Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » AZ oktatásba nem éppen pénzt...

AZ oktatásba nem éppen pénzt kellene rakni, mint onnan kivenni? Azok az országok melyek most jó körélmények között vannak, mind belátták, hogy az oktatást kell támogatni, mert az fogja az országot előrevinni. (pl Finnország, Svédország)

Figyelt kérdés
2012. júl. 11. 09:26
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

"Finnország oktatási alapelve, hogy mindenkinek joga van az oktatáshoz, társadalmi helyzetre, nemre, háttérre vagy speciális igényekre való tekintet nélkül.


*Erre Magyarországon is mindenkinek joga van.


A tankötelezettség kilenc évig tart,


*Nálunk eddig 6-18 éves korig tartott, ami 8+4 osztályt jelentett volna, ha valaki egyszer sem bukik meg.

Most levitték 16-ra, ettől mindenki felháborodott, holott 10 év lett, szemben az általd említett 9-cel.

A 16 éves korhatár nem azt jelenti, hogy kapaszkodsz az iskolapadba, de csúnya tanárok vagy miniszterelnökök megfognak és kidobnak a suliból, hiába kiabálod, hogy tanulni akarok, hanem azt, hogy HA NEM AKARSZ, nem kell tovább járnod.


de ezt követően az iskolaköteles tanulók szinte kivétel nélkül további három évig folytatják tanulmányaikat a felső középiskolai oktatásban.


*9+3 év = 12 év a cikk szerint

8+4 év = 12 év (Magyarországon, szerintem)

Attól, hogy nálunk gimnáziumnak vagy szakközépiskolának hívják, külföldön meg felső középiskolának, a 12 egyenlő 12-vel, tehát nem értem a problémádat.


A közoktatás teljesen ingyenes. A diákoknak, illetve szüleiknek általában a tankönyvekért, az iskolai étkezésért, az egészségügyi szolgáltatásokért és a közlekedésért sem kell fizetniük."


*Az első 9 év ingyenes..., a "közlekedés" általánosságban nem, hanem aki több mint 5 km-re lakik az iskolától, azt annak szállításáról az iskola gondoskodik. Ez igaz. Az egészségügyi szolgáltatásokért nálunk sem kell fizetnie a gyereknek, ameddig tanul (egyetem alatt sem!).

Rászorultsági alapon nálunk is van ingyen tankönyv és ebéd - ez valóban kevesebb, mintha mindenkinek járna. De mint mondtam, mi nem vagyunk más ország.

A finnek pl. nem nyafognak, hogy az szja 0-30% (sávosan), nálunk egyébként 17 körül van a magasabb kulcs, van náluk ingatlanadó, a tőkejövedelmek adója pedig 28%.

A 65 év felettiek nálunk ingyen utaznak, Finnországban 50%-os kedvezménnyel vonaton, és 30% kedvezménnyel buszon, de csak 80 km-nél hosszabb távra. Egyébként nincs kedvezmény. A diákoknak is csa 50% jár és csak 80 km után. Nálunk a diák alig fizet.

Svédországban az utazási kedvezmény 20-30% diáknak és nyugdíjasnak egyaránt. (Kevesebb, mint itt.)

Svédországban a TB-járulék 34-44%, van miből fizetni a kiadásokat. Az SZJA-nak 2 része van, a helyi 28-34%-os és az állami, 20-25%-os. Mindkettőt fizeti mindenki. (Nálunk 0-17%, emlékeztetőül.)

Ezekből azért nem nehéz kifizetni az ingyenes okatást.

Tankötelezettség szintén 16. év betöltése.

Viszont jó hír: ingyér van az egyetem svéd és angol nyelven, tehát mi akadályoz meg abban, hogy ott járj egyetemre, ha szerinted az annyira király?

Ha meg nem tudsz angolul, mi a kérés, itthon se kapnál diplomát, ha nem tudod feldolgozni az angol szakirodalmat. Ennyi.

2012. júl. 11. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Marha jó. Ne fizessük vissza a hitelt...

A szomszédod kölcsönkér 20000 Ft-ot. Adsz neki. Nem fizeti vissza. Jövő héten kér még 30000-ret, de azt sem adja meg. Köv. héten közli, hogy nincs pénze, és soha nem is lesz, de legyél szíves hozzávágni még 50000-ret, ha már úgyis dumáltok.

Ezek után te adsz neki? Mert ha igen, akkor vagy nagyon hülye vagy, vagy neked van igazad.


Sok milliárd Ft-ról beszélünk, nem 50000-ről, meg annak a kamatairól, szerinted ki a fene fog nekünk kölcsönt adni, ha nem fizetjük vissza és meg sem próbáljuk???

2012. júl. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Mikor a hallgatók, tanárok, szülők, REKTOROK tiltakoznak a fidesz munkája ellen,


A hallgatók azért, mert csökkennek az ingyenhelyek, kevesebb tud büfészakon lébecolni, a munka meg büdös.

A szülők naná, mert semmi kedvük fizetni a büvészakért anyuci lusta drága pici fiának.

A tanárok azért, mert ha kevesebb a diák, kevesebb tanár kell, naná, hogy félti az állását.

