Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 12 éves kor alatti bűnözésnél...

12 éves kor alatti bűnözésnél miért nem vonják felelősségre a szülőket?

Figyelt kérdés
A büntethetőségi korhatár ugye 12 év. Aki ennél fiatalabb korában bűnözik, ott miért nem vonják a szülőket felelősségre? Elvégre akkor az ő felelősségük, nem? Ha 12 éves kora előtt nem felelős a tetteiért, akkor a szülőnek kellene felelnie, legalábbis szerintem.

2012. márc. 28. 16:15
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Nem igazán nyugtat meg, ugyanis a kártérítés nem pótolhatja az áldozatot. Talán az adhatna a hozzátartozóknak megnyugvást, ha azt látnák, hogy a tettest lecsukják, de mivel ez ugye itt lehetetlen, szerintem azok sosem fogják kiheverni a veszteséget. Úgyhogy ez így nagyon nem jó.
2012. márc. 28. 16:58
 12/20 A kérdező kommentje:
De abban igazad van, hogy más bűnéért nem lehessen valakit lecsukni. Ezért nincs értelme a korhatárnak. Ha megtette, viselje a következményeket. Az nem ok, hogy nem tudta, hogy mit csinál. Akkor ne csinálja.
2012. márc. 28. 16:59
 13/20 anonim ***** válasza:

Az angolszász jogrendszerben van egy olyan szabály, miszerint ha bizonyos súlyosságú bűncselekményt követnek el kiskorúak (persze megfelelő körülmények megléte esetén, nem automatikusan!), akkor nagykorúnak lehet őket nyilvánítani a büntetőeljárás szempontjából.

Olvasd el a Jamie Bulger-esetet.

"The pair were found guilty on 24 November 1993, making them the youngest convicted murderers in modern English history. They were sentenced to custody until they reached adulthood, initially until the age of 18, and were released on a lifelong licence in June 2001. The case has prompted widespread debate on the issue of how to handle young offenders when they are sentenced or released from custody."

2012. márc. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
A napokban én is ezen gondolkodtam, amikor a híradóban mutatták a vonatdobálókat, a betört ablakot, a megsérült asszonyt, pár éve meghalt így egy kisgyerek a nagymamája ölében, volt már szemsérülés is. A gyerekekkel meg nem csinálnak semmit, mert 14 év alattiak, így a kődobálás megy tovább.
2012. márc. 28. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Szinte minden nap van olyan hír, hogy 14 év alatti ezt csinált, azt csinált, és semmi felelősségre vonás, mert ugye nem büntethető. De így semmi visszatartó erő nincs. És csak azt látják, hogy nekik mindent szabad. Erre kellene valami megoldás.


Az angolszász jogrend példája jó, csak nem tudom, hogy lehetne elérni, hogy bevezessék itt is. Mert azért aki gyilkol, az nehogy már arra hivatkozva, hogy hány éves mindent megúszhasson.

2012. márc. 28. 17:28
 16/20 anonim ***** válasza:

Tudod kedves kérdező ez azért van, mert Lákátos Nintendó Vindízelke, ki van ám oktatva rendesen!

Otthon a törzsfő, a apraja meg vadászik. Anno az én kertemet is feltörték másik 80 mellett, és az egész család a kis Ronaldinnyókára kente, az meg bevallotta.

-

A tárgyalás megvolt, majd röhögve hazamentek.


Mi meg csal néztünk, a bírónő meg elmondta, hogy ez van emberek, jobb ha isztok rá hideg vizet!

2012. márc. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Pontosan, ez ellen kellene valami kitalálni, és véghez vinni. Bár tudom, mi normális értékrenddel rendelkező emberek ehhez kevesek vagyunk. De azért azt látom, hogy nem vagyok egyedül ezzel a nézettel, hogy a kor nem lehet(ne) kifogás.
2012. márc. 28. 17:50
 18/20 anonim ***** válasza:

A probléma meg nem értése, a felelős viselkedés elhárítása. Ezért van az, ami van. A "más nem büntethető a cselekményért" vélemény itt nem alkalmazható, mert másról van szó.

Először is válasszuk le azt, hogy ma itt tartunk, mit tehetünk a helyzet javítása érdekében. Utána pedig meg kell néznünk, miről is van szó.

Minden ember felelős a tetteiért és annak következményeiért. A gyermeket két ember nemzette, ezért felelős annak tetteiért, amíg a gyermek - a ma általánosan elfogadott mérték szerint - felelősségtudatra nem tesz szert. Ha nem tesz szert, mert beteg, az kimutatható és külön esetként kell kezelni. Ha nem beteg, akkor a felelősségtudat hiánya a szülő felelőssége, mert a felnevelés emberi és társadalmi kötelezettség is. Ezt kívánja az egyensúly törvénye.


Hogy ma - és érdektelen, mi az emberek vélekedése - a gyermek 12 éves korától felelős a tetteiért, a tudomány iszonyatos pofánvágása (elnézést, még ez is túl gyenge kifejezés volt). Hogy 12 éves kor alatt nem lehet tenni semmit, az az illetékesek sunyi felelőtlensége (ismét lényegesen erősebb szó illik ide). Illetékes a kormányfő, a kormány, a parlament, a közigazgatás vonatkozó tisztségviselői, a témában ténykedő jogászok, beleértve a bírói kart is. De illetékes az a társadalom is, amely ezt eltűri.

A szülő igenis felelős a gyermeke tettéért, ő nevelte, illetve inkább elhanyagolta. De erről felelős párbeszédet folytatni, gondosan törvényt alkotni, munkahelyet, más körülményeket a csökkentéshez megteremteni, az bizony fárasztó munka, amelyet az illetékesek el nem végeznek, mert megtehetik, De a pénzt (fizetésként) felveszik az el nem végzett munkáért, mert megtehetik.

10 éves gyermek nem, bűnöző! Szisztematikusan azzá tették! És ezért súlyosan felelni kell valakiknek, mert nem csak az éppen elkövetett bűnről van szó, a gyermek teljes további életéért! Amelyen a legtöbb esetben egyedül már nem tud változtatni.

2012. márc. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Nem lehet ezt az angolszász rendszerből átemelni, mert egyszerűen teljesen más a jogrendszerünk, nem fér bele a magyar szabályozásba ez semmiképp.


Ugyanakkor valami más megoldást lehet találni, végül is van is: nevelésbe vétel, vagy kirendelt gyámügyes foglalkozik a családdal. Ilyesmik vannak, meg ez akár bővíthető is lenne.

2012. márc. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Nem tudom miért nem lehet, pedig igény lenne rá szerintem.igenis a szülő tehet róla nehogy már 14 éves gyerek csak úgy járkáljon lopjon amerre akar.Bár ugye nem kell mondanom kik azok a szülők akik direkt lopásra buzdítják a gyerekeiket.Én meg gyilkosságért akárhány éves bezáratnám örökre, abból már normális ember nem lesz soha.
2012. márc. 29. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!