profi politikustól, hogy te magadat hülyíted azzal, hogy politikai nézeteid nem politikaiak.
"Hétköznapibb példa: ha x párt szerint csak enni kell, y párt szerint csak inni, akkor a civilek a mai helyzetben vagy éhen, vagy szomjan halnának, mert nem gondolnak a gyakorlatra, hanem a pártprospektussal verik egymás agyát. Itt az idő, hogy együttműködjünk."
Akiket te civilnek nevezel, ők a Z párt.
"Lesz-e együttműködés a politikában másképp gondolkodó civilek között?"
Mar most is van. Sot, meg politikusok kozt is: onkormanyzati (helyi) szinten egy csomo telepules kozgyulese kepes arra, hogy politikai partallastol fuggetlenul meglepoen komoly kozos munkat vegezzenek a telepules erdekeben.
Orszagosan ez nem megy, mert a partfinanszirozas megoldatlan, ezert a helyi projektek es kozbeszerzesek korrupt lenyulasabol KELL partpenzeket eloteremteni (ez valamennyi oldalra igaz).
Vissza a kerdesre: olyat meg nem tapasztaltam, hogy a szocikra szavazo anyuka a szuloi munkakozossegben leszavazta volna a fideszes apuka osztalykirandulassal kapcsolatos javaslatat csak azert, mert az fideszes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!