Miért éljenezzük ennyire Kossuth Lajost? És hol van Görgei?
Felháborító,hogy az emberek csak azt látják,hogy 48-ban Kossuth támogatta a forradalmat.
Miért nem veszünk tudomást arról is,hogy ő neki köszönhető a Habsburg ház trónfosztása(ami miatt elbukott a forradalom),valamint ő hirdetett szabadságharcot a Habsburgok ellen,míg addig csak az áprilisi törvények védelméért volt harc.
És azt miért felejtik el az emberek hogy Kossuth emigrált az országból a Honvédség pénzével,majd külföldről lehazaárulózta Görgei Artúrt,és a kiegyezés után is az osztrákok ellen uszította a magyarokat?
Kossuthról annyi tér,utca,díj stb van elnevezve,míg Görgeiről ennyit nem hallani.Miért van ez?
Ezen én is szoktam gondolkozni.. Minden "nagymagyar" - sőt úgy az átlag emberek 95%a - ha 48-49es szabadságharc akkor Petőfi és Kossuth.
Petőfinek semmi köze nem volt kb az egészhez.
Kossuth pedig túlontúl romantikus volt a dologhoz, nagyon szép elképzelés hogy nem adjuk fel Budát harc nélkül, de Görgeynek volt annyi esze h se nem a katonáit nem öleti meg, se a várost nem löveti szét.
A szabadságharc legnagyobb hősének én Görgeyt tartom. Ha hagyják hogy az osztrák csapatokat szétverjék - ha jól tudom Komáromnál - mielőtt azok egyesülnek Paskieviccsel, akkor talán nem így - vagy nem ekkor - ér véget a szabadságharc. De sajnos nem engedték neki, hanem szépen csak várja be míg egyesülnek... Aztán Kossuth lelépett, Görgeyt meg leárulózta..
Görgey nem emigrált, nem menekült el. Őt internálták.. Aztán még majdnem a világháború végét is megélte 98 évesen halt meg ha jól tudom, vagy 99.
Nem volt énbennem semmi katonai zseni. Az csak mese, magyar legenda, mint annyi más. Rendet tartottam a katonáim között, ez az egész, és a fickók derekasan viselték magukat néhányszor. A többi lárifári.../Görgey/
"Ezen én is szoktam gondolkozni.. Minden "nagymagyar" - sőt úgy az átlag emberek 95%a - ha 48-49es szabadságharc akkor Petőfi és Kossuth."
Ezt azok tudják így, akik a mai médiából értesülnek.
Szerintem sokan azt se tudják, hogy szabadságharc volt Mo-n, csak annyit, hogy Petőfi beszélt valami 12 Nemztei pontról oszt nem kell menni suliba/munkába.
Szerintem az emberek 50% így gondolja.
Én tanultam a töriórán, valamint érdekelt is a dolog olvasgattam utána, de azért meglepődök olykor miket mondanak a médiában...
Ja és a magam részéről Görgeyt szintén a legnagyobb hősök egyikének tartom, mert ő 60 évig úgy élt itt hogy árulónak volt kikiáltva, de nem futamodott meg és nem ellenkezett.
És azért nincs elnevezve róla annyi utca, tér stb, mert elég sokáig az emberek árulónak tartották.
A politikai kurzusok igen ritkán hivatkoznak a fontos személyiségekre. Sokkal inkább azt emelik ki, ami számukra, a hatalmukhoz fontos. Ebből a szempontból Görgey kevésbé hasznos. Kossuth önmagában nyilván semmit sem ért volna, ha nem lettek volna okos, önzetlen és a hazához hű segítői. Katonák és civilek. Batthyányról is kevesebb szó esik manapság, ugyanezen okból.
Sajnos elvetemültebb esetekben a média, sőt a tankönyvek is ebbe az irányba állnak be, így egyre több helyen, egyre több ember fejében torzul el a valóság. Volt itt már olyan kérdés is, hogy valaki mondja el, mi is történt március 15-én. Itt tartunk.
Kicsit pontosítok. Kossuth az árvák pénzét nyúlta le mikor még ügyvéd volt. És valóban szép hosszú kort ért meg a HAZÁN kívüli emigrációban kitudja milyen pénzekből.
De hát a Magyarok szeretnek eszményképeket kreálni, csak eléggé félre lettek vezetve a kormányok által, azóta is.
Mert ugye milyen díjjakat osztogatnának és szörnyű történelmünkben kire lehetne felnézni, mikor egymást vakítatták ölték mindig a királyaink a hatalomért.Igazatok van Görgey itt maradt végig és szerintem is többet tett mint néhány túl méltatott "hazafi".
Móricz Zsigmond újságcikke az idős tábornokról:
Kossuth politikus volt, Görgei meg katona és egy időben hadügyminiszter.
Kossuth a lelke volt a szabadságharcnak.
Ellenében Széchenyit szokták állítani, aki a reformok híve volt és a monarchiával együtt akart fejlődni.
Görgei kénytelen volt megadni magát, mert az orosz haderő magában is erősebb volt, mint az osztrák és a magyar együttvéve.
Még Napóleon ellen sem küldtek ekkora hadat a cárok.
Görgei szerepe pozitív, hatalmas katonai sikereket aratott és a reménytelen harcban végül nem áldozta fel katonái életét.
Azonban szerepe hálátlan, nem teszi lehetővé, hogy nagyon kiemeljük, a vereséget, a megadást nem ünnepli senki.
Kossuth még reménykedett, hogy változtathat a dolgokon, de nem volt lehetséges.
Az már csak a sors fintora, hogy a cárizmus a megsegített osztrák-magyar monarchia miatt bukott meg, mert ellenük az első vh alatt főleg mi harcoltunk.
kár volt annyira iparkodniuk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!