Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár korszakban tényleg...

A Kádár korszakban tényleg jobban éltek a kisemberek?

Figyelt kérdés

Sok öregtől hallom, hogy akkor jobban éltek az egyszerű

emberek. Nem azt mondják, hogy gazdag volt mindenki, de volt munka,telek, autó, és aki dolgozott az betudta fizetni a rezsit. Vélemények?



2012. jan. 18. 10:30
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
5%
#9: azért beszél így, mert az a rendszer gazdasági és társadalmi irrealitásokon alapult, többek között ezért is volt működésképtelen.
2012. jan. 18. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
91%
Most is működésképtelen, miről beszélünk?!
2012. jan. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
5%
#12: Miért is? Szerintem teljesen jól működik, az már más kérdés, hogy sokan nem tudnak élni az általa nyújtott lehetőségekkel. Ez azonban az egyén hibája, és nem a rendszeré.
2012. jan. 18. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
47%

A kérdés az, hogy mit értesz a "jó élet" alatt. Ha azt, hogy mindenkinek volt munkája (mesterségesen), és annyi már eég a jóléthez, hogy olcsó az alapvető élelmiszer (és más nincs is), akkor igen: jól éltek. Csak szólok, hogy az én családomnak se telek, se autó nem volt. De mégcsak minden nyáron nyaralás sem. Balatonon sem... De ez vajon elég ahhoz, hogy azt mondd, hogy "jól élünk"?


Nekem nem elég. Nekem nem lett volna elég. Én mondjuk már a legvégén voltam gyerek, így sokmindent csak az elmesélésekből tudok, de nekem az a világ nem felelt volna meg.

Lehetet például véleményed? Lehetett, a szomszéd boráról. De hogy nem gondolkodhattál, az biztos. Még baráti körben sem szidhattad a rendszert, nem tudhattad, hogy a "legjobb barátaid" közül ki a besúgó... Mostmeg? Nézz körül itt a politika rovatban. Nincs olyan politikus, aki ne lett volna még szidva jobbtól balig, liberótól konzeratívig. Az éppen aktuális vezető pláne kap, és persze mindenki okos... Nagyon okos... Csak akkor miért nem keres minimálbért sem???

Plusz mit is vehettél? Volt piros melegítő meg zöld. És akkor kifújt a választék. A gagyipiacot nem kínainak hívták, hanem lengyelpiacnak. Lehetett Trabantod, Skodád meg Ladád, vagy ha jól ment akkor Volga vagy Dachia. Színre meg ami sikerült. Építhettél házat, a haverokkal, családdal. Ez anyagilag tényleg jó volt, csak nem mindig voltak szakemberek. Ja meg volt a hosszúkás ház meg az L alakú. Remek. Tervezni minek. Egyedivé tenni nem kell. Meghát majd a Józsi beköti a villanyt. Öt év múlva meg újrahuzalozzuk.

Nem mondom, hogy nem voltak szép és jó dolgok. Mondjuk összetartás és fegyelem volt, ez biztos.

2012. jan. 18. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
35%
Ott is megvolt a felső tízezer, akik jól éltek. A többi pór nép szarul. Az kaphatott autót aki párttag volt vagy belügynél dolgozott. Mi öt évig vártunk a Wartburgunkra. Nem volt jobb, egyik napról a másikra éltünk, szombaton dolgozni kellett(kommunista szombat), Kádárnak pedig tapsolni az iskolában.
2012. jan. 18. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
21%

"Most is működésképtelen"

Nem lenne ez működésképtelen, ha valaki értene hozzá, és ötről a hatra tudnánk jutni. Az egyik (de nem a legfőbb) oka, hogy toporgunk, éppen az, hogy visszafele nézegetünk, hogy biztos jó fele megyünk-e, "nem lett volna-e jobb ha minden úgy marad". :)

2012. jan. 18. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
61%

Amit hallok a szüleimtől: nagyszüleimtől az alapján ezzel teljesen egyet tudok érteni. Akkor bármi is volt a munkád biztosan tudtad, hogy évek múlva is az lesz és azt is, hogy következő hónapban nem kötik ki a villanyt. Most ha másra nem gondolok, mint, hogy a 60 nm-es panellakásban van, hogy télen 70-ezer a rezsi és akkor ezen felül még vannak azok a dolgok amiket muszáj megvenni, ha az ember valamit akar: BKV bérlet, néha 1-1 ruha, hogy az embernek legyen olyan ruhája amiben meg tud jelenni egy normálisabb helyen, mosószer, tisztálkodási eszközök, ha elromlik valami azt megjavíttatni, alapvető élelmiszerek. Akkor szerintem egy két minimálbérből élő család teljes jövedelmét már el is költöttem és még nem kalkuláltam gyerekekkel. Régen ez nem így volt: nagypapám géplakatos volt, nagymamám varrónő. (ezekkel a mai világban igencsak minimálbér közelben keresnének) Mégis volt nekik lakásuk, balatoni nyaralójuk, autójuk és nem voltak hó végén anyagi gondjaik. Ugyanezt ma nem tudnák megtenni!

Az pedig tény, hogy a rendszert hitelekből tartották fent, de most is ezt tesszük, csak most még nagyobb mértékben. Azért az ország bő 30 év alatt nem mondott egyszer sem csődöt, ezt vegyük figyelembe!

