A rossz birói ítéletek miatt létrejövő kártérítési követeléseket miért a közpénzből fizetik miért nem a birokon hatják be?
Jó kérdés, megpróbálom levezetni.
Hát először is téged nem a bíró ítél el, hanem a Magyar Állam nevében eljáró bíró, tehát logikus, hogy az állam legyen a felelős a rossz ítéletért. Ez egyébként a károsultak alapvető érdeke is, mert míg az állam mindig korlátlanul fizetőképes, addig ha az egyéntől (bíró) kéne behajtani a kárt, az sokkal bizonytalanabb, gyakorlatilag nagyrészt eredménytelen lenne. Mert bár a bírók jól keresnek, azért a többségük egy életen át se fizetne meg egy több tízmilliós kártérítést.
Arra viszont elvben lenne lehetőség, hogy az állam visszakövetelje a bíró hibás ítélete folytán kifizetett kártérítést vagy annak egy részét a bírótól. Az új Munka Törvénykönyve szerint főszabályként 4 havi fizetésével, szándékosság vagy súlyos gondatlanság esetén viszont a teljes kárösszeggel felel a munkavállaló, és így a bíró is. Na de azt lehet mondani, hogy Magyarországon szokásjogilag a bírókat nem szokták felelősségre vonni a hibás ítéletek miatt. Elvben lehetne, de biztos nagy lenne a felhördülés, hogy ez sérti a függetlenségüket. Nem sérti, ha szakszerűen csinálják, de ez más kérdés. Aztán meg nehéz a bizonyítás, mert a kár visszaköveteléséhez bizonyítani kell, hogy a bíró nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható (nem volt elég körültekintő), és még netán súlyosan is gondatlan volt, amikor az ítéletet hozta. Nem tartanám kizártnak egy ilyen bizonyítás lehetőségét, de nem véletlenül nem élnek vele. A bírói kar egy egymást védő, összetartó gépezet, ha valakit elmarasztalnának, borulna az egész bili. Nem véletlen, hogy ezt senki nem akarja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!