Miért tiltakozik mindenki a felsőoktatási férőhelyek csökkentése ellen?
Jelenleg köztudott, hogy túl sok a diplomás, és nem tudnak elhelyezkedni, vagy nem a szakmájukban, vagy csak nagyon kevés pénzért. Nem lenne jobb a diplomásoknak is ha kevesebb lenne a konkurencia? Kinek jó az, hogyha elvégzi az egyetemet, pénzt, időt, fáradságot nem kímélve, aztán meg nem tud elhelyezkedni?
Nekem pl. 2 diplomám van, az ország egyik legjobb főiskolájában végeztem (BGF), elég nehéz volt bekerülni és elvégezni is, két szakmai középfokú nyelvvizsga is kellett a diplomához. Most meg mégsem találok állást, mert protekcióval olyanokat vesznek fel inkább, akik sokkal gyengébb iskolát végeztek. Ezelőtt 20 évvel, ha volt egy diplomád, akkor tuti jó állást kaptál. Nem lenne jobb, ezt visszahozni? Nem értem miért van ezen mindenki felháborodva. Szerintem nem alanyi jog, hogy valaki főiskolát végezzen. Aztán meg olyan munkát talál csak, amelyet érettségivel is el tudna látni. Akkor minek tanult?
Igaza van a kerdezonek.
Ahogy az elso valaszolonak is.
Egyeseknek nem tetszik, h nem lehet most mar puszira bejutni, hanem tanulni is kell majd.
És akik nem jutnak diplomához, azokból lesznek a munkanélküli szakmunkások?
Mivel jobb? Hogy hamarabb rászabadúlnak a munkanélküliség segélyező rendszerére! Mert ugye munkából van ma és előreláthatóan még hosszú hosszú évekig a legkevesebb.
Nem az a probléma, hogy bekerülsz, vagy nem kerülsz. Az a probléma, hogy azonos jogokkal és lehetőségekkel rendelkezel-e a bekerüléshez. De azután a többi már rajtad múlik.
Nem a felsőoktatási férőhelyeket csökkentik, erre jogilag nincs lehetőség (még nekik se). Hanem olyan helyzetet teremtenek a finanszírozás megváltoztatásával, hogy ezzel megszüntetik az egyenlő esélyt, sőt favorizálják a nagy esélykülönbséget.
És ennek semmi köze a diploma értékéhez. Mint írtad is, az álláshoz jutást, nem az érték, hanem a kapcsolat határozza meg. Az új szabályozással túlnyomóan olyanok fognak diplomához jutni, akiknek a kapcsolataik is megvannak, így a munkanélküliség megoldva. Hogy ez a gazdaságban hova vezet, nem ecsetelem.
Férőhelyeket nem csökkentik (pedig azt kellene tényleg), de kb. minden szakot fizetőssé tesznek (rendesen vagy rejtett módon)
Így a gazdag hülyegyerekek jutnak be az egyetemekre nem akik okosak
Nem csak a férőhely csökkentésről van szó, hanem úgy egyben az egész, amit akarnak borzalmas hülyeség.
Azért, mert a népszabadság onlineon nyivánosságra hoztak egy mellékletet az ún. "önköltségről", amiben az áll, hogy konkrétan kétszeresre emelnék a tandíjakat mindenhol. Na most ez ebben az országban, ahol, ha 110 ezret keresel, akkor már azt mondják, hogy "az jó fizetés" egy vicc. Vagy katasztrófa. Ahogy tetszik. Főleg érdekes, hogy a valóságos összeg lenne ez, amibe kerül és érdekes módon épp kétszer annyi, mint előtte? És levelezőn számvitelt tanulni miért drágább, mint nappalin vegyészmérnökit? Ha a tényleges költséget nézték ez hogy lehet?
Aztán, a tandíjnak az lenne a lényege, hogy fejlesszük az iskolát nem? Na most itt rohadtul nem azért akarják gyorsan elkezdeni szedni és jó sokat, hanem azért, mert azt hiszik, hogy ők kivonnak egy rakás pénzt a felsőoktatásból, aztán majd az emberek beteszik azt a pénzt. Csakhogy, ahogy az újabb adókat találnak ki, régieket emelnek fel, és az átlag kereset a béka s3gge alatt van nem is tudom, hogy lehet ebben a hitben élni, hogy a nyugat-európai pénztárcához méretezett "önköltséget" majd a magyarok ki fogják fizetni.
Továbbá, 90%-al akarják bizonyos területeken csökkenteni az államis helyek számát. 90%!!!!! Mondjuk agrár szakokon is. Nem ezt hallgatjuk már mióta, hogy micsoda páratlan mezőgazdaság van meg lehetne itt! Milyen fontos az nekünk! És most megvágják 90%-al? És közben felemelik a fizetősök által fizetendő díjat? Akkor hogy a búbánatos krva életbe képzelik, hogy össze fog jönni annyi ember, hogy egyáltalán megérje elindítani az adott szakot? Miből fog nőni itt a színvonal? Semmiből!
Ha nem azt látnánk, hogy csak az a lényeg, hogy spóroljanak, de úgy adják elő, hogy színvonalat növelnek, akkor nem lenne ekkora felháborodás. Ha annyi pénzt hagynának benne, mint most van, emellett csökkentenék a finanszírozott hallgatók számát és a mi pénztárcánkhoz igazodna a költségtérítés, akkor nőne a színvonal, de így csak bebetonozzák az egészet a "semmire nincs pénz, csak elmélettel foglalkozunk, a kicsi gyakorlati oktatás meg arról szól, hogy tanuljatok olyan eszközökkel, amit az osztrák hallgatók csak múzeumban látnak" állapotba.
Hát, már eddig sem ingyen volt: Útiköltség, albérlet, rezsi, tankönyvek stb. stb. A szegények ezt eddig sem engedhették meg maguknak.
Minden szak fizetős lesz? Erről nem hallottam. Bár az egész egy nagy káosz.
Szerintem az sem jobb, hogy nem 18, hanem 23 évesen leszel munkanélküli, mert addig a szüleid tartanak el, és az iskola is sokba kerül.
Ha nem kell ennyi diplomás, akkor el lehet kezdeni előbb dolgozni, de az igaz, hogy sajnos munkahely az nem sok van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!