Ergo igen, az átlag emberek jobban éltek. Meggazdagodni viszont tényleg nehezebb volt.

2012. jan. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
39%

Annak idején Magyarországot úgy hívták a környező országok,hogy a "Legvidámabb barakk"

és ez így is volt.

Jól írta valaki.Volt mindenkinek munkahelye,bár a legtöbb munka felesleges volt.De a lényeg,hogy dolgozz.

Annak idején sem volt mindenkinek autója,nyaralója vagy saját lakása..Nekünk nem volt.Mi tanácsi lakásban éltünk amit akkor kaptak meg a szüleink amikor a kishúgom megszületett harmadik gyerekként..Nyaralni a szüleim soha nem voltak.Mi igen.SZOT üdülőkben,vagy iskolai táborokban.

Autónk nem volt,de nem is volt nagy igény rá annak idején..

Jól éltünk,mert mi gyerekek nem politizáltunk,és tényleg gyerekkorunkat éltük..Mivel nem volt számítógép,nem volt drága márkás cuccok(voltak csak drágák voltak)így ezekre nem is volt igényünk..Ha nincs akkor nem is hiányzik..


Annak idején mindenki legalább egyszer kiváló dolgozó lett. (apámnak több mint 50 ilyen kitűzője lett,amit ünnepélyes keretek között átadtak neki díszdobozban.De a végén már morgott,mert megint csak egy pocsék kitűzött kapott,de jutalmi pénzt nem.


Én inkább úgy mondanám,hogy a gyerekeknek,diákoknak jó élet volt,mert nem látták a lényeget.A felnőttek akik tudtak gondolkodni(mert akkor is voltak birkák,akik semmit nem fogtak fel,csak mentek a sor után) azok tudták,hogy az ország hitelből él ilyen nyugisan.Ők tudták,hogy amíg a környező országokban keményen elvették a dolgozok pénzét az államtartozása miatt addig nálunk zajlott a vidám élet..De senki nem fizette vissza a rengeteg hitelt amit felvett az ország..Ennek az egyik eredménye,hogy most fizethetjük vissza..Mondjuk azok akik gyerekek voltak fizetik,de kaptak érte pár év jólétet..A mai fiatalság semmit nem kapott cserébe.Ők a Kádár rendszer jólétét fizetik meg..

2012. jan. 18. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
20%
Én nem éltem az akkori rendszerben ezért erről nyilatkozni nagyon nem is tudok. De a mamám elmondásai szerint akkor mi nagyon szűkösön éltünk. Igaz volt ennivaló mindig meg volt saját lakás egy kis háztájival is. De igazából a boltokba nagyon nem is lehetett kapni semmit. Legalábbis ahol ők éltek ott nem. Volt mindenből 2 vagy három fajta. Autónk egyáltalán nem volt egészen 1987-ig. Akkor lett egy piros Lada. Jelenleg van 25 hektár földünk 5 hektár erdőnk . 3 családi házunk 2 autónk 4 traktorunk teljes munkagép sorral. Egyáltalán nem merül bennünk fel az a kérdés hogy miből fizessük ki a rezsit. Igaz nem vagyunk gazdagok de megélünk nem panaszkodom. Műszaki cikkekből is megtudjuk venni általában a felső kategóriásat. Az én saját véleményem szerint a technikai fejlettségnek köszönhetően most jobban élünk mint régen.
2012. jan. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
49%

Egyetértek azzal, aki azt írta, hogy nem volt semmi tere az egyéni gondolatoknak akkoriban.

A barátom szülei nagy "komcsik" voltak, párttagok, meg egyebek, meg is gazdagodtak akkoriban, most is jól élnek, vissza is sírják a régi szép időket.

Viszont a mentalitásukon annyira rajta maradt ez a "mindent szabvány szerint" dolog, hogy őrült idegesítő közöttük lenni.

Azon ki tudnak akadni, hogy valaki nem úgy teszi fel a kerítését, ahogy "szokás", meg, valaki nem úgy él, ahogy azt ők gondolják.

Mondjuk valaki egyéni vállalkozó, és fordításból él.

Mindig azzal jönnek, hogy ez nem jó, bizonytalan, és egy cégnél kellene dolgoznia.

Egyébként sem viselnek el semmi "másságot", nem szexuális értelemben persze, hanem sehogy.

Nem lehetsz "más", mert akkor bunkó vagy, és modortalan, és minden, csak nem jó.

Ha mást csinálsz, mint az átlag, vagy mondjuk egyetemet váltasz, mert nem tetszett a szakod, akkor jönnek ezzel a szöveggel, hogy "El kellett volna végezned az első szakodat, bla, bla, bla, azzal is el tudtál volna helyezkedni VALAHOL!"

Csak hogy már nem azt az időt éljük, hogy tanulj Valamit, aztán meg majd dolgozol Valahol!

Beleragadtak ebbe a mentalitásba, pedig tovább kellene lépniük.

Az volt akkor, és nem volt jó.

Lehet, hogy volt állásod, és lakni tudtál valahol, viszont semmi szabadságod nem volt.

Sem gondolati értelemben, sem sehogy, mer be voltál ide zárva.

Aki el tudja ezt viselni, az viselje.

Szerintem az én generációm már nem tudná.

És nem igaz, hogy nem tudunk megélni, mert én is meg tudok élni, és a testvéreim is, pedig fiatalok vagyunk.

2012. jan. 18. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!