Miért nem értik meg az emberek hogy a jelen gazdaságirendszerben nem lehet gazdaságot élénkiteni, azon egyszerű okból mert nincs gazdaságunk?
""Az egész nyugati világban kb 2/3-os súlyt képviselnek a szolgáltatások a GDP-n belül. Az ipar és a mezőgazdaság együtt nagyjából 1/3-ot.
Nem látsz át a szitán barátom, az a te nagy bajod!
1, A szolgáltatások csak a rájuktapadó anyag felhasználás következtében termelnek valós hasznot, a többi csak a meglévő javak újrafelosztása.
"pld
Ha te építtetsz valamit, akkor az építőmester csak a te pénzedet vesz el és használja, a valódi értékteremtést csak a beépített anyagok gyártása jelenti. De mivel itt minden Webber, Holscem, Terranova, Mapei, Winenberger, stb stb ezért ami haszon lenne az megy külföldre, mert nekünk semmi SEMMI SEMMI , tőkejövedelmünk nincs benne.
Ha eladod a házadat akkor is csak egy másik zsebből vándoról át a pénz, kivéve ha az illető nem külföldi.
2, Sajnos nállunk még ez az 1/3 sem jön össze.
3, Ha valós értékeket nézzük és nem csak felületesen, az még elszomorítóbb. Ugyanis, a termelésből származó GDP nagyrésze a multik termeléséből jön össze.
Viszont ehet vajmi közünk van, hiszen nem a mi nyersanyagunk van hasznosítva, és csak nagyon alacsony hozzáadott értékekkel képviseljük belőle magunkat. Az az, csak összeszerelünk, ami semmivel nem nagyobb teljesítmény mint a szolgáltatás. Nincs tőkejövedelmünk profitunk, amit újra lehetne tőkésíteni.
Az az, a Magyar szolgáltatás, csak tiki-taki a pénzzel, amit a magyarok egymásközt újraosztanak, miközben a nyugati termelő cégek mindíg lecsípik belőle a magukét.
Így nem lehet fejlődni, ugyanis a rendszerben nincs új jövedelem és csak a társadalmi olló nyílik, hiszen a folyamatos átcsoportosítása a pénznek és a gazdasági teljesítmény hiánya ezt okozza.
Gondolom hallottál már a külkereskedelemről.
Szolgáltatásokra is érvényes.
Csak egy példa: régen egész országok éltek abból, hogy termelni épp nem termeltek, viszont kedvező elhelyezkedésüknek köszönhetően ők bonyolították a kereskedelmet, az ebből származó haszonból pedig tudtak árukat venni.
Ezt ma behelyettesítheted turizmussal, oktatással, egészségüggyel, szállítással, pénzügyi szolgáltatásokkal,
nem csak a tesco jelenti a szolgáltatást.
Ezenfelül iparra is szükségünk van tudom. Létezik is. Az az igazság, hogy túl nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy ki a tulajdonos.
Megint csak egy (2) ábrát mutatnék:
1. [link]
2. [link]
Az első azt mutatja, hogy a foglalkoztatottak hány százaléka dolgozik külföldi vállalatnál az iparban. Ezzel nagyjából megfigyelhető a jelenléte a külföldi tőkének az országon belül. Nem tudom te hogy vagy vele, de én pl. megelégednék a svéd/belga/ír/luxemburgi életszínvonallal.
A második a gdp/gni közötti különbséget, ami mint láthatod Mo esetében a következő: gdp: 16896 , gni: 15886.
1-gni/gdp: 0,597, azaz nagyjából 6% az a jövedelem amivel kevesebb a hazai szereplők által (külföldről és belföldről) szerzett jövedelem az itthon megtermeltnél.
És mennyi is lenne ez külföldi cégek nélkül? Nagyjából a fele.
Szerintem olyan rossz üzletet nem kötöttünk...
""Gondolom hallottál már a külkereskedelemről.
Szolgáltatásokra is érvényes.
Persze hogy hallottam, csak nem látom hogy Magyarország miben is lenne hasonló adottságú.
""Csak egy példa: régen egész országok éltek abból, hogy termelni épp nem termeltek, viszont kedvező elhelyezkedésüknek köszönhetően ők bonyolították a kereskedelmet, az ebből származó haszonból pedig tudtak árukat venni.
Na ez soha nem volt jellemző az országunkra.
De tőkénk sincs hozzá.
Még a MÁV cargót is eladtuk bagóért, ami hasznot hozhatott volna. Mi soha nem leszünk kereskedelmi központ, ahoz hatalmas tőke és egyébb kapcsolatok szükségesek. Ezt ma a németek uralják és a sok kermulti.
""Ezt ma behelyettesítheted turizmussal, oktatással, egészségüggyel, szállítással, pénzügyi szolgáltatásokkal,
nem csak a tesco jelenti a szolgáltatást.
Ne viccelj már!
