Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen konkrét művéből kiragad...

Milyen konkrét művéből kiragadott példával tudják bizonyítani az állításukat azok, akik szerint Wass Albert antiszemita volt?

Figyelt kérdés
Azért politika témakörben írom ezt ki, mert sokat hallottam róla e téma kapcsán. Nem szeretném, ha itt emberek egymás nyakának esnének, sokkal inkább azt, hogy aki szerint megállja az az állítás a helyét, hogy Wass Albert antiszemita nézeteket képviselt, az indokolja meg, hogy miért is. Melyik művéből jön le ez? Mostanában elég mélyen a munkásságába ástam, de én nem "találom"...
2012. jún. 15. 14:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%
Olvasd el a "patkányok honfoglalása" című versét.
2012. jún. 15. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
9%

Első: elolvastam. És semmi antiszemita nem volt benne. Aki sápítozik hogy ez egy antiszemita mű és a patkányokról rögtön a zsidókra asszociál na az az antiszemita!

Azt tudni kell hogy egy művészeti alkotásnak pont az a lényege hogy mindenkinek más jön le belőle, így aztán ebből akár Földünk, a környezetünk felélésére is következtethetünk (ahol igen, mi, az emberiség lennénk a patkányok, csak ehhez az elképzeléshez egy kis önkritika is kellene).


"Azért politika témakörben írom ezt ki, mert sokat hallottam róla e téma kapcsán. Nem szeretném, ha itt emberek egymás nyakának esnének"


Mert a Politika kategória erről híres...

2012. jún. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
74%

[link]


A patkányok honfoglalása. Tökéletes kuruc.infó stílus egy állítólag frenetikus írótól.

2012. jún. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
23%

Ettől az írástól minden parazita életmódot folytató nép (vagy a gyk-ra beírogató ember) találva és sértve érezheti magát, de úgy kell nekik.

Egy haza őslakosai és egy földműves gazda is bármilyen módszert alkalmazhat, hogy a hívatlan vendégeket kifüstölje vagy akár teljesen ki is írtsa, ha a létét veszélyeztetik - akkor is ha azok hangosan visítanak.

Ezt önvédelemnek hívják.

2012. jún. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Ebben én nem látok antiszemitizmust, viszont pl. a Tizenhárom almafa című művében konkrétan használja - nem is egyszer - a "zsidó" szót, sosem olyan értelemben, amire rá lehetne húzni, hogy antiszemita az író. Pl. mikor a vonatról le akarják dobni a zsidó férfit, pont olyan szemszögből közelíti meg a dolgot, hogy nem igazán lenne igazságos, kiemelve azt, hogy az emberek közé elég egy szót bedobni (jelen esetben a zsidó szót), hogy azok ráharapjanak, bármiféle különösebb ok nélkül... Mikor a zsidó boltost elviszik, szintén leírja, mekkora felháborodást vált ki, igazságtalannak tartják az emberek... Hol itt az antiszemitizmus? Nem csak annyi a bajuk egyeseknek, hogy egy székely ember volt, aki a műveibe beleöntötte mindazt a fájdalmat, ami őket érte?
2012. jún. 15. 15:40
 6/17 anonim ***** válasza:
30%

mert egyes körök (főként zsidó és balliberális oldalról - igaz nagy az átfedés) mindenképp, félinformációk és belemagyarázás, csakazértis-alapon akarnak írókat dehonesztálni.

Pl ATV-n napi téma Nyirő. De SOSEM idéztek tőle SEMMIT.

Érveik:

-tagja volt a 'nyilas' parlamentnek. Nos, jóval előtte került be, mint az Erdélyi Párt képviselője. ANnyi, hogy nem rúgták ki 44 végén, de nem is volt nagyon ülés tekintve gyakorlatilag diktatúra volt. Sosem vállalt sem nyilas se náci nézeteket. Antiszemita írásai sem voltak.

-volt levele, melyben dícsére Göbbelst. Na és? Ő nem tudhatott a haláltáborokról, és mégis csak nekik köszönheti hogy visszakapta egy időre otthonát.

-mondják, hogy a soproni nyilas lap szerkesztője volt. Ez hazugság, csak felkérték de nem dolgozott ott.


Csak a HírTV-re hívtak be egy irodalomtudóst, aki hosszab beszélt róla, műveit is említve. De balos médiában csak ezen tudnak ugrálni, de egy könyvét se olvasták sosem...


Pl ha olvasnának tőlük, tudhatnák, hogy Szabó Dezső volt köztük aki utálta a zsidókat, persze ő sem Der Stürmer stílusban. Igaz ő utálta a nácikat, nyilasokat is...

2012. jún. 15. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
89%

Vass Albertnek kevés munkáját olvastam,róla nem tudok nyilatkozni.

Nyírő pedig nyilas volt. Nem csak a pályafutása rá a bizonyíték,hanem a saját nyilatkozata.

Radnóti idéz tőle egy írótalálkozó kapcsán. A zárszava Nyírőnek: Éljen Hitler és Németország.

Ez az ATV nélkül is egyértelmű.

Sajnos belinkelni nem tudom,de tegnap olvastam a Startlapon a csepeli polgármester által a Radnótiról elnevezett intézményben tartandó Nyírő ünnepséggel kapcsolatban.

Egyébként íróként sem volt jelentős. Egyetlen "erénye",hogy székely szavakat használ.

