Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A vagyon- és az ingatlanadó...

A vagyon- és az ingatlanadó tényleg nem szolgálja az ország érdekét?

Figyelt kérdés

"Orbán Viktor a Hír TV-nek kijelentette: nem lesz vagyonadó és ingatlanadó, mert nem szolgálja az ország érdekét."

Miért is nem szolgálja? A Fidesz frakció többségének jelentős az ingatlanvagyona.

A fogyasztási adók emelése, a tranzakciós adó bevezetése miért szolgálja? Amikor köztudott, hogy a szegény háztartások jövedelmük nagyobb részét elfogyasztják, míg a módosabbak csak jövedelmük kis hányadát költik fogyasztásra, a többit megtakarítják. A fogyasztás ilyen mértékű megadóztatása tehát aligha nevezhető igazságosnak.

A megtakarításokat ösztönözni kellene, tehát a bankbetétek hozamát nem kellene kamatadóval terhelni. Erre azt szokták mondani, hogy akkor a "kapitalista" majd akkor vígan megél a bankbetétéből, pedig a tőkések nem a bankba rakják a pénzüket, hanem magasabb hozamot nyújtó eszközökbe (befektetési ingatlan), esetleg presztízsjavakba (pl. rózsa-dombi villa) fektetik. Miért nem lehetne megadóztatni az ingatlanokat? Meg lehetne azt is oldani, hogy az adó mértékét a befizetett SZJA mértékével csökkentsék, így aki minimálbérre van bejelentve, de nagyértékű ingatlanban lakik, akkor sem tudna kibújni az adófizetés alól, míg az alacsony jövedelmű, alacsony értékű ingatlanban lakók terhei nem növekednének. Akkor az ingatlanjukat számla nélkül kiadók is adóznának. A nyugdíjasoknál is meg lehetne oldani, hogy kvázi az adó mértékével emlejék a járulékukat, az adót pedig a nyugdíj készhezvétele előtt levonnák a számlájukról, így nem változna a jövedelmük. Tehát egy ilyen adórendszerben is lehetne mérlegelni szociális szempontokat, de ezek kidolgozása nem az én feladatom.

A közgazdasági tankönyvekben viszonylag korán megismerkedhetnek az olvasók Henry George egyetlenadó mozgalmával. Szerinte a földeket kellene megadóztatni, mert ez az adórendszer - a föld kínálatának változatlansága miatt - nem vezetne torzuláshoz. De akár még a termőföldek jobb kihasználásához is vezetne egy ilyen adó. A területek kb. 30%-a ugaron van, ha a tulajdonosoknak adót kellene fizetniük, akkor a) kiadnák olyannak akik termelnének rajta, b) eladnák olyannak, akik termelnének rajta

Röviden ennyi. Nem lenne ez egy igazságosabb rendszer, mint a jelenlegi?



2012. júl. 12. 10:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Orbán a gazdagokat védi és a saját hasznával törődik. Ezért nem akar ingatlanadót.

Pedig ebből komoly bevétele lehetne az államnak.

1954-ben az Adóhivatalnál dolgoztam.

Akkor a földeket is megadóztatták,az aranykorona értéke alapján.

Minden lakóház után vetettek ki adót. A mértéke függött attól,hol van a ház,miből épült,milyen komfortozatú,hány lakás van benne stb.

Ami a legfontosabb volt: a házra vetették ki az adót,nem a tulajdonviszonyok alapján. Ha egy háznak több tulajdonosa volt,akkor a kivetett adó megoszlott közöttük.

Nem fordulhatott elő olyan,amit az előző kormány alatt képzeltek el,hogy egy többszáz milliós lakás után azért nem kellett volna adózni,mert a ház tulajdonosa a férj,feleség,gyerekek. Így egy tulajdon nem érte el az adó alsó határát.

Ez már a háború előtt is így volt.

2012. júl. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Igaz, hogy sok pénz bejönne így a gazdagéktól, de ugyanúgy a vidéki kisembereknek is kéne ingatlanadót fizetni, ami még lejjebb süllyesztené őket. A gazdagéknak meg igazából meg sem kottyanna ilyet fizetni.

Azért nem lenne jó, mert valószínűleg terület alapján számolnák. Az meg már megint hol lenne igazságos?!

Gondolj bele, él valaki egy isten háta mögötti faluban egy bazinagy házban, amit szüleitől örökölt. Ez a ház attól, mert nagy, egyáltalán nem értékes, hiszen elérhetetlen helyen van, és olyan régi, hogy a tatarozás többe kerülne, mint egy új ház építése...Szerencsétlen tulajnak, akinek már munkája sincs, ez az egyetlen vagyona. És akkor még ezután is adózzon??? Ja lehet mondani, hogy adja el. Na de ki venné meg és mit adna érte. Persze, hogy senki, vagy csak nevetséges összegért, amiből nem tudna a tulaj kisebbet vásráolni...


Rengeteg vidéki ember van így az ingatlanjával, tehát ez megint a kisembereken csattanna...


