Csak nekem furcsa ez a pénzzel kapcsolatban?
20:40
"Tehát, akinél összepontosul ez a rengeteg pénz... annak egyszerűen csak be kellene fektetnie és termelni vele."
És szerinted akinek sok pénze van (pl.: Demján, Csányi, vagy akár Bajnai), ők nem fektetik be? A párnájukban tartják, vagy úsznak benne, mint Dagobert bácsi?
Tehát, most tegyük fel, hogy összesen 500 ezer milliárd forint van forgalomban Magyarországon. Ha ehhez nyomtatunk még 50 ezer milliárdot, akkor 10%-kal több pénz lesz összesen forgalomban, vagyis 550 ezer milliárd, ergó 10% lesz az infláció, ha ahhoz a forgalomba hozott 50 ezer milliárdhoz nem rendelünk valódi értéket, termelést.
Ha nem járul hozzá valódi termelés, akkor a pénzünk értéke 10%-kal rosszabb lesz, mert anélkül lesz több belőle, hogy a hozzárendelt érték növekedett volna.
Igaz?
"És szerinted akinek sok pénze van (pl.: Demján, Csányi, vagy akár Bajnai), ők nem fektetik be?"
De akkor miért nem nő a termelés? Miért nem alakulnak új munkahelyek, ha a pénzüket visszaforgatják a gazdaságba? Vagy mibe fektetik be, hogy tulajdonképpen nem állítanak elő vele értéket?
"Tehát, most tegyük fel, hogy összesen 500 ezer milliárd forint van forgalomban Magyarországon. Ha ehhez nyomtatunk még 50 ezer milliárdot, akkor 10%-kal több pénz lesz összesen forgalomban"
Igen, ha a pénzt úgy fogjuk fel, hogy mondjuk aranytallérokból áll, akkor ha vernek 50 ezer milliárd aranytallért, akkor 50 ezer mrddal több aranytallér lesz. A hitelpénz-rendszer ennél bonyolultabb, a pénzmennyiség kiszámítása is bonyolultabb, és a pénzmennyiséget befolyásoló folyamatok is bonyolultabbak.
"vagyis 550 ezer milliárd, ergó 10% lesz az infláció"
10% lesz az infláció, HA:
- az országban egyáltalán nem változik semmi, a termelés változatlan mértékű, és nincs külkereskedelem,
- azt az 50 mrdot egyenletesen kiosztják a lakosságnak, mint ahogyan eddig is mindenkinél ugyanannyi pénz volt, ÉS mivel 10%-kal több pénze van mindenkinek, ezért 10%-kal többet is kezd azonnal költeni,
meg még gondolom jópár egyéb feltétel van.
Csak egészen meseszerű körülmények között lesz igaz, hogy "vernek még 10% annyi aranytallért, mint eddig volt = 10% infláció".
"Ha nem járul hozzá valódi termelés, akkor a pénzünk értéke 10%-kal rosszabb lesz, mert anélkül lesz több belőle, hogy a hozzárendelt érték növekedett volna."
Ha azt a plusz 50 mrd-ot pl. megkapja az ország leggazdagabb embere és elássa, akkor fikarcnyi infláció sem lesz, pedig nem lett több "érték" az országban.
A pénz az nem egy olyan izé, amihez érték van "hozzárendelve" valami automatikus eljárással.
20:52
"De akkor miért nem nő a termelés?"
Van, amikor és ahol nő, van, amikor és ahol csökken. Teljesen értelmetlen a kérdésed. Mi az, hogy "nem nő a termelés"? Mikor, hol, minek a termelése?
Pl. a gőzmozdonygyártás Magyarországon kétségkívül leállt 30-40 éve, mert a gőzmozdonyok kimentek a divatból. A Mercedes autók gyártása viszont jövőre megnő, mert beindul a Mercedes-gyár.
Hát ez a pénzfogalom a legenyhébben szólva is eszméletlenül zavaros.
Kérdező! Nem ezért nő az infláció, mert több pénzt nyomnak!
És nem azért nyomnak több pénzt, mert nő az infláció!
Az infláció egész másért nő, és egész másért nyomnak több pénzt.
Vedd úgy hogy nincs is pénz. Teszed a dolgod, elvégzel pár munkát, emiatt valakik tartoznak neked. Kell kenyér, szereted a piát, mozi, miegymás, te fogsz tartozni másoknak. Hogy rendezed ezt le? Nagyon régen egyszerű volt, a nép egy része vadat lőtt, másik része "krumplit termelt". Nem mentek sehová, vagy együtt. Könnyen tudták kezelni a helyzetet. Az élet kezdett bonyolulttá válni, kellett valami semleges, amit mindenki elismer és elfogad ellenértékek. Amíg a szomszéd helyen ezt a valamit nem fogadták el, az egész semmit se ért. Kevésbé régen elkezdett az arany fontossá válni, ezt mindenki elfogadta. Ezért lett az arany az a valami. Az általános csereeszköz, vagyis pénz. Később megegyeztek, hogy a papír is megteszi, az aranyat cipelni túl nehéz. De (biztosítékként) otthon (a fő bankban) ott volt az arany.
Az elektronika korában arany se kell, bármiben meg lehet egyezni. ennyit a pénzről.
Az inflációnak a gazdaság működéséhez van köze. Ha pocsékul dolgozol, amit előállítasz, mondjuk 100 egységbe kerül, de a szomszéd országban nem dolgoznak pocsékul, ott ugyanaz 70 egységből kijön. Te meg átmész valamiért, de a te 100-ad ér csak annyit, mint az ő 70-e. Ha holnap még rosszabbul dolgozol és már 110-be jön a terméked, akkor a szomszédban ennyit kell fizetned, tehát a "pénzed" nagyjából 10%-ot inflálódott.
És hogy a csereeszköz otthon is meg a szomszéd országban is elegendő legyen, több papírt kell nyomtatni.
A dolog ott bonyolódik el, ha egy kormány emiatt több pénzt kezd nyomtatni, mint kellene. Például valaminek az árát meg akarja változtatni egy másikhoz képest (például a te fizetésedet), akkor több zsetont nyomat, a szomszéd, ezt észreveszi, és azt mondja, most már ne is 110-et adj, hanem 120-at. De a te fizetésed maradt 110. Így lettél átverve a saját kormányod által. Persze azért ennél egy kicsit mesteribb módon csinálják.
Mai bankjegyek / penzek teljesen masok. Ha meg nezel egy 1. VH elotti 1 korona bankjegyet ra van irva: "Az Osztra-Magyar bank e bankjegyert barki kivansagara azonnal fizet
becsi es budapesit fointezeteinel 1 korona torvenyes erczpenzt".
Ma mar csak egy cetli a bankjegy es onmagaban az allam nelkul, pontosan annyit is er mint amit a papir amire nyomtak:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!