2012. jún. 15. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
54%
Aki valamilyen népet, népcsoportot kollektíven patkánynak, parazitának tart az csak náci lehet, emiatt Wass Albert náci volt. És ki ne találja nekem senki, hogy "ezt bárhogy lehet értelmezni mert művészet" meghogy Wass Albert csak egy rövid állatmesét próbált írni, mert ezek csak internetnáci ferdítések.
2012. jún. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Még példa rá? Gondolom, ha náci volt, nem egyetlen egy művében nyilatkoztatta ki. Bár továbbra sem értem, akkor más művében miért nem próbált róluk, illetve arról, amit tettük velük tudomást sem venni, esetleg negatív színben felállítani őket.


Nyírő más téma.

2012. jún. 15. 19:19
 10/17 Pro Patria ***** válasza:
31%

Kedves 18:49-es!


Tökéletes példája vagy annak, hogyan lehet valakit meg/elítélni úgy, hogy nem is ismered.


Gondolom, nem ismered Wass Alberttől A funtineli boszorkány c. művet, ami egy román havasi leány története, román környezetben játszódik, a szereplőinek elsöprő többsége románok, akik között természetesen van jó, és van rossz. Egy román(!) irodalomkritikusa jegyzi meg, hogy Wass Albert megírta a világirodalom legszebb román havasi történetét.

Az a Wass Albert, akit szélsőséges sovinisztaként szoktak beállítani, akit a román nép született ellenségeként, ebben a könyvben szeretettel áthatott képet rajzol az egyszerű román emberekről.

Egy bukaresti román irodalomtörténész-professzor, Ioan Coja is azt mondta a marosvásárhelyi könyvbemutatón, hogy a román népről ilyen szépen, ilyen mélyen, ilyen lélekből szólóan még senki sem írt, talán csak a román irodalom nagy prózaírója, Mihail Sadoveanu.

Idézem a professzort:

"...egy nagyon kényes kérdésrôl van szó. De nem politikai okokból, mint ahogy ezt egyesek hinnék. Hanem kimondottan irodalmi szempontból. [...] Az a tény, hogy a könyv íróját Erdélyben a kolozsvári népi törvényszék halálra ítélte, ez egy nagyon komoly, nyugtalanító dolog.

Szeretném, ha a Wass Albert dosszié újratanulmányozása során kiderülne, hogy az ott felhozott bizonyítékok nem elégségesek ahhoz, hogy igazolják a súlyos, abszolút bűnösséget. Azért szeretném, hogy ez megtörténjen, mert nem rímel az a két dolog, hogy egy háborús bűnös egy ilyen szép könyvet írjon.

[...] A könyv ékes bizonyítéka annak, hogy szeme és füle volt hozzá, hogy megfigyelje azokat az embereket, akik itt éltek, akiket teljes mértékben megértett. Hallottam ma azt a vádat, hogy Wass Albert irredenta volt, akként élte le egész életét, és úgy is halt meg. Én egy igen vastag könyvet írtam az irredentizmusról, és talán több száz oldalnyi cikket... Ez a dolog így áll: mindenkinek joga van kérni, követelni. Ezt a jogot bármelyik alkotmány elismeri. Én nem haragszom senkire, aki azt állítja, hogy Besszarábia nem román. Csak vitatkozom vele, megkérdem: melyek az érvei? És a dialógust komolyan veszem, addig, amíg beszélgetőpartnerem hamis érvekkel hozakodik elő, amelyekről ő is tudja, hogy hamisak, mégis fenntartja őket. De amíg látom, hogy jóhiszemű, tárgyalok vele. Az irredentizmus szerintem akkor elítélendő, ha tisztességtelen folyamatokat, rosszhiszeműséget, hazugságot gerjeszt, meghamisítja a történelmet. De amíg csak egy vágyat fejez ki, amelyet meg lehet érteni, elfogadom. E könyvből megértettem a gróf pszichológiáját.[...]

A hangsúly azon van, hogy ne tégy törvénytelen, erkölcstelen cselekedeteket annak érdekében, hogy ezt megszerezd. Ki merem mondani, hogy Wass Albert nem volt képes ilyesmire. Tisztességes embernek tűnik a könyv alapján. A tisztességet, lovagiasságot nehéz mímelni, ha nem tartoznak hozzá egyéniségedhez. Meggyőződésem, hogy e könyv lefordítása, és a román térségben való forgalmazása nagyon komolyan felveti majd a szerző és mű közötti viszony kérdését. Egyesek azt állítják: nem kell foglalkozni a szerzőkkel, csak a mű értékével. Én nem osztom ezt a véleményt. Azt hiszem, hogy a szerző személyisége, erkölcse, tisztessége terítékre kerül, amikor az alkotásával foglalkozunk."


Ebből is látható, hogy milyen könnyen mondják ma a legnemesebb lelkű emberre is, hogy fasiszta.


"A hazaszeretet ott kezdődik, amikor egymást szeretik azok, akik egy hazában élnek. De ezt olyan nehezen értik meg az emberek." - Wass Albert


Wass egy kiváló író volt, és kiváló ember. Ha valakik középszerűnek tartják, azt persze mindig "szigorúan szakmai szempontok alapján" jelentik ki, de igazán nem lehet belekötni. Nála az irodalom, a mese visszatért eredeti rendeltetésbe: erkölcsi mintát vehetünk belőlük. Az a fajta ember volt ő, akit Isten is arra teremtett, hogy körülüljék az unokák, és meséljen. A fákról, az erdőről... Hogyan legyél Ember. Erről szólt, és mind a mai napig erről szól Wass életműve.


És most olvass egy-két művet Wass Alberttől. Javaslom, kezd ezzel. Rövid. Mutasd meg, hogy egyenes ember vagy-e, aki nem csak sarat dobálni tud, de nem rest utánanézni sem a dolgoknak:

[link]


Üdvözletem.

2012. jún. 16. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!