Mit tudtok arról, hogy hogyan zajlott az "átmenet" az "államszocializmusból" a kapitalizmusba?
Kemény országromboló vadprivatizációban megtestesűlve.
Mindent elosztogattunk, ingyen, sőt még a végén kiderűlt hogy mi fizetünk csak vigyék.
A sprs furcsa fintora, hogy ugyan ezt csináljuk ma is.
Támogatjuk az idetelepülő multikat kemény millárdokkal, hátha lesz belőle hasznunk. Bezzeg a 90es években! Minden adjunk el, és ne támogassuk. "pedig az a sajátunk volt"
Gyermekek vagyunk, akik a tőkét cukrosbácsinak nézik már 20éve és nem értik hogy nem az.
Valóban.
Én úgy tudom, hogy a hidegháború éveiben külföldi egyetemeken voltak helyek, amelyeket "megajánlottak" a szocialista országok számára lehetőségként. Ezeket magyar részről rendszeresen visszautasították, abban a hitben, hogy a felsőbbrendű cuculizmus gazdasági modellje "felsőbbrendű", és a haldokló kapitalizmusról hallani nem akartak. Gondolván, hogy úgyis hamarosan vége lesz. Amikor azonban az ilyen-olyan reformkísérletek után még mindíg nőtt az adósság és a hiány, a nyolcvanas évek elejétől, közepétől kezdték ezeket a felajánlott helyeket elfogadni, kezdtek nyugatra "kacsintgatni" az elvtársak, és egyes elvtársak fiát, lányát külföldre küldték tanulni a "kapitalizmust"...
Így lettek az ország első kapitalistái, a kommunisták gyerekei, a párttitkár csemeték.
Különben nehezen is lenne magyarázható, hogy 1990 re honnan került volna elő a fajtiszta szocialista rendszerből egy rakat "képzett" vezető, és "privatizátor"...
Így csúszott át a gazdasági hatalom az ő irányításuk alatt az államszocializmusból a "szociál-kapitalista-rabszolgatartó társadalom" vezetőihez...
"Mit tudtok arról, hogy hogyan zajlott az "átmenet" az "államszocializmusból" a kapitalizmusba?"
A SZU vereséget szenvedett a hidegháborúban, ezért kénytelen volt kivonulni a kelet-európai érdekszférából, ennek hatására az általa fenntartott kliensdiktatúrák megbuktak. A diktatúra bukásának oka Magyarországon az volt, hogy az állam eladósodott, és a hitelezői és a gazdasági helyzet kikényszerítették a gazdaság átalakítását.
"Kik voltak az átrendeződés irányítói, meghatárzó emberei, csoportjai?"
Gorbacsov volt a legfontosabb, sorrendben utána következtek a nyugati vezetők, mint pl. az IMF vezetői. A magyar politikusok azon a játéktéren játszottak, amit ezek kijelöltek számukra. Az MSZMP reformszárnya hajtotta végre a nyugati gazdasági érdekcsoportok által követelt átstrukturálást, amit rendszerváltásnak hívunk.
22:22
"Én úgy tudom, hogy a hidegháború éveiben külföldi egyetemeken voltak helyek, amelyeket "megajánlottak" a szocialista országok számára lehetőségként."
Nem volt gyakori. Nagyon ritkán kimehetett nyugati tanulmányútra 1-2 itteni diák, az itteni állam pénzén.
"Ezeket magyar részről rendszeresen visszautasították, abban a hitben, hogy a felsőbbrendű cuculizmus gazdasági modellje "felsőbbrendű""
Ez hülyeség. Pontosan tudták a keleti blokkban, hogy a nyugati tudomány és gazdaság előrébb jár, és minden alkalmat megragadtak arra, hogy megismerjék a nyugati technológiákat. A nyugat pedig féltve őrizte ezeket, erről szólt a COCOM-lista. Ez neked tényleg újdonság?
"Amikor azonban az ilyen-olyan reformkísérletek után még mindíg nőtt az adósság és a hiány, a nyolcvanas évek elejétől, közepétől kezdték ezeket a felajánlott helyeket elfogadni"
Szép történet, de nem pontosan így történt.
"Így lettek az ország első kapitalistái, a kommunisták gyerekei, a párttitkár csemeték."
Nem. A pártban több irányzat volt, eltérő érdekekkel. A pénzügyi apparátusban alakult ki a reformközgazdászoknak az az ellenzéki irányzata, amely az IMF-fel és más nyugati erőkkel alakított ki kapcsolatot. Ők "tolmácsolták" a régi vágású párttagok felé a nyugat igényeit. Ők szép lassan belehajszolták az országot a nyugati hitelektől való függésbe. Ehhez persze a régi komcsi gazdasági vezetők hibás döntései is kellettek. Aztán ahogy fokozódott az eladósodás, úgy növekedett a nyugatiakkal kapcsolatot tartó pénzügyi apparátusi csoport tekintélye. Végül amikor a 80-as évek végén a nyugati hitelszervezetek elkezdték kikényszeríteni a gazdasági rendszerváltást, akkor az ő akaratukat itt ez a reformer irányzat vitte keresztül, ezáltal belőlük lettek a rendszerváltás reformista "hősei". Medgyessy Péter, Draskovics Tibor, stb. stb.
"Különben nehezen is lenne magyarázható, hogy 1990 re honnan került volna elő a fajtiszta szocialista rendszerből egy rakat "képzett" vezető, és "privatizátor"... "
Ez egy másik történet, aminek csak kevés köze van a reformközgazdászokéhoz.
Amikor elindult a privatizáció, akkor a gazadsági vezetők a vezető pozícióikat megpróbálták tulajdonosi pozíciókká alakítani. Egyeseknek sikerült, másoknak nem.
"Így csúszott át a gazdasági hatalom az ő irányításuk alatt az államszocializmusból a "szociál-kapitalista-rabszolgatartó társadalom" vezetőihez..."
Az elit egy része sikeresen átmentette a hatalmát, más része sikertelenül próbálta, relatív többsége pedig nyugdíjba ment. Mítosz a "hatalomátmentés". Van valóságalapja, de messze nem az egész történet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!