Magyarország lehetne az Eu ban zöldség és kultúrnövény nagyhatalom?
"Jogos, a kultúrnövényen átsiklottam. Azonban még mindig tartom, hogy ahhoz, hogy nagyhatalom legyünk, tőke kell - az meg nincs jelenleg.
Nézd, van ebben a kis országban tőke, nem is kevés.
Itt vagyok én! Lenne 4-5 misim valamibe beugrani, ha megerőltetném magam még több is, ha nagy lenne a fantázia benne és anyámékat is megpumpolnám és pénzzétennék ezt azt, akkor a többszöröse is akár.
De a mai feltételekkel kinek és minek?
Arról nem is beszélve hogy a kultúrnövény termeléshez sokkal kevesebb tőke kell mint a monokúltúrás nagy állóeszköz igényéhez, vagy bármilyen ipari termeléshez.
A kulcs, hogy mitől lehetnénk versenyképesebbek mint a Hollandok.
1, a munkabérek
Ok hogy itt magasak az adók de brutóbban még így is 3 × magasabbak a bérkiadásai a hollandoknak, még ha külföldieket dolgoztatnak akkori.
"persze nekünk is vannak kissebbségeink, csak rájuk kell szabni a feladatot"
2, Az energia ami nagyban befolyásol.
Ugynis ahoz hogy a kermúltikban megvessük a lábunkat, egész évben folyamatosan kell produkálni.
Ez nyáron nem gond, viszont télen igen.
És itt lenne hatalmas előnyünk, hiszen ők is a geotherm energiát használják a palántákhoz és a téli termeléshez.
Ez saját tapasztalat, megfordúltam egy-két helyen.
Viszont míg mi már 800-1000m ről 80c fokos vizet kapunk, ez a számukra 2500m en és 60c fokban van jelen.
Ez pedig hatalmas előny.
Saját szememmel láttam hogy falvakat látott el egy egy kútfő termálvízzel és működtek hatalmas kertészetek, illetve a fűtésük is erről a rendszerről megy.
Olyan sok használhatósága van, ami munkahelyek sok 10 vagy 100 ezreit hozhatná létre, a mezőgazdaságban és az iparban is. Ha pld az inováció is magyar lenne és nem akarnánk átvenni felesleges imotot gyártva a hollandot, sőt még e-tekintetben is versenyben lehetnénk.
Hatalmas Eus pénzeket nyomhatna az állam a kútfők létrehozásába, és nem terek lennének a végtermék, hanem munka sok sok nekünk tőkésedő és piacokat kiváltó, majd létrehozó munka. Megmozdúlna a magyar kistőke és invesztálna, mert lenne mibe. Csökkenne a munkanélküliség a neuralgikus pontokon, ami sok állami pénzt hagyna a rendszerbe amit hosszútávú célokra lehetne hasznosítani " oktatás, hi-tech, fejlesztés, hogy ne álljunk le.
De valamit kellene csinálni ami nem kerűl sokba, nyitott a verseny és testhezálló!
"Ezzel kár vitatkozni
Nem is vitatkozom.
Persze az érdekes hogy még is a hollandok a legnagyobbak a termelésben. És nem a mediterrán országok.
Ez pedig abból fakad hogy 1, te csak azt hiszed a magar körképből kiindúlva hogy a vízellátás annyira egyszerű!
Nem az,és nagyon költséges. Sokkal költségesebb mint bármi más. Ugynis föld m3 milliókat kellene megmozgatni pld a spanyoloknak hogy a félsivatajaikból kultúrnövény termő terület legyen. Ott ma narancsot termelnek, pontosan mert sokkal kissebb a vízigénye.
Nekünk azzal van bajunk a piacrajutással, hogy nem vagyunk stabilan télen nyáron termelő ország, relatív nagytételben.
Ajánlanám megtekinteni a spanyolokkal kapcsolatban a 6. oldalt!
Egy dkg geothermikus lehetőségük nincs.
Miért olyanok okoskodnak,akik soha nem termeltek semmit!
A zöldség és kultúrnövény termelés nagyon munkaigényes és vízigényes is. Ha viszont sok az eső,az egész termés odavész.
Hiába van geotermikus vízkészlet,azzal csak üvegházakat lehetne fűteni,de locsolni nem. Nagyon sokba kerülne a felszínre hozás,és a megfelelő helyre való vezetés.
Nekem csak egy kis kertem van,de két éve abbahagytam a zöldség félék termesztését, mert a termés nincs arányban a ráfordított költségekkel és munkával. De tavaly és tavaly előtt az eső tette tönkre minden veteményemet. Szamócából legalább 10 kiló ott rohadt a tövön.
Nagy méretekben sem különb a helyzet.
