Mi lesz az országgal ha totál csődbe megy?
Te figyelj ide, bárcsak menne már ...
Végre netán történne is valami ... Itt radikális történés nélkül semmi nem változik, ezt hidd el.
Egyszerű dolgok történnek olyankor: leértékelik a forintot, befagyasztják a devizabetéteket, csökkentik a fizetéseket, lemegy az életszínvonal. Ha tovább romlik a helyzet, akkor jön a kaja-, benzin- és gázjegy.
Bizonyára izgi lenne, de azért inkább el kéne kerülni.
Láttunk ilyet az elmúlt fél évben pl. Izlandon. A korona most az egytizedét éri az egy évvel ezelőtti értékének, a legtöb nagy céget, bankot államosították, hitelt kértek az IMF-től, és villámgyorsan elkezdtek kuncsorogni az EU-nak, hogy vegyék fel őket. Az életszínvonal radikálisan visszaesett (a szegény izlandiak mostanában nem havonta, hanem negyedévente ruccannak le a portugáliai nyaralójukba, szegénykéim...), és hitelszampontból most Izland rosszabb helyen van, mint Magyarország a nagy hitelminősítő inzétetek listáján.
Hogy kellene egy ilyen nekünk? Nem tudom, hány államcsőd kell még ahhoz, hogy a magyarok végre észhez térjenek. Volt államcsőd '19-ben, aztán '46-ban, nagyon kis híja volt '90-ben, aztán itt a legújabb. Tartok tőle, hogy a magyar emberek akkor sem fognak elgondolkodni a dolgokon, ha elárverezik az egész országot a fejük felől...
Az "ország" nem tud csődbe menni, hanem az állam válhat fizetésképtelenné.
Gyakorlatilag ez meg is történt 2008 őszén (az IMF-hitelre azért volt szükség, mert az államháztartás a szokott módon (azaz kötvénykibocsátással) már nem volt finanszírozható). "Államcsőd" esetén az történik, hogy az állam fizetésképtelen, és mint minden csőd esetében, tárgyalnia kell a hitelezőkkel arról, hogy hogyan biztosítható a továbbiakban a finanszírozás. A gyakorlatban rendszerint csökkennek az állam kiadásai, devizaleértékelődés következhet be, sok országban előfordult a devizabetétek zárolása (ez alkotmányellenes, tehát nem lehet tartós). Az államcsőd kellemetlen, de a közhiedelemmel ellentétben nem világvége. Tehát bizonyos értelemben 2008 őszén már csődhelyzetben volt az állam (azóta javult a helyzet, a kötvényaukciók a közelmúltban sikeresebbek voltak).
A gazdaság nem "hullik szét", és nincs semmiféle területcsatolás, ugyanis nem az ország adósodik el és nem országok hiteleznek, hanem az állam adósodik el és bankok hiteleznek neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!