Miért nem lehet feléleszteni az Ikarust? Buszgyártásban jók voltunk. Lenne munkahely, pénz. További ilyen ötlet fejlesztésre?
"Buszgyártásban jók voltunk" - tedd hozzá, hogy a nagy büdös béketáboron belül voltunk jók. Ne dédelgessünk tehát álmokat, miszerint a világ csodájára járt az Ikarusoknak és mi voltunk a szenzáció hetedhét határban, mert nem így volt. Mikor a '90-es évek elején megnyílt a nagy hatalmas világpiac, az Ikarus egy fejlődőképes, de nem élenjáró buszgyártó volt.
Hogy fel lehet-e éleszteni? Persze, hogy fel lehet! Csak kell hozzá egy gyártóbázis (nem, nem az a romhalmaz, ami az egykori épületekből maradt), kellenek korszerű típusok (a "jó nekünk az a régi jó Ikarus, mer' az megyen" nem megoldás, mert nem csak nosztalgiázó nyugdíjasokból áll a világ, az utazóközönség többi része meg lehet, hogy a jelenlegi színvonalnak megfelelő buszokra vágyik), olcsó, jó színvonalú munkaerő (na, az itthon nincs), jó gazdasági környezet (ez sincs), hazai motor- és futóműgyártó cég (ott van a Rába, ennek a célnak megfelel) és valami épkézláb piaci modell. Ha ezek összejönnek, akkor tényleg lesz munkahely és pénz, egyébként viszont nem olyan egyszerű a világ, mint a Kádár-rendszerben, hogy "felhúzunk egy üzemcsarnokot, elvtársak, gyártunk benne görbe cipőkanalat állami dotációval, aztán felhúzunk egy másikat, ahol a görbe cipőkanalakat egyenesítjük és teremtettünk 500 új munkahelyet".
A probléma csak annyi, hogy a buszok piaca épp átrendeződik. A városi közlekedésben a jól bejáratott, Euro-akárhányas dízelmotorral szerelt, alacsonypadlós buszok helyett már hibrid- és gázbusz kell, esetleg elektromos midibusz. A távolsági személyszállításban pedig fejlett vezetéstámogató rendszerekkel avagy "robotpilótával" épült buszokra van szükség. Egyik fejlesztési irány sem kifejezetten egyszerű és olcsó és egy új gyárnak, a semmiből indulva ez még nagyobb feladat. Nem lehet viszont kihagyni, mert az üzemeltetők az ilyen új megoldásokat keresik. Pár éve még egyszerűbb volt a világ ebből a szempontból: a Solaris egy jól sikerült Neoplan-licencre épülő típuspalettával még be tudott futni a 2000-es évek elején, mert a változatlan műszaki alapok mellett mindig lehetett annyit modernizálni, amennyi kellett a sikerhez és ez nem is került sokba. Ma viszont ez már nem megy, egy egyszerű motorcserével nem lehet korszerűnek minősíteni az éppen aktuális busztípust.
"Az Ikarust felélesztették. Tegnap volt az első új busz próbaüzeme"
Nem élesztették fel az Ikarust. Az "új" Ikarus a korábbi ARC (Auto Rad Controlle) típusait jelöli, ők használják most ezt a nevet.
Kedves 07:14-es!
"tedd hozzá, hogy a nagy büdös béketáboron belül voltunk jók."
- Ez azért nem teljesen igaz. Valóban a világ minden tájára exportált, mind darabszámban, mind némely fejlesztésében is élenjáró volt világviszonylatban is.
"Csuklósbuszból a világtermelés 2/3-át az Ikarus adta."
"A 200-as típuscsalád különböző fajtáiból több mint 200 ezer darabot gyártott az Ikarus."
"A '70-es években évente átlagosan 9 ezer busz készült, amelyből 8 ezer került külföldre."
"A gyártás harminc éve alatt összesen 70 ezer példány készült a 260-as típusból.
A 260-as típust 1971 és 2002 között gyártották szériában."
Ikarusok készültek az USA, Kanada, Egyiptom, Kína, különböző arab országok (Kuvait, Irak, Jemen), Indonézia, Ghána és Gambia számára is. Közkedvelt volt Törökországban, Görögországban, és Izraelben is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!