A rektor meg azért, mert az egyetem a hallgatók száma után kapja a kvótát (pénzt), vagyis kevesebb hallgató kevesebb pénz.


De ez nem jelenti azt, hogy igazuk van.


Hadd kérdezzem már meg, te mennyire értesz a gazdaság működéséhez? Hadd tippeljek, semennyire.


Veled ellentétben én jártam egyetemre, az akkori legjobbra, gazdasági szakra, és biztosíthatlak, hogy amikor onnak valaki kijön egy summa cum laude diplomával, 0 tapasztalattal, lövése sincs arról, hogy működik egy vállalkozás valójában. Fel tudja mondani az elméletet, csak a gyakorlat egy icipicit más. A munkáját lassabban végzi, és nem "termel" annyit, mint egy tapasztalt kolléga. Nincs olyan, hogy "ez a szakmája". Elméleti alapokat kap, mást nem.

Attól, hogy te elolvasol egy szakácskönyvet, még nem fogsz tudni főzni.

Na üdv.

2012. júl. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

ma 10:56


Úgy látom nem értetted amit írtam. Itt nem a kölcsön a lényeg. Egyszer azzal indokolja, hogy túlképzés van és azért nem támogatja. Máskor meg azzal, hogy könnyen le lehet vele helyezkedni. Nem demagóg egy kicsit?


Érdekes módon a kormány azoknak a szakoknak nyírja ki az állami képzését, melyek a legjobban értékelik a munkáját. Jog és gazdaság. Ezekkel itthon még könnyen el lehet helyezkedni. A kormánynak viszont nem érdeke ezeket támogatni. Lehet azért mert ők adnák ki a jövő politikai elitjét. És azok inkább legyen jobb anyagi helyzetű családok.

ma 11:03


A fidesz tett valami jót az országért? Nem. Többet ártott ebben a 2 évben mint amit Feri el tudott képzelni.

2012. júl. 11. 11:18
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

@75%-os

A hiteleket szépen lassanként fizették vissza az eddigi kormányok is mindenféle megszorítások, magánnyugdíjpénzek meg hasonlók nélkül is. Ezt kellene folytatnia a Fidesznek, minél kevesebb pénzt a hitelekre fordítani, és minél többet a gazdaságba meg az oktatásba invesztálni. Azt írtam, ne fizessük vissza az összeset, mert nem fog sikerülni, és ezt fenntartom. Fizessünk annyit, amennyit eddig is, hogy ne legyen államcsőd, közben pedig pörgessük fel a gazdaságot.

Szóval a te példáddal: kölcsönkérsz 20.000 forintot, és a haver visszakér 30.000-et. Te tudod, hogy soha a büdös életben nem lesz annyi pénzed, mert már 20.000 sem volt és amit kértél mind elb.asztad. Fidesz politikája: eladod a szerveidet, rokonaidat és minden tulajdonodat, mert úgy hátha vissza tudsz fizetni belőle 15.000-et. Ilyen számokkal persze nem reális, de remélem érted a problémámat. MSZP politikája: felvesz még 40.000-et, abból visszafizet 30.000-et, a többit pedig elosztogatja. Amit én mondok: felvesz még 40.000-et, 30.000-et visszafizet, 10.000-ből meg csinál 20.000-et, és máris jobb helyzetben van. Persze ez kicsit leegyszerűsített modell, de remélem a példával érted a mondanivalómat.


Hogy hozzászóljak az oktatáshoz is, amiről a kérdés szólt: véleményem szerint a magyar oktatás egy nagy rakás sz@r, de ha van egy lepukkant házad, akkor felújítod, nem lerombolod.

Szóval az oktatást teljesen át kellene szervezni, mert ami pénz eddig belement, attól nem lett jobb. Az elmúlt évtizedekben kizárólag hibás intézkedéseket és látszatintézkedéseket hoztak az oktatással kapcsolatban. Szóval egyetértek azzal, hogy kevesebb pénzt adnak hülyeségekre (büfészakok, "legyen minden nap tesióra", közmunka az érettségihez), de közben mondjuk adhatnának több pénzt értelmes dolgokra (értelmes szakok, középiskolai tanárok felülvizsgálása, hasznos felszerelés az iskoláknak stb.)

A Fidesz eddig csak elvett pénzt, és beledobta a végtelen nagy vödörbe (államadósság). Nem, ez semmivel kapcsolatban nem helyes politika, az oktatással kapcsolatban sem. Azzal teljesen egyetértek, hogy az oktatás viszi előrébb az országot, de sajnos nem ismerem annyira a fent említett országok oktatási rendszerét, hogy véleményt alkossak róluk.

2012. júl. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
A kormány gazdaságpolitikája egy CSŐD. Ezt ők is tudják, de beismerni sose fogják. A fidesz merhetetlenül arrogáns párt. Ha bármit is csinálnak és az nem hoz javulást, még akkor is kimagyarázzák. Lsd egykulcsos adó. Javulást nem hozott, csak ártott. Ők is tudják, de nem ismernék a világért se el. Matolcsy meg egy nagy idióta. Normális helyen már elküldték volna a sunyiba. Orbán meg köpönyegforgató.
2012. júl. 11. 11:23
 17/21 A kérdező kommentje:

És amit ne felejtsünk el. A fidesz bármiből is pénzt von el, azzal indokolja, hogy majd kicsit átalakítják és jobb lesz.