Ennek semmi köze az EU-kvótákhoz. Ez a realitás.
"afelé tol minket az Eu"
Kifejtenéd? De tényleg, én nem igazán értek az EU agrár-politikájához, csak valahogy nem nagyon tudom elképzelni hogy megszabályozzák hogy na, akkor mától ti csak rizst, narancsot és pitypangot termeszthettek. Az a Szovjetúnió volt, itt a magyar gazda dönti el hogy mit akar termeszteni, ők pedig a legkockázatmentesebb növényeket fogják előnyben részesíteni, de méginkább az állattartást helyezik előtérbe. Egyébként az egykori magyar Nagyalföld területének fele ma külföldön található, amely e módon már konkurenssé vált, érdekes módon ott tudnak élni lehetőségeikkel.
kedves utolsó !
nagyon tájékozatlan vagy.
Amikor beléptünk az EU-ba, pl. a szőlő ültetvényekről, területekről LÉGIFOTÓS felmérés készült, mindet pontosan rögzítették, és elfogadtuk, hogy ENNÉL TÖBBET NEM TELEPÍTHETÜNK.
ELFOGADTUK, csatlakoztunk, beraktuk a nyakunkat a kalodába... innentől nem leszünk semmilyen nagyhatalom. pedig lehetnénk,
de nem hülyék a németek, franciák... kell a piac, ahol az ő termékeiket drágán megvesszük ... :(
"Egyébként az egykori magyar Nagyalföld területének fele ma külföldön található, amely e módon már konkurenssé vált, érdekes módon ott tudnak élni lehetőségeikkel."
- Ezt hogyan is érted pontosan? Külföldi tulajdonban van a termőföld? Vagy Trianonra gondolsz? Mert ott jórészt hegyvidéki területeket csatoltak el, amik esetleg termőföldet kaptak (Szerbia: Bánát ny.-i fele, Románia: Bánát k.-i fele), azok pedig "nem az a kimondottan gazdag" országok...
" ahol az ő termékeiket drágán megvesszük"
Akkor ne vedd meg ha nem akarod! Miért akartok ilyen szolgalelkűen minden terméket megvenni, miért csak az jó ami a szupermarket polcain van? Hogyha te megnézed hogy mi áll a csomagoláson és az alapján előnyben részesíted a magyar termékeket, árukat akkor te bőven megtetted amit tehettél. Azzal már ne foglalkozz hogy más mondjuk nem így tesz. Ha meg a magyar termék minősége olyan amilyen akkor szintén ne vedd meg, nem kell pasztillás/tablettás tokaji bort inni, egy normális gazdaságban, ha csökken a kereslet a termelő majd tudja hogy valamit rosszul csinál és változtat.
"Ezt hogyan is érted pontosan? Külföldi tulajdonban van a termőföld? Vagy Trianonra gondolsz?"
Az Alföld területe ~100.000 kmˇ2, ebből ~50.000 kmˇ2 található ma Magyarország területén. Így értem. Igen, jórészt domb- és hegyvidéket csatoltak el, de az Alföld legjobb termőterüleit (Bácska, Szerémség, Szatmári-síkság, Vajdaság) ugyanúgy elvették. Szóval igen, részben Trianon, de azt is kell látni hogy azokon a területeken (véleményem szerint) sokkal jobban ki tudják használni a temőföld adta lehetőségeket, akár EU-s, akár nem-EU-s országról legyen szó.
"rögzítették, és elfogadtuk, hogy ENNÉL TÖBBET NEM TELEPÍTHETÜNK"
Az akkori mennyiséget sem tudtuk volna fenntartani, nemhogy még többet telepítsenek. Tudom, én is szőlőtermő vidéken lakom, aki anno nem vette igénybe a szőlőkivágási támogatást most szív, mert már nem veszik át annyiért a terményét, gyakorlatilag örülnek ha nullszaldósan tudnak kijönni a szőlő-termelésből, mert a nagybirtokosok fejlesztettek, modernizáltak, ők meg még mindig metszőollóval meg háti-permetezővel szenvednek. Tudtatták előre hogy le fognak menni az árak? Tudhatták. Azért adták a támogatást hogy a nem-jövedelmező, elmaradt mezőgazdaságból kilépve esetleg új kereseti forrást találjanak? Azért, hát. Azok szívták meg akik erősködtek hogy nem veszik el a földet, mert itt évszázadok óta szőlőt termelnek, meg a magyar hagyományok, stb... Persze a magyar paraszti észnek és a sok novabornak hála én úgy látom hogy azok is szívtak akik igénybe vették a támogatást mert inkább vettek autót, tévét, egyebet a támogatásból mintsem hogy arra költötték volna hogy legyen jó munkájuk, esetleg vállalkozásuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!