Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hol van az a közel 3000...

Hol van az a közel 3000 milliárd forint a manyupok államosítása után?

Figyelt kérdés

Tényleg érdekel, egyik pártszimpatizáns lopásról beszél, a másik arról, hogy ebből is törlesztik az adósságot, illetve más dolgokra fordítják.

Mi az igazság?


2012. júl. 17. 19:35
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
19%

A magyarországi hárompilléres nyugdíjrendszer nem működött tökéletesen, mert anno amikor kidolgozták a reformot 1997-ben, rengeteg kérdést csak későbbre halasztottak, mint pl. a nyugdíjak megadóztatását 2013-tól (amit most töröltek el). Nem volt rendesen szabályozva a piac, a nyugdíjpénztáraknak nem volt kötelező járadékot nyújtani, ezt biztosítóktól kívánták megvásárolni. A nem megfelelő szabályozás következtében a hozamok sem voltak magasak. Jó rendszer lett volna, ha nem ilyen magyar módon, azaz ilyen semmilyen módon valósítják meg. A rendszer a 2025-ig terjedő viszonylag kedvező demográfiai helyzetet használta volna ki, amikor a Ratkó I-II generáció tagjai még aktívak, tehát a TB rendszer terhelését egyenlítette volna ki.

De a magánnyugdíjpénztárak államosításával a Fidesz nem csinált semmi mást, mint hosszú távon még nagyobb terhet rak a következő generációk nyakába. Elég szomorú, hogy így lenyúlhatták a megtakarításokat.

2012. júl. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A Manyup pénz első körben kb 2800 milliárd bevétel volt az államnak! Ebből 250-300 milliárdot reálhozamként kifizettek(reálhozam az infláción felüli növekedés, tehát masszív nyereség!!).

A maradék kb 2500 milliárdnak kb a fele volt állampapír ami mivel visszakerült az államhoz így törlésre került. Magyarán leírásra került kb 1200-1300 milliárdnyi államadósság! Ez a GDP 4-4.5%-a.

Azonban a 2011-es évi hiányunk 1780 milliárd forint volt!

Tehát egyik oldalon van 1780 milliárdnyi hiány míg a másik oldalon kb 2500 milliárdnyi manyup bevétel!

És így jött ki hogy asszem kb 2.94%(kb 800 milliárd) lett pozitívban a GDP arányos állami költségvetés!

Azonban végül a pénz egy részét áttolták idénre így nyugodtan mondhatjuk hogy a 2011-es 81%-os hiányt kb 3%-al csökenti az említett 800 milliárdos plusz és a devizaárfolyam csökkenése!(10%-os devizaárfolyam csökkenés 4%-al csökkenti a GDP arányos adósságot)

Így lesz kb 76% ami azt jelenti hogy a kormány egy fillérrel nem csökkenti az adósságot azon kívül amivel a manyup pénz miatt amúgy is csökkenne. Sőt!!

Mivel idén még több száz milliárd maradék manyup pénzt beszedik(azt hiszem a GDP 1-2%-ányit) így ehhez hozzáadva a tavalyról áthozott manyup pénzt(nem emlékszem pontosan mennyi de kb 500 milliárd ami a GDP 2%-a kb) azt kapjuk hogy idénre a plussz pénz 3-4% között van!

A majd 10%-os árfolyamcsökkenéssel nem nagy kunszt levinni a hiányt 76%-ra amit célnak megjelöltek.



És csak összehasonlításként:

Ha a teljes manyup pénzt egyben az adósság visszafizetésére költik(ami rossz ötlet de tegyük fel) és a mostani devizaárfolyamon nézzük az adósságot, akkor kb 64-65%-on lenne most a GDP alapú hiányunk!


És még 1 adalék:

A tartozásunk éves kamatkiadása 1000 milliárd forint. Ennyi volt 2010-ben 2011-ben. 2012-ben már valamivel több mert a fidesz ügyesen felnyomta a kamatokat!

Emellett a Bajnai kormány 2010-es költségvetése 13.200 millird forint volt és 800 milliárdos hiány volt benne!

A fidesz 2011-es költségvetése majd 15.000 milliárd forint volt és ebben volt az 1780 milliárdos hiány! Amit részben a manyup pénz tömött be!

