Vélemény a cikkről? "Csaba László: "nem a felsőoktatás gyártja a munkanélkülieket""
Erre csak egy komment:
"Diplomával lehet árkot ásni de 8 osztállyal nem lehet bankot igazgatni..."
Kolompár ennyi ésszel inkább ne írj ide
Az lehet, hogy nem mind találnak munkát
Az is lehet, hogy nem a szakmájukban fognak elhelyezkedni
Az viszont biztos, hogy 8 általánossal utcaseprő leszel
"A diplomások nem mind találnak munkát. És ha találnak, esetleg olyat, amihez felesleges a főiskola, egyetem."
Elméletileg nem kell hozzá. De mikor már titkárnőnek elvárás volt a diploma és a takarítónőnek az érettségi el lehet gondolkodni nem véletlen. Régen még nagy szó volt a diploma. AZ érettségi meg sokaknak nem volt meg és az meg garantálta a nagyobb elhelyezkedhetőséget. Mára az érettségi szinte alap dolog lett. A diploma még nem, de a jövőben az is olyan lesz mint ma a diploma. (Persze ha valaki sikeres akar lenni annak nem kell diploma, de valamennyire segít neki.)
16.55!
Mit bunkózol? Talán az 54%-oddal vagy olyan nagyra? Egyébként is ki mondta, hogy elég a 8 általános? Egy szakmával (akár érettségi nélkül) is jól el lehet boldogulni: fodrász, vízvezetékszerelő, autószerelő, kozmetikus... Messze túl sok a diplomás.
Ami meg a munkaadókat illeti, takarításra és hasonló szintű munkákra nem a diplomást fogják felvenni, mert tudják, hogy a diplomás az első adandó alkalommal továbbáll.
"takarításra és hasonló szintű munkákra nem a diplomást fogják felvenni, mert tudják, hogy a diplomás az első adandó alkalommal továbbáll."
Nem is a diplomást mondtam takarítónak. Érettségivel már kevésbé fog továbblépni.
"Egy szakmával (akár érettségi nélkül) is jól el lehet boldogulni: fodrász, vízvezetékszerelő, autószerelő, kozmetikus... Messze túl sok a diplomás. "
De az adatok azt mutatják, hogy többszörös a szakmunkás munkanélküli mint a diplomás. Mind a kettőben van hiányszak és az amiből sok van.
VAgy itt a válság. Volt egy cikk amiben azt boncolgatták, hogy diplomával jobban túl lehet élni. Ugyanis arányában kevesebb diplomást küldenek el mint fizikai munkást.
Csak egy adatot tennék hozzá a vitához. Az összes munkanélküli között 8%-ot tesznek ki a diplomások. Ennyi.
Hát igen, Csaba László egy elég visszafogott közgázprof !
De sajnos a társadalom tudományokban nem annyira jeleskedik, és sokszor elfelejti mik is az ország adottságai és pusztán tankönyvszerüen elemez.
De nézzük!
""Nem a felsőoktatás gyártja a munkanélkülieket, hiszen a felsőoktatásból kikerülők majdnem 99 százaléka állást talál, a munkanélküliek többsége pedig a 8 osztállyal sem rendelkezők köréből kerül ki - mondta Csaba László közgazdászprofesszor csütörtökön az MKB Bank budapesti befektetési konferenciáján.
Természetesen proesszor úr.
Viszont, azt ne feledjük hogy az elmúlt időkben kialakúlt hatások miatt " büfészakok túlképzése kontra munkanélküliség" egy új helyzetet hozott létre. Ma már a takarítókat is diplomával alkalmazzák.
"kis túlzással"
""Mivel a világgazdasági folyamatok hosszabb távú trendje a kutatás-fejlesztés (K+F) igényes ágazatok, üzleti szolgáltatások sikeréről szól, a felsőoktatás fejlesztése legalább olyan jó befektetés, mint a szakmunkásképzés - jelezte a CEU egyetemi tanára. Az akadémikus megjegyezte: érthetetlen, hogy miért kell egy egyetemnek 8 karral rendelkeznie, hiszen ennek alapján "a CEU például nem egyetem, hanem csak egy szakiskola lesz, de nevezhetjük plébániának is".