A turizmust kivéve mind csak viszi a pénzt és nem hozza, bár a turizmus is egy nudli, nem járnak már a németek sem a semmit bámulni a Hortobágyra. Lehetne jó üzlet az oktatás, de hiába neveled ki a zseniket, ha utnna el kell hogy engedd külföldre mert nem vagy versenybe. Az Eü, meg annyi be lenne hogy versenyképes legyen amibe belerokkanna az ország.
""Ezenfelül iparra is szükségünk van tudom. Létezik is. Az az igazság, hogy túl nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy ki a tulajdonos.
Nem az hogy ki a tulaj, hanem hogy mi marad belőle a nemzetgazdaságnak. Ha pld lenne bányánk "van csak beztártuk" és nem csak összeszerelnénk, vagy jóval magasabbak lennének a jövedelmek, akkor lenne érezhető haszna az ipari multiknak is, de így egy egy város aki jóljár és semmi több.
Megint csak egy (2) ábrát mutatnék:
1. [link]
2. [link]
""Az első azt mutatja, hogy a foglalkoztatottak hány százaléka dolgozik külföldi vállalatnál az iparban.
Ez önmagában semmit nem jelent, ebből nem lesz előrejutás, hiszen amit hoznak az a fizetés és szinte semmi más, hiszen a kedvezményeikkel elanulálják.
Viszont még azt a természetes béremelkedést sem hadják ami lehetséges lenne, hiszen a befektetők csak az olcsó és közeli munkaerő miatt jönnek ide.
""Ezzel nagyjából megfigyelhető a jelenléte a külföldi tőkének az országon belül. Nem tudom te hogy vagy vele, de én pl. megelégednék a svéd/belga/ír/luxemburgi életszínvonallal.
Én is, de itt soha nem lesz olyan.
Ott egy Tescó pénztáros, vagy egy autóipari szallagmunkás kb a 5× ét keresi mint itt,pedig ugyan azt csinálja.
Arról nem is beszélve hogy ott sokkal magasabb hozzáadottértékkel üzemelnek. "már a szlovákok is"
Soha nem lesznek akkora bérek itt, hiszen kiszolgáltatjuk magunkat a nyugati multi tőkének, így nem kell versenyezniük.
""A második a gdp/gni közötti különbséget, ami mint láthatod Mo esetében a következő: gdp: 16896 , gni: 15886.
1-gni/gdp: 0,597, azaz nagyjából 6% az a jövedelem amivel kevesebb a hazai szereplők által (külföldről és belföldről) szerzett jövedelem az itthon megtermeltnél.
Ezt szerintem elnézted.
Én nem találtam szám adatokat csak egy táblázatot.
A függőleges a GDP a vízszintes a GNI.
Nekem az jött le, hogy a GDP kb 25e milliárd a GNI kb 17e milliárd. De belinkelnéd hogy ez a 6% honnan jött ki neked?
""És mennyi is lenne ez külföldi cégek nélkül? Nagyjából a fele.
Nem a külföldi cégekkel van a baj, hanem azzal hogy csak nekik kedvezünk, az az semmi nem ösztönzi őket a magasabb bérek kifizetésére, viszont ha minden kedvezményt nekik adunk nem alakúlhat ki a magyar ösztönző erő, a magyar multi a magyar fejlődő KKV és semmi ami magyar.
"Szerintem olyan rossz üzletet nem kötöttünk...
Ebben a formában igen!
Továbbra is fenntartom, hogy a világ leggazdagabb országainak a jövedelme többségben szolgáltatásokból származik. elég haa megnézed az ábrát.
A linkek vmiért elkúródtak, bocsi. Fordítsd le angolra.
És menj az incomera oldalt. ott lesz gdp/capita ppp, gni/capita ppp.
Svéd bérekről majd akkor beszéljünk, amikor annyi lesz a gdp-nk per fő mint nekik. ez jelenleg: 13000 illetve 49000. kb ennyi van a bérek között is.
""Továbbra is fenntartom, hogy a világ leggazdagabb országainak a jövedelme többségben szolgáltatásokból származik. elég haa megnézed az ábrát.
Nem érted! "nem megbántásból"
Ok Hogy egy országon belül a szolgáltatások mértéke magasabb a termelés mértékénél. Ez természetes, ez a fogyasztói társadalom kiszolgálásából fakadó organizációs fejlődés. De ha nincs termelés, ami merőben új értékeket "jószágokat" állít elő, akkor a szolgáltatással csak toszigáljuk a pénzt. Olyan szolgáltatásokat amiket külföldön megvesznek csak háttérrel lehet megvalósítani.
Pld
Ha lenne geothermikus inovációnk, vagy valami új útépítési technológiánk, akkor lehetne.
Ugyanis ha van geothermikus rendszerünk, amit külföldön értékesítünk, akkor mienk az okatatási szolgáltatás, a beszerelés egy része vagy az irányítása, stb stb.
Nekünk viszont semmi lehetőségünk nem marad a magyar fejlesztésekre, amíg az elmúlt 21 év, mindent a mugyati tőkéért akcentusát követjük.