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__317..

2012. júl. 11. 11:26
 18/21 anonim ***** válasza:

"A hiteleket szépen lassanként fizették vissza az eddigi kormányok is mindenféle megszorítások, magánnyugdíjpénzek meg hasonlók nélkül is."


Ezen a mondaton behaltam. A Bokros-csomagról hallottál már, vagy a Gyurcsány-kormányról? Egyik sem szorított meg mi?


Az oktatásra visszatérve. Az oktatás valóban fontos, de önmagában még nem elég. Ha az emberek ugyanis nem rendelkeznek megfelelő mennyiségű tőkével, márpedig a friss diplomás nem nagyon rendelkezik (hacsak nem millerek a szülei), akkor nem fognak új munkahelyek létrejönni, és csak azt várhatjuk, hogy a külföldi vállalat idejön az országba. A külföldi vállalat pedig vagy jön, vagy nem. Hiába termel ki az ország sok diplomást/szakembert ha közben nem jönnek létre új vállalkozások és ezzel együtt új munkahelyek. Így csak a munkanélküliségi ráta lesz magasabb.

2012. júl. 11. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Mi lenne, ha bazarnanak a korhazak, csak mert az oktatast teletömik penzzel?

Az oktatasba is jo lenne, de esszel. Par eve ugyanis emeltek a pedagogusok fizeteset, mivel akkoriban az alacsony fizetes miatt nem volt pedagogus, szerintem mas szferakhoz kepest irrealisan. Hirtelen nem maradt szabad hely. Akik csak a penzert pedagogusok, azok elöbbreviszok az orszagot?

Ugyanis, az oktatasba tömött penz miatt lett hirtelen ennyi felesleges OKJ-s kepzes. Igy sok embernek lett munkaja, tanitanak nekünk valamit, de a tanitas "gyümölcse" frissen elrohad, mert a gazdasagot nem viszi elöbbre a falon logo diploma, elmeleti tudas. Tehat, volt ertelme az oktatasba penzt vinni?


A masik, hogy amig ismerös utjan kaphatsz szinte csak allast, es a kenöpenz, addig ott tartunk, hogy valahol van penz (kenöpenz) csak, rosszul van elosztva.


A semmiböl kene valamit csinalni, es ha igeny, munka, profit lathato belöle, azutan kellene ehhez kepzes. Ehhez nem kell akarmilyen vegzettseg, meg a logaritmust sem kell ismerni, mint Magyaro-on egy atlag erettsegizönek, viszont a gyerekneveles alapjait annal inkabb.

Svedorszagban a tanaroknak (azt hiszem, mar a tanitoi iskolara jelentkezeskor, de lehet, hogy munkaba allaskor) alkalmassagi vizsgat kell tenniük. Igy nulla emotionalis IQ-val rendelkezök eleve nem kerülnek oda, hiaba 140-es az IQ-juk. Mert sok ilyen van, nemcsak Magyaro-on!

En mar nem tanultam filozofiat, de szerintem ez igenis elöbbre viszi az embert, igy tanitani kellene, mert mas tantargyakkal ellentetben nem kesz tudast kell papagaj modjara visszamondani, hanem elgondolkodtat, sajat gondolatokat szül.


A "nekünk minden de jol megy" hozzaallas inkabb csak jol hangzo szlogen, ök a pohar "felig tele" oldalat hangsulyozzak ki. Azt reklamozzak, ami jol megy. Ahogy ehhez a 11. valaszado irt hozza konkretumokat. Ezt tapasztalom Nyugat-Eu-ban. Nemcsak az oktatasba, a születesek-csaladtamogatasba is kene, ugy, hogy a kisemberekhez is jusson el.

Mi lenne, ha bazarnanak a korhazak, miközben az oktatasba tömik a penzt? Szoval egyelöre esszel...

2012. aug. 31. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

A "nekünk minden de jol megy" hozzaallas inkabb csak jol hangzo szlogen, ök a pohar "felig tele" oldalat hangsulyozzak ki. Azt reklamozzak, ami jol megy. Ahogy ehhez a 11. valaszado irt hozza konkretumokat. Ezt tapasztalom Nyugat-Eu-ban....


Ehhez lemaradt a folytatas:

Tehat a jolmenö orszagokban a poharat "felig tele" nezöpontbol latjak, a pozitivumak kihagsulyozva, negativrol szot sem ejtve. (Amit pl a 11. valaszado leirt.) Persze, hogy egyszerre kirivonak tünik magyar szemszögböl, ami az ellentete: itt szokas elfeledkezni a pozitivumokrol, es csak a negativot latni. Es ha törtenetesen ami ott jo, itt nem, akkor mindjart azt hiszitek, hogy ott kolbaszbol van a kerites.


elözö

2012. aug. 31. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!