Az elmúlt 20 év politikája teljesen tönkretette a vidéket, a mezőgazdaságot. Ti is így látjátok? (kifejtés lent)
A 90-es évek elején voltam gyerek, egy dunántúli faluban élek. Akkor még természetes volt, hogy minden háznál tyúkok, malacok és más haszonállatok voltak, minden föld művelve volt, kapáltuk a kukoricát, szüreteltünk stb.
Most már csak 1-2 háznál vannak állatok, a földek gazban állnak, mindenki feladta a művelést. Ez engem elkeserít...
Az a baj, hogy a XXI. században a háztáji gazdálkodás már teljesen életképtelen. Miért foglalkozna bárki is otthon petrezselyem, répa vagy paradicsom termesztésével, ha a kiskertből csak néhány kiló jön össze, azt meg a boltban/piacon is olcsón meg lehet venni? A hentestől vett tyúkkal nem kell minden nap foglalkozni, nem neked kell levágni, satöbbi. Erről akárhogy is nézzük, nem az elmúlt 20 év politikája tehet, ez egy természetes folyamat.
Mi is tartottunk tyúkokat (az egész utcában volt minden háznál nyúl, tyúk vagy pulyka), meg volt egy egész nagy veteményesünk a ház mögött, de valahogy nem sírom vissza azokat az időket. Egyedül gyümölcsöket és egy-két zöldséget érdemes termeszteni kertben, de a mai falu nem alkalmas arra, hogy egy egész gazdaságot eltartson valaki a háza körül -se ideje, se módja nincs rá az embereknek. Arra ott van a tanya. S azért, hogy a tanyasi életmódot nem sikerült eléggé népszerűsíteni és újra elterjeszteni, már felelősségre vonható a politika. A tanyák többsége lepusztult állapotban van, akármerre megyek az országban. Van egy két üdítő kivétel, de az államnak véleményem szerint a tanyasi életmód beindítását támogatnia kellett volna.
A magyar mezőgazdaságról meg csak annyit, hogy szerintem egyáltalán nincs tönkretéve, csupán át lett alakítva. Kinek kedvezőbben, kinek kevésbé.
Nem éri meg, de ez gazdasági kérdés. Miután többe vagy legalábbis kb. ugyanannyiba kerül a kilocsolt víz meg az állatoknak a táp, mint amennyiért meg lehet venni az élelmiszereket a piacon, nem éri meg a földdel vesződni.
Anyukám mondjuk pont csinálja a kiskertjét, de ennek az az oka, hogy bioművelést folytat. Hisz abban, hogy sokat számít a biokaja, de nem hisz a feliratoknak, hiszen sok visszaélésről lehet hallani. De amit maga csinál, az "tuti bio".
Ha viszont ez nem lenne, akkor neki sem érné meg.
Nálunk dettó ugyanez. Régen kacsát, libát, malacot, tyúkokat tartottunk most meg semmit. A kert sincs művelve. Egyszerűen nincs rá idő. Vagy dolgozol vagy a kertben művészkedsz. Ráadásul én sem sírom vissza az ásást stb. Amúgy a kis gazdaságok szerintem eleve életképtelenek, nem lehet belőlük megélni. Rühellem a Fideszt, de ez a nagybirtok egészen jó ötletük lenne, ha nem a haveroknak passzolnák szét a pályázatokon a forrásokat stb.
A régi, tanyasi, tyúksz@ros, ábrándozós világnak már rég vége (a fejlett világban), ez csak a Jobbikosok hagymázas álmodozása marad.
"A 90-es évek elején voltam gyerek, egy dunántúli faluban élek. Akkor még természetes volt, hogy minden háznál tyúkok, malacok és más haszonállatok voltak"
És mi történt a tyúkokkal meg a malacokkal? Betiltották őket? Nem.
11:35
"De egy kiskertből nem lehet megélni, ezért valami más munkát kell találni. Akkor viszont már nem jut idő, energia a kertre."
Mert régen szerinted nem dolgoztak azok a falusiak, akiknek kiskertjük volt? Érdekes elképzelés.
Az történt, hogy vidéken emelkedett az életszínvonal, és így egyre kevesebb ember hajlandó jövedelemkiegészítő tevékenységet folytatni.
"Mert régen szerinted nem dolgoztak azok a falusiak, akiknek kiskertjük volt? Érdekes elképzelés."
De, csak a nagy szocializmusban nem kapkodott senki a munkahelyén, hiszen 10 millió magyarnak kellett munkahelyet biztosítani. Több munkás volt, mint munka, így senkinek nem kellett annyit dolgoznia, hogy elfáradjon benne. Ráérni meg ráértek mindenre, hiszen nem a fejlett világgal kellett versenyeznünk, hanem a többi szoci tagállammal mértek össze minket. Verhették a mellüket a vezetők a naggyűléseken, hogy nálunk milyen jól működik a szocializmus, háztáji gazdálkodás és jólét van, mindenkinek jut hús, zöldség, gyümölcs (hisz megtermelték maguknak az emberek) és nincs hiány semmiből, mindenki boldog! (ezt aztán találóan el is nevezték gulyás- vagy másképp fridzsiderkommunizmusnak).
"Az történt, hogy vidéken emelkedett az életszínvonal, és így egyre kevesebb ember hajlandó jövedelemkiegészítő tevékenységet folytatni."
Ez az állítás, úgy ahogy van, hülyeség. Ma is végeznek az emberek jövedelmkiegészítő tevékenységeket, sőt, még több embernek van másodállása, vállalkozása, mint korábban. Csak éppen egy csirke vagy egy sor paprika nem fogja senkinek kiegészíteni a jövedelmét annyival, hogy megérje vele vesződni. Inkább elvégzi a jóember a villanyszerelő OKJ-t és keres majd vele havi +150.000-t, mintsem hogy aprópénzért hajolgasson a veteményesben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!