Ahoz hogy szolgáltatásokat adjuk el, ahoz előbb be kellene fektetni.
""A linkek vmiért elkúródtak, bocsi. Fordítsd le angolra.
És menj az incomera oldalt. ott lesz gdp/capita ppp, gni/capita ppp.
Tudok angolul, németül is, de a link ábrája teljesen mást mutatott mint amit leírtál. Tudok táblázatot is olvasni, elég jól!
""Svéd bérekről majd akkor beszéljünk, amikor annyi lesz a gdp-nk per fő mint nekik. ez jelenleg: 13000 illetve 49000. kb ennyi van a bérek között is.
Ez róka fogta csuka.
Addig nem lehet magasabb a GDP nk amíg nincsenek magasabb jövedelmek, és nincsenek magyar tőkejövedelmeink amik újratőkésedhetnek és multiplikációs folyamatokat indíthatnak be a gazdaságba. Ahoz viszont a gazdaságot szinergikussá kellene tenni, mert így hogy számos elem ki van ütve belőle a ráépülő többi is versenyképtelen.
Vannak tőkejövedelmeink. Külföldről származók is.
Ez a baj, túl nagy jelentőséget tulajdonítasz annak, hogy egy vállalat milyen illetőségű.
Ráadásul a multiknál ez még annyira sem érvényes.
Nézzünk egy példát: egy vállalat által termelt jövedelmet felosztjuk munka és tőkejövedelmekre. A munkabér itt marad itt adózik stb.
Ha a vállalat nyereséges, akkor képződik adóalap. Ebből fizet társasági adót, mivel a kedvezmények csak néhány évre szólnak, és a legendákkal ellentétben nem nyugaton mutatják ki a hasznot, azon egyszerű oknál fogva, hogy a legtöbb nyugati országban a TA 30% feletti, nálunk 10/18. látsz ebbe logikát, hogy nyugatra vigye, h többet adózzon?
Ezenkívül, fizet egyéb önkormányzati adókat is, valamint általában kevésbé trükköznek az áfa elcsalásával hazai társaiknál.
Nade: adózás után az eredményből eldöntik, hogy fizetnek-e osztalékot, és mennyit. Ez, ha teljesen külföldi tulajdonú a vállalat, akkor nyilván külföldi szereplőkhöz kerül. De a multik általában nem egy nemzet tulajdonában vannak, sőt. Ha megnézed egy párnak a tulajdonosi szerkezetét, javarészt azt látod: intézményi befektetők. Leánykori nevükön: nyugdíjpénztárak, biztosítók, befektetési alapok stb.
Ha van megtakarításod, amit pl. egy alapban tartasz, akkor neked is származik onnan jövedelmed, max nem tudsz róla.
A hazai szereplőknek egyébként nagyjából 2000 milliárd forintnyi tőkejövedelme van külföldről évente, a külföldieknek itthon 4000 milliárd. A különbség -2000 milliárd. ezt a munkajövedelmek különbözete javítja 200 milliárd forinttal, valamint még 150-200 milliárddal az eu transzferek egyenlege, így az össz egyenleg -1600 milliárd forint, ami a 27000 milliárdos gdp kb. 6%-a, ahogy mondtam.
Egyébként ebből nyilvánvaló, hogy hogyan lehet a legkönnyebben növelni a tőkejövedelmeket: magas megtakarítási rátával. Lehet akár az összes cég külföldi, ha a magyaroknak is van sok megtakarítása külföldön. Így a jövedelemáramlás kiegyenlítődik.
Lehet nem hiszed, de az usa-nak is kisebb a gni a gdp-nél, köszönhetően az utóbbi évtizedek jelentős eladósodásának a külföld felé.
Megtakarítani kell, spórolni, elsősorban az államnak, aki eddig felzabálta a belföldi (alacsony mértékű) megtakarításokat. A lakosságnak pedig növelni kell a megtakarítási hajlandóságát, leginkább az ingyenkonyha alapú állami ellátórendszer megszüntetésével.
És ne gyere azzal, hogy azért nem takarítanak meg, mert szegények. A feltörekvő ázsiai országok is azok, mégis ők rendelkeznek a legmagasabb aránnyal világviszonylatban, ellenben a kőgazdag usa még nálunk is szánalmasabb értékkel bír. Mentalitás és kényszer kérdése...
Egyébként egy másik legendáddal is leszámolnék, ha nem baj:
Lehet, hogy a multiknál dolgozó munkások jóval kevesebbet keresnek nyugati társaiknál, csak inkább azt kéne megnézni, hogy mennyit keresnek hazai kkvk-nál hasonló munkakörben dolgozó társaik. Rendre kevesebbet, mivel a multinak sok pénze van, megteheti, hogy többet fizet, így elszipkázza a jobb minőségű munkaerőt.
Nem vagyunk nyugat, és amíg az ilyen legendák gyártása lesz a divat, nem is leszünk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!