Vagy ha a ház értékét tekintenék adózás alapjának? Hát és azt ki és hogyan becsülné meg??? Megint igazságtalanságok tömkelege származna ebből. Szegény család nagy házát sokra becsülnék, és a gazdagokét meg szépen titokban minimálisra értékelnék. Hát van ennek értelme???


Esetleg olyat lehetne csinálni, hogy az fizessen ingatlanadót, akinek több lakása/háza/nyaralója van! Ezek közül amelyik az állandó lakhelye, vagy amelyiket legtöbbet használja, azután ne adózzon, a többi után igen!


Termőföld megadóztatása sem a legjobb. Gyakorlatilag van is ilyen, csak más a neve, bírság!!! A gyomos, parlagon hagyott területek után kemény büntetéseket szab ki már régóta a földhivatal!

2012. júl. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
43%
Sokszor Orbán szemére vetitek, hogy "dehát a választás előtt", "dehát ellenzékben" mást mondott. Most, hogy valamirél végre ugyanúgy vélekedik kormányon is, mint ellenzékben, most az is baj. Legalább konzekvensen gondolkodnátok.
2012. júl. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Mint szinte mindenütt Európában itt Erdélyben is mindig is volt és van házadó.Ki is fizeti mindenki és nem rokkan bele.Vannak torzulások mert én a 105 éves 130m2-es ingatlanomra ugyan annyit fizetek évente mint az újgazgad szomszédom az új emeletes 7 szobás villájára ami m2-re is több mint az enyém.

Ebben az adóban a kert és a telek adója is benne van.Pl kertnek, virágoskertnek tizedannyi az adója mint az üres udvarnak.

Ám ezeknek az adóknak a mértéke és meghatározása sokban függ a helyi önkormányzatoktól is, mert ami ezekből az adónemekből befolyik szinte mind náluk marad.

Kb 150 eurónak megfelelő lejt fizetek évente.

Nem is értem minek rinyálnak már ennek is az anyaországiak mert tudtommal ott is van ahol mindig is kellet fizetni ilyenféle adókat.

Viktor pedig ha ezzel akar népszerűséget megtartani, hogy nem vezeti be, szerintem rossz úton jár. Mert ki lehet azt dolgozni úgy hogy aki akarja bírja fizetni attól függően milyen házban lakik.

2012. júl. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hja, a 150ben a kocsi adója is benne van!

:)

2012. júl. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Igaz, hogy sok pénz bejönne így a gazdagéktól, de ugyanúgy a vidéki kisembereknek is kéne ingatlanadót fizetni, ami még lejjebb süllyesztené őket. A gazdagéknak meg igazából meg sem kottyanna ilyet fizetni."


Meg lehetne találni a módját, hogy csak az igazán tehetősek fizessék, de ezzel a hatalmon levők saját magukkal és szekértolóikkal tolnának ki!

Ez a magyarázat arra, hogy a vezér miért nem akarja!

2012. júl. 12. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A hivalkodást, a luxus kategóriát, az irritáló rongyrázást kellene jól megadóztatni.

Csak annyira, hogy divatba jöjjön a szerénység és a visszafogottság.Mint pl Dániában.

2012. júl. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

59

Azért látom, Kádár népe sose alszik, na.

2012. júl. 12. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Dánia is Kádár alá tartozott?

:D

Mikor igáztuk le őket?


Amilyen nyafi tunyaságok vagyunk mostanában jön Izland és 300 amatőr tartalékossal meghódít minket és rabigába hajt.Nemhogy mi a dánokat.

De Izlandon is a szerénység és visszafogottság a menő. Vajon miért?

:))

2012. júl. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

#1:

"Igaz, hogy sok pénz bejönne így a gazdagéktól, de ugyanúgy a vidéki kisembereknek is kéne ingatlanadót fizetni, ami még lejjebb süllyesztené őket. (...) Azért nem lenne jó, mert valószínűleg terület alapján számolnák. Az meg már megint hol lenne igazságos?!

Gondolj bele, él valaki egy isten háta mögötti faluban egy bazinagy házban, amit szüleitől örökölt."

Arra gondoltam, hogy terület alapú lenne az ingatlanadó. De: más lenne 1m2 alapterület adója mondjuk Szabolcsban, megint más Győrben, más Budán és megint más pl. Ferencvárosban. Az adó mértéke tehát függne a településtípustól, az építés idejétől, az ingatlan típusától és energiatakarékossági fokozatától (itt a takarékos épületek építését lehetne ösztönözni). Azért gondoltam ezekre a jellemzőkre, mert ezekről viszonylag megbízható adatok állnak rendelkezésre a Földhivatalokban.

Említettem az SZJA levonhatóságát, tehát aki alacsony jövedelmű és alacsony értékű ingatlanban lakik nehéz helyzetű területeken nem növekedne a terhei. Nem részletezném tovább.


De azt akkor is felháborítónak tartom, hogy Schmidt Pálnak budai villái vannak, és azok kiadása után nem fizetett adót. Ha ezeket az ingatlanokat megadóztatnák, akkor valamennyi jövedelem befolyna ezek után a bérbe adott ingatlanok után. Nekem is ahány főbérlőm volt, egy sem jelentette be, hogy kiadta a lakását.

2012. júl. 12. 12:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!