Első lépés a békekölcsön felé?
Minden magyar közszférában dolgozónak állampapír-vásárlás céljára értékpapírszámlát akar nyitni a Kormány. Ahogy a cikk is utal rá, ha már megvan a számla, előbb-utóbb talán majd illik is venni egy jó kis állampapírt. Ennyire rossz már a költségvetés helyzete? Mondjuk nem csodálom, mert a nagy dírrel-dúrral bejelentett, önkéntes felajánlásokból álló államadósság-csökkentő alapról mostanában nem hallani semmit.
Meg azért is ciki ez, mert gondolom, a közszférában dolgozók 90 %-ának inkább a napi megélhetés a gondja, mint a kötvényvásárlás. Persze akadnak ott is 1-2 milliós fizetések...
Akkor te is pozitívan értékelnéd, ugye? :-D
Igen, vitathatatlanul hasonlít a békekölcsönhöz a dolog. Annyi különbséggel, hogy az nem csak a közszférában volt, és ha nem is volt kötelező, de nagyon is ajánlatos volt.
Az államadósság-csökkentő alap valahogy nem jött be... Nem sokan fizettek bele, de legalább 6 embernek munkát ad - ez is valami :-D
23:27
"ha nem is volt kötelező, de nagyon is ajánlatos volt."
Én úgy tudom, hogy kötelező volt. Szüleim (sajnos egyik sem él már) konyhaszekrényében nagyon sokáig lapultak ezek a békekölcsönös papírok. Akárhányszor a kezük ügyébe került, sohasem kitörő örömmel vélekedtek róluk. Valamikor a 60-as években sikerült visszaváltaniuk (erre már én is emlékszem).
"a kötelező jellege miatt egyfajta bújtatott adóként működött"
Forrás (ha nem is a leghitelesebb):
A kommented pedig respect!
"Igen, vitathatatlanul hasonlít a békekölcsönhöz a dolog."
csak annyiban, mint egy tetszőleges kormányprogram egy ötéves tervhez.
Nem tudom, hogy a békekölcsönöket hogyan fizették vissza, vagy egyáltalán visszafizették-e valaha.
De az állampapírok hozama jelenleg több százalékkal meghaladja az inflációt, ez mindig jó hosszútávú befektetés. Ezt vesd össze pl. a maradék magyánnyugdíjpénztárak tavalyi -1% abszolút hozamával, illetve a 13 éves működésük alatt összehozott átlagosan 0% reálhozammal.
Annak idején az egyhavi fizetésünket kellett Békekölcsönbe fektetni. Még a maszekoknak is kötelező volt vásárolni. Évek múlva sorsolták ki, a legtöbbjét névértékben,vagy a duplájáért. Nyeremény csak nagyon kevés darab volt. A pénz akkora már a felét érte.
Az államkötvény csak akkor biztonságos befektetés,ha a gazdaság stabil és jól működik. Most ígérhet bármit a kormány,de nem biztos,hogy valóban lesz rajta hozam. De még az is előfordulhat,hogy a kötvény értéke is elveszik.
Ha olyan jó befektetés lenne,akkor a tőzsdén vásárolnák,és nem kellene időnként a kereskedést felfüggeszteni.
Valóban a Békekölcsönre hasonlít ez a vásárlási kényszer. Nem lesz kötelező,de ajánlatos lesz.
Csak ezt a Fidesz-fanok nem látják be.
"Az államkötvény csak akkor biztonságos befektetés,ha a gazdaság stabil és jól működik. Most ígérhet bármit a kormány,de nem biztos,hogy valóban lesz rajta hozam. De még az is előfordulhat,hogy a kötvény értéke is elveszik. "
Ez egyáltalán nem így van. Az államkötvény mindenképp visszafizeti a tőkét és az előre megállapított hozamot, ugyanúgy, mint egy bankbetét. Csak akkor nem, ha az állam csődbe megy, ami nagyon ritka, sokkal ritkább, minthogy egy bank csődbemenne, lásd görögök, vagy 10 éve az argentínok. Az államkötvényeket tekintik a közgazdászok a kockázatmentes befektetésnek, a hozamát kockázatmentes hozamnak.
A tőzsdének meg ehhez semmi köze, oda a nagyobb kockázatot vállalva a magasabb hozam reményében mennek az emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!