Mostanra Orbán titkosrendőrségévé alakult a TEK?
Bármit megcsinálhat.
„A Terrorelhárítási Központot a Belügyminisztériumon belül 10 milliárd forintból állították fel válság idején, azóta pedig a szervezet még nagyobbra nőtt, és a miniszterelnök védelmén kívül egyre több jogkört szerzett meg magának.
Scheppele szerint a TEK ma már egy olyan titkosrendőrség, amelyet bármelyik önkényuralmi vezető megirigyelne. A különböző jogköreit törvénymódosításokkal szerezte meg 2011 decemberében, amikor a parlament egyszerre fogadott el több törvényt, így kevésbé szúrtak szemet a TEK-kel kapcsolatos jogszabályok.
A TEK ugyanis megfigyelhet bárkit úgy, hogy a kabineten kívüli személyektől gyakorlatilag nem is kell engedélyt kérnie rá. A szervezetnek joga van titokban behatolni bárkinek a lakásába, lehallgatni embereket, hang- és videofelvételt készíteni bárkiről az engedélye nélkül, átkutathatja a postát és az elektronikus adatok között is keresgélhet. Ráadásul ezekről az érintetteket nem is kell értesíteni, viszont arról nincs szabályozás, hogy meddig tárolhatja az adatokat a szervezet.
A TEK egy másik törvénymódosítással jogot kapott arra is, hogy bármilyen állami- és magánintézménytől adatot gyűjthessen magánszemélyekről úgy, hogy az érintett felet ebben az esetben is tilos értesíteni. A TEK ezzel gyakorlatilag hozzáférést kapott a bankok, mobil- és internetszolgáltatók adatbázisaihoz is, valamint minden, állami intézmények által kezelt adathoz. Az adatkérésnek ráadásul nem is kell nyomozáshoz kapcsolódnia, vagy ügyész által megerősíttetni, Scheppele szerint pedig a TEK ezzel gyakorlatilag korlátlan hatalmat kapott a személyes, vagy bármiféle adatok és információk titkos gyűjtésére.
Scheppele felhívja a figyelmet arra is, hogy ha valakinek a titkos eljárások ellenére esetleg mégis tudomására jutna, hogy megfigyelték, és panaszt akarna benyújtani a Terrorelhárítási Központ ellen, akkor sem egy független intézményhez, hanem annak főnökéhez, a belügyminiszterhez kell fordulnia.
Az amerikai politológus úgy véli, a TEK hatalmának kiterjesztése összefüggésben lehet az önálló adatvédelmi ombudsman posztjának megszüntetésével is, mert egy biztos hatékonyabban tudott volna fellépni az adatkezelés ezen formája ellen.
„
Kedves kérdező!
Te sz@rt keversz a gyk-n.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!