2012-re megint ugyan úgy kb 15.000 milliárd a költségvetés amit az új adókból fedeznek!


Magyarán az emberek kb 1800 milliárddal több adót fizetnek be mint 2010-ben!

Helyesebben 2300-al többet mert a gazdagok magasabb adósávja minusz 500 milliárd!


A fidesz iszonyatosan szórja a pénzt és megfolytja a növekedést, gazdaságot ezekkel az elvonásokkal...

2012. júl. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

És pár szót az állami nyugdíjrendszerről:

Óriási hátránya hogy semmi köze sincs a gazdasághoz!

magyarán a válság 7%-al csökkentette a gazdaság teljesítőképességét és a bevételeket!

Ehhez képest az állami nyugdíjakat az infláció mértékével kellett emelni és növelni!


Na most gondold meg hogy az államnak csökken a bevétele vagy 1000 milliárddal de a nyugdíjkiadásai nőnek 170-180 milliárddal! Vagyis azonnal lett egy 1180 milliárdos lyuk a költségvetésen!! Amit csak adóemeléssel lehet beszedni és megszorításokkal! Valamint évente van 1%-os növekedés míg az infláció 5-6%, így ennyivel kell növelni a nyugdíjakat!


És mi történt a manyupokban?

A megtakarítások értéke követte a gazdaságot és csökkentek a megtakarítások 2-4-5 stb százalékkal! De mint látható, átlagban még így is az infláció felett hoztak 10%-al!! Magyarán nem raktak semekkora terhet a gazdaságra és annak szereplőire!


Na most őszintén! Melyik rendszer igazságosabb? Az ahol a legnagyobb gazdasági visszaesés esetén az elbocsátások mellett a maradék gazdálkodó szervezetre és dolgozókra még nagyobb terheket raknak hogy a nyugdíjak növekedhessenek? Vagy ahol úgymond "együtt sírunk, együtt nevetünk" alapon nőnek a nyugdíjak?


Nem véletlen hogy a világ nagy részén ahol hosszú távon gondolkodnak ott már "felejtik el" ezt a tipusú állami nyugdíjrendszert!


Hozzátenném, a manyupok szabályozása nem volt jó! Komoly állami szabályozásváltozás kellett volna! Ugyanakkor hosszú távon az EGYETLEN járható út ami nem folytja meg a gazdaságot!!!

Egyszerűen nincs más!

2012. júl. 17. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

"Hozzátenném, a manyupok szabályozása nem volt jó! Komoly állami szabályozásváltozás kellett volna! Ugyanakkor hosszú távon az EGYETLEN járható út ami nem folytja meg a gazdaságot!!! "


Az a baj, hogy az a "hosszú táv", az minimum 30 év. Addig ugyanis extra befektetés kell az aktuális nyugdíjakra az államtól (a kieső pénzt pótolni kell). Namost erre Magyarországnak nincs és soha nem is volt befektethető pénze, többezer milliárd forintról van szó.

2012. júl. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"Az a baj, hogy az a "hosszú táv", az minimum 30 év. Addig ugyanis extra befektetés kell az aktuális nyugdíjakra az államtól (a kieső pénzt pótolni kell). Namost erre Magyarországnak nincs és soha nem is volt befektethető pénze, többezer milliárd forintról van szó."

Pár hozzászólással ezelőtt fejtegettem, hogy 2025-ig az állami nyugdíjrendszer a viszonylag kedvező demográfiai helyzet miatt kevesebb terhet rakott volna a társadalom nyakába, de 2025 után már jelentősen romlott volna a helyzet, és a későbbi években sokkal nagyobb lett volna már az állami nyugdíjrendszer terhelése. A manyup-ok ezt egyensúlyozta volna ki. Bele se merek gondolni, hosszú távon mi lesz itt. Félre ne értsetek, nem istenítem az itthoni manyup rendszert, az elv ugyanakkor jó volt, de a megvalósulás. Ehhez hozzájárult a rendszer bevezetése utáni kormányok tevékenysége: munkáltatói járulékok csökkentése, 13. havi nyugdíj, nyugdíjkorrekciók mind-mind a rendszer fenntarthatatlansága felé mutatott.

2012. júl. 18. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!