Ebben is igaza van!
Csak hogy ha lecsökkentenénk 4 karra a mai 8 at, és még pluszba is támogatná az állam a felsőoktatást, akkor sem mindegy hogy milyen szakok maradnak. Ugye az inovációalá dolgozó fejlesztések inkább műszaki alapuak, amikkel csupán annyi a baj, hogy nyugaton is nagyon kelendőek a jóadottságú műszaki végzetségfelé törekvő kutató beállítottságú fiatalok. Az az, gyakorlatilag, mivel a fizetésekben, sőt már az ösztöndíjjakban sem tudunk versenyezni, ez csak az agyelszívásnak gyártana "alapanyagot"!
""Miközben Magyarország a GDP egy százalékát fordítja K+F kiadásokra - s ezen belül is az üzleti szféra kisebbségben van -, addig a sikeres országok ennek többszörösét költik rá. Az ebből levonható tanulság is a felsőoktatás fejlesztésének fontosságát mutatja. Csaba László az évi 7 százalékos növekedést produkáló India példáját emelte ki, ahol a szofterszolgáltatásból származó export ötször annyit hoz, mint a mezőgazdasági kivitel.
Na de kedves László!
Ki is az az üzleti szféra ma hazánkba aki befektetne a magyar kutatásfejlesztésbe, mikor 21 éve a multik támogatásán kívűl szinte példátlan volt hogy a magyar cégek jelentős támogatást kapjanak.
Hogy is fejlődhetett volna ki egy olyan tisztán magyar befektetői kőr, akik szeretnének magyar termékekkel és azok inovációival piacrajutni, és folyamatos fejlesztésekkel eredményesen piacot szerezni nyugaton?
Jahh ! És India! Az indiaiak maguknak sem képesek elég élelmiszert termelni, nem hogy importra, az az nem igazán összehasonlítható a két állapot.
"""Csaba László előadásában felvetette, hogy a gazdaság nem tűnik a kormányzati munka kiemelt céljának, mintha az alaptörvény preambuluma fontosabb lenne. Bár a közgazdászprofesszor azt elismerte, hogy az új kormány teljesítette alapfeladatát és sikerült az ország finanszírozhatóságát biztosítania. Ezt szolgálja az államháztartási hiány csökkentése és 3 százalék alatt tartása - tette hozzá.
De professzor úr, önnek a visszafogottsága már má túl szemérmes és megalkúvó!
Miért nem tette hozzá hogy a 3% tartása érdekében, kivégezték a reálgazdaságot és a 2012-2013 as év fogyasztási lehetőségeit is Aminek a hatása csak majd jövőre lesz érzékelhető, mind a munkanélküliségben, mind a GDP ben.
Saját vélemény.
Ok kellenének a kutatások stb, de csak úgy nem lehet pusztán az oktatással beindítani a dolgokat.
Ez nem egy nyomógomb, amit ha benyomunk akkor már minden megy autómatikusan.
Kellenek a további feltételek.
El kellene dönteni a kormánynak mit is akar támogatni.
Mi az az irány ami az ország számára testhezálló, és mik azok a szinergikus és klaszter beruházások amiket ennek a hatására a magánszféra befog várhatóan ruházni. Azt a 3-4 beruházási irányt kezdetben már az oktatás oldaláról elkezdeni támogatni, illetve a hozzá társuló szinergikus kapcsolódásoknak is szintén.
Kiemelt jövedelmekkel ellátni "megszerezhető támogatások formályába" ezzel versenyt generálva a hasonló egyetemek között. Nem szemérmeskedni, hanem az arra érdemeseknek nem csak kutatási pénzeket, de a személyeket is támogató, támogatásokat kell adni. Temészetesen az oktatás szakmunkás szintig értendő.
Csak így lehet, hiszen nincs annyi pénze az országnak hogy mindent támogasson és még arra is vigyázzon hogy ne csak agy elszívás legyen belőlle. Arról nem is beszélve hogy a magántőkét így lehet a leghamarabb a megfelelő helyre "csalogatni"!
Bocsi!
""nem hogy importra,""
exportra